Lot: 1

Güncel Fiyat: 60 TL Açılış Fiyatı: 60 TL Tahmini: TL Lot Sizde Değil Lot Sizde

Tren Yolu -Hikâyeler-, AFİF YESARİ Yazarın "İLK KİTABI"dır. İLK BASKI, Sinan Matbaası ve Neşriyat Evi, İstanbul 1949, 159 sayfa, ön kapak kopuk vaziyette, 14x21 cm Afif Yesari, edebiyat hayatına 1940'larda Yeni Edebiyat dergisinde yayımladığı öyküleriyle girmiştir. İLK ÖYKÜ KİTABI TREN YOLU'nu 1949 yılında yayımlamıştır. Öykülerinde günlük yaşamın sorun ve bunalımlarını sıradan insanın bakış açısı ile ele almış, insan sevgisini temel alan bir yaklaşım geliştirmiştir. Sade ve akıcı bir üslupla yazdığı öykülerinde yer yer mizahi ve eleştirel bir tutum geliştirmiştir.

- TL
Pey Ver Lot Sizde Peyiniz iletildi
İzleyici olarak girdiniz
Pey veremezsiniz.
Pey vermek için butonu sağa çekin
 • Canlı müzayede tamamlanmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.
 •  
 • Lotlar
 • Kazandıklarım
 • Tren Yolu -Hikâyeler-, AFİF YESARİ

Yazarın "İLK KİTABI"dır.

İLK BASKI, Sinan Matbaası ve Neşriyat Evi, İstanbul 1949, 159 sayfa, ön kapak kopuk vaziyette, 14x21 cm


Afif Yesari, edebiyat hayatına 1940'larda Yeni Edebiyat dergisinde yayımladığı öyküleriyle girmiştir. İLK ÖYKÜ KİTABI TREN YOLU'nu 1949 yılında yayımlamıştır. Öykülerinde günlük yaşamın sorun ve bunalımlarını sıradan insanın bakış açısı ile ele almış, insan sevgisini temel alan bir yaklaşım geliştirmiştir. Sade ve akıcı bir üslupla yazdığı öykülerinde yer yer mizahi ve eleştirel bir tutum geliştirmiştir.

  Lot No: 1

  Lot: 1

  Tren Yolu -Hikâyeler-, AFİF YESARİ Yazarın "İLK KİTABI"dır. İLK BASKI, Sinan Matbaası ve Neşriyat Evi, İstanbul 1949, 159 sayfa, ön kapak kopuk vaziyette, 14x21 cm Afif Yesari, edebiyat hayatına 1940'larda Yeni Edebiyat dergisinde yayımladığı öyküleriyle girmiştir. İLK ÖYKÜ KİTABI TREN YOLU'nu 1949 yılında yayımlamıştır. Öykülerinde günlük yaşamın sorun ve bunalımlarını sıradan insanın bakış açısı ile ele almış, insan sevgisini temel alan bir yaklaşım geliştirmiştir. Sade ve akıcı bir üslupla yazdığı öykülerinde yer yer mizahi ve eleştirel bir tutum geliştirmiştir.

  TLSatıldı
 • Mazinin Yükü Altında -Roman-, VÂLÂ NURETTİN

İLK BASKI, İnkılap Kitabevi, Gün Basımevi, İstanbul 1946, 88 sayfa, yorgun vaziyette, 13x19 cm

Vâlâ Nureddin, hikâyelerinde halk arasından insanları anlatmış, günlük durumlara yer vermiştir. Orta hâlli insanların yaşayışlarını ele aldığı bu metinlerde cinsellik ve erotizm ön plandadır. Hikâye ve romanlarına kahramanlarını konuşturarak başladığı görülmektedir. Anlatım tekniklerinden özet ve öykülemeye başvurmaktadır. Diyalog kadar monologu kullansa da karakterlerinin psikolojik tahlillerine inmediği görülmektedir. Gazete ve mektup gibi türleri bir anlatım tekniği olarak kullanan yazar, hâkim anlatıcı metoduyla sıkça araya girerek okurun kurmaca dünyadan sıyrılmasını sağlamaktadır.

  Lot No: 2

  Lot: 2

  Mazinin Yükü Altında -Roman-, VÂLÂ NURETTİN İLK BASKI, İnkılap Kitabevi, Gün Basımevi, İstanbul 1946, 88 sayfa, yorgun vaziyette, 13x19 cm Vâlâ Nureddin, hikâyelerinde halk arasından insanları anlatmış, günlük durumlara yer vermiştir. Orta hâlli insanların yaşayışlarını ele aldığı bu metinlerde cinsellik ve erotizm ön plandadır. Hikâye ve romanlarına kahramanlarını konuşturarak başladığı görülmektedir. Anlatım tekniklerinden özet ve öykülemeye başvurmaktadır. Diyalog kadar monologu kullansa da karakterlerinin psikolojik tahlillerine inmediği görülmektedir. Gazete ve mektup gibi türleri bir anlatım tekniği olarak kullanan yazar, hâkim anlatıcı metoduyla sıkça araya girerek okurun kurmaca dünyadan sıyrılmasını sağlamaktadır.

  TLSatıldı
 • Bay Ganü Balkanski, ALEKO KONSTANTİNOF

Çeviren: Ömer Kâşif Nalbantoğlu, İstanbul 1941, Vakit Gazetesi, 142 sayfa, 14x21 cm

Balkan edebiyatının mizahi bakımdan en önemli eseri bu kitap. Bulgarların ulus-devlet çağında, Modern Avrupa karşısında bocalamasını Bay Ganü tiplemesi üzerinden, binbir gece hikayesindeki çerçeve hikayelere benzer bir aktarımla sunuyor.

  Lot No: 3

  Lot: 3

  Bay Ganü Balkanski, ALEKO KONSTANTİNOF Çeviren: Ömer Kâşif Nalbantoğlu, İstanbul 1941, Vakit Gazetesi, 142 sayfa, 14x21 cm Balkan edebiyatının mizahi bakımdan en önemli eseri bu kitap. Bulgarların ulus-devlet çağında, Modern Avrupa karşısında bocalamasını Bay Ganü tiplemesi üzerinden, binbir gece hikayesindeki çerçeve hikayelere benzer bir aktarımla sunuyor.

  TLSatıldı
 • Tiyatro ve sinema oyuncusu AZİZ BASMACI'dan ithaflı ve imzalı "Aziz Basmacı'dan Fıkralar"

İthaf, "Sayın Mustafa Yalçın Bey kardeşime hörmetlerimle" şeklindedir.

Dizerkonca Matbaası, İstanbul 1958, 93 sayfa, gayet temiz kondisyonda, 11x17 cm

Aziz Basmacı, 1928’de "Para Delisi" adlı oyunla profesyonel oyunculuğa geçmiştir. Asıl ününü 1945’de girdiği Ses Opereti’nde yapan Basmacı, "Salamon" ve "Tikli Adam" rolleriyle büyük üne kavuştu. Yeni Ses, Şen Ses Operetleri’nin temel kadrolarında yer aldı. 1950'li ve 60'lı yıllarda tiyatroda çok sayıda güldürü eseri ve vodvilde rol almıştır. Bir halk komiği olarak ün kazanan Basmacı 60 kadar filmde karakter oyuncusu olarak rol almıştır.

  Lot No: 4

  Lot: 4

  Tiyatro ve sinema oyuncusu AZİZ BASMACI'dan ithaflı ve imzalı "Aziz Basmacı'dan Fıkralar" İthaf, "Sayın Mustafa Yalçın Bey kardeşime hörmetlerimle" şeklindedir. Dizerkonca Matbaası, İstanbul 1958, 93 sayfa, gayet temiz kondisyonda, 11x17 cm Aziz Basmacı, 1928’de "Para Delisi" adlı oyunla profesyonel oyunculuğa geçmiştir. Asıl ününü 1945’de girdiği Ses Opereti’nde yapan Basmacı, "Salamon" ve "Tikli Adam" rolleriyle büyük üne kavuştu. Yeni Ses, Şen Ses Operetleri’nin temel kadrolarında yer aldı. 1950'li ve 60'lı yıllarda tiyatroda çok sayıda güldürü eseri ve vodvilde rol almıştır. Bir halk komiği olarak ün kazanan Basmacı 60 kadar filmde karakter oyuncusu olarak rol almıştır.

  TLSatıldı
 • Babam Kim? -Roman-, İHSAN İLERİ

İLK BASKI, Ülkü Basımevi, İstanbul, 1948, 139 sayfa, 15x22 cm

  Lot No: 5

  Lot: 5

  Babam Kim? -Roman-, İHSAN İLERİ İLK BASKI, Ülkü Basımevi, İstanbul, 1948, 139 sayfa, 15x22 cm

  TLSatıldı
 • Bir Şehrin Ruhu -Hikâye-, SADRİ ERTEM

Yazarın "SON HİKÂYE KİTABI"dır.

İLK BASKI,Remzi Kitabevi, İstanbul 1938, 159 sayfa, ön kapak kopmaya yakın vaziyette, 14x20 cm

Sadri Ertem'in ilk hikâyesi 7 Ocak 1919’da Ümid dergisinde çıkan “Faniler Arasında”dır. Çoğu kaynakta ilk hikâyesi olarak Genç Yolcular dergisinde 1917 yılında çıkan bir hikâyesi gösterilmekle birlikte bu derginin yayın hayatına başladığı tarih 1919’dur. Resimli Ay dergisinde çıkan “Bacayı İndir Bacayı Kaldır” adlı hikâyesi ile beğeni toplamasının ardından hikâye türüne ağırlık verdi. İlk hikâye kitabı 1933’te yayımlanan Silindir Şapka Giyen Köylü’de on dokuz, aynı yıl yayımlanan ikinci hikâye kitabı Bacayı İndir Bacayı Kaldır’da on altı hikâyesi yer alır. Bu kitabında yer alan aynı isimli hikâyesi de Çıkrıklar Durunca romanı gibi yabancı sermayeye karşı çıkan tavrı ile dikkati çekmiştir. Yirmi üç hikâyesinin bulunduğu Korku 1934 yılında basılan üçüncü hikâye kitabıdır. 1935’te basılan dördüncü hikâye kitabı Bay Virgül on dokuz, son hikâye kitabı BİR ŞEHRİN RUHU on hikâyeden oluşur. Vakanın ön planda olduğu hikâyelerinde üslubu, mekân ve karakter tasvirlerini çok önemsememiş; konu olarak Cumhuriyet sonrası inkılaplara uyum süreci, ezen ezilen çatışması, köy hayatı, sanayileşme, dini duyguların sömürülmesi gibi toplumsal meseleleri seçmiştir.

  Lot No: 6

  Lot: 6

  Bir Şehrin Ruhu -Hikâye-, SADRİ ERTEM Yazarın "SON HİKÂYE KİTABI"dır. İLK BASKI,Remzi Kitabevi, İstanbul 1938, 159 sayfa, ön kapak kopmaya yakın vaziyette, 14x20 cm Sadri Ertem'in ilk hikâyesi 7 Ocak 1919’da Ümid dergisinde çıkan “Faniler Arasında”dır. Çoğu kaynakta ilk hikâyesi olarak Genç Yolcular dergisinde 1917 yılında çıkan bir hikâyesi gösterilmekle birlikte bu derginin yayın hayatına başladığı tarih 1919’dur. Resimli Ay dergisinde çıkan “Bacayı İndir Bacayı Kaldır” adlı hikâyesi ile beğeni toplamasının ardından hikâye türüne ağırlık verdi. İlk hikâye kitabı 1933’te yayımlanan Silindir Şapka Giyen Köylü’de on dokuz, aynı yıl yayımlanan ikinci hikâye kitabı Bacayı İndir Bacayı Kaldır’da on altı hikâyesi yer alır. Bu kitabında yer alan aynı isimli hikâyesi de Çıkrıklar Durunca romanı gibi yabancı sermayeye karşı çıkan tavrı ile dikkati çekmiştir. Yirmi üç hikâyesinin bulunduğu Korku 1934 yılında basılan üçüncü hikâye kitabıdır. 1935’te basılan dördüncü hikâye kitabı Bay Virgül on dokuz, son hikâye kitabı BİR ŞEHRİN RUHU on hikâyeden oluşur. Vakanın ön planda olduğu hikâyelerinde üslubu, mekân ve karakter tasvirlerini çok önemsememiş; konu olarak Cumhuriyet sonrası inkılaplara uyum süreci, ezen ezilen çatışması, köy hayatı, sanayileşme, dini duyguların sömürülmesi gibi toplumsal meseleleri seçmiştir.

  TLSatıldı
 • ALİ RIDVAN BÜLBÜL'den edebiyatçı TAHİR ALANGU'ya ithaflı ve imzalı "Güdümlü Mermi -Şiir-" 

İthaf, "Değerli eleştirmeci sayın Tahir Alangu'ya saygıyla" şeklindedir.

İLK BASKI, Azim Matbaacılık, Kasım 1958, 79 sayfa, 13x19 cm

Ali Rıdvan Bülbül, 1932 yılında Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Doğanbey kasabasında doğmuştur. Yeni Meram gazetesini çıkarmış yazı işleri sorumluluğunu üstlenmiştir. THA Konya Bölge Müdürlüğü ve Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevlerinde de bulunmuştur. 1947-1962 yılları arasında sanat dünyasının içinde yer alan Ali Rıdvan Bülbül ikinci şiir kitabı olan Güdümlü Mermi'de kendi şiir kimliğini yakalamıştır.

  Lot No: 7

  Lot: 7

  ALİ RIDVAN BÜLBÜL'den edebiyatçı TAHİR ALANGU'ya ithaflı ve imzalı "Güdümlü Mermi -Şiir-" İthaf, "Değerli eleştirmeci sayın Tahir Alangu'ya saygıyla" şeklindedir. İLK BASKI, Azim Matbaacılık, Kasım 1958, 79 sayfa, 13x19 cm Ali Rıdvan Bülbül, 1932 yılında Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Doğanbey kasabasında doğmuştur. Yeni Meram gazetesini çıkarmış yazı işleri sorumluluğunu üstlenmiştir. THA Konya Bölge Müdürlüğü ve Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevlerinde de bulunmuştur. 1947-1962 yılları arasında sanat dünyasının içinde yer alan Ali Rıdvan Bülbül ikinci şiir kitabı olan Güdümlü Mermi'de kendi şiir kimliğini yakalamıştır.

  TLSatıldı
 • CELAL VARDAR'dan edebiyatçı TAHİR ALANGU'ya ithaflı ve imzalı "İki Dal -Şiir-"

Şâirin İLK VE TEK kitabıdır.

Dost Yayınları, Ankara, Ekim 1957, Kapak ve iç desenler: Metin Eloğlu, 67 sayfa, 11x16 cm

İthaf, "Sayın Tahir Alangu'ya saygılarımla" şeklindedir.

Yugoslavya'da dünyaya gelen Celâl Vardar'ın çocukluğu Rumeli'de geçti. Ailesi Türkiye’ye göç ettikten sonra lise öğrenimini Edirne’de tamamlayarak 1940 yılında Ankara’ya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başladığı öğrenimini yarıda bırakarak Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nda memuriyete başladı ve buradan emekli oldu. Emekli olduktan sonra Madeni Eşya İşverenleri Sendikası'nda çalıştı. Şiirleri, 1950’li yıllarda "Seçilmiş Hikâyeler", "Pazar Postası", "Dost" dergilerinde yayımlanmaya başladı. Dost Yayınları arasında çıkan ve tek kitabı olan İki Dal’dan (1957) sonra yazdığı kırk bir şiirinin bir bölümü çeşitli dergilerde, daha sonra da Anadolu Ekini dergisinde topluca yayımlandı. Şiirlerinde rahat ve kolay söyleyiş dikkati çekmektedir.

  Lot No: 8

  Lot: 8

  CELAL VARDAR'dan edebiyatçı TAHİR ALANGU'ya ithaflı ve imzalı "İki Dal -Şiir-" Şâirin İLK VE TEK kitabıdır. Dost Yayınları, Ankara, Ekim 1957, Kapak ve iç desenler: Metin Eloğlu, 67 sayfa, 11x16 cm İthaf, "Sayın Tahir Alangu'ya saygılarımla" şeklindedir. Yugoslavya'da dünyaya gelen Celâl Vardar'ın çocukluğu Rumeli'de geçti. Ailesi Türkiye’ye göç ettikten sonra lise öğrenimini Edirne’de tamamlayarak 1940 yılında Ankara’ya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başladığı öğrenimini yarıda bırakarak Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nda memuriyete başladı ve buradan emekli oldu. Emekli olduktan sonra Madeni Eşya İşverenleri Sendikası'nda çalıştı. Şiirleri, 1950’li yıllarda "Seçilmiş Hikâyeler", "Pazar Postası", "Dost" dergilerinde yayımlanmaya başladı. Dost Yayınları arasında çıkan ve tek kitabı olan İki Dal’dan (1957) sonra yazdığı kırk bir şiirinin bir bölümü çeşitli dergilerde, daha sonra da Anadolu Ekini dergisinde topluca yayımlandı. Şiirlerinde rahat ve kolay söyleyiş dikkati çekmektedir.

  TLSatıldı
 • OSMAN TÜRKAY'dan edebiyatçı TAHİR ALANGU'ya ithaflı ve imzalı "7 Telli -Şiir-"

Şâirin "İLK ŞİİR KİTABI"dır.

İthaf, "Sayın Tahir Alangu'ya Kıbrıs'tan selam ve hürmetlerimle" şeklindedir.

Beşparmak Yayınları, Lefkoşa Kıbrıs, 1959, 74 sayfa, 12x17 cm


Kıbrıs'ta doğan Osman Türkay, Lefkoşa’da Beşparmak Uyarı ve Kıbrıs Türk Sesi dergilerini çıkarmıştır. Daha sonra Londra’da yaşamaya başladı. Burada çeşitli işlerde çalışmanın yanında edebiyata da ağırlık vermeye başladı. Haftalık Vatan gazetesinde editörlük ve Bozkurt dergisinde de yazarlık yapmaya başladı. Şiirlerinin yanında denemeler ve incelemeler yazdı,

  Lot No: 9

  Lot: 9

  OSMAN TÜRKAY'dan edebiyatçı TAHİR ALANGU'ya ithaflı ve imzalı "7 Telli -Şiir-" Şâirin "İLK ŞİİR KİTABI"dır. İthaf, "Sayın Tahir Alangu'ya Kıbrıs'tan selam ve hürmetlerimle" şeklindedir. Beşparmak Yayınları, Lefkoşa Kıbrıs, 1959, 74 sayfa, 12x17 cm Kıbrıs'ta doğan Osman Türkay, Lefkoşa’da Beşparmak Uyarı ve Kıbrıs Türk Sesi dergilerini çıkarmıştır. Daha sonra Londra’da yaşamaya başladı. Burada çeşitli işlerde çalışmanın yanında edebiyata da ağırlık vermeye başladı. Haftalık Vatan gazetesinde editörlük ve Bozkurt dergisinde de yazarlık yapmaya başladı. Şiirlerinin yanında denemeler ve incelemeler yazdı,

  TLSatıldı
 • Vega -Şiir-, İSKENDER FİKRET [AKDORA]

İLK BASKI, Çelikcilt Matbaası, İstanbul 1963, 70 sayfa, 11x17 CM

İskender Fikret'in neşredilen ilk şiiri, 1932 yılında Muhit dergisinde yayımlandı. Daha sonra şiir ve yazıları Çığır, Oluş, Büyük Doğu, İstanbul, Dikmen, Yenilik dergileriyle kendisinin çıkardığı Yirminci Asır'da yayımlandı. 1934'te ilk şiir kitabı Atom'u neşretti. Şiirlerinde serbest ölçü ile bireysel temalar üzerine yoğunlaşmıştır.

  Lot No: 10

  Lot: 10

  Vega -Şiir-, İSKENDER FİKRET [AKDORA] İLK BASKI, Çelikcilt Matbaası, İstanbul 1963, 70 sayfa, 11x17 CM İskender Fikret'in neşredilen ilk şiiri, 1932 yılında Muhit dergisinde yayımlandı. Daha sonra şiir ve yazıları Çığır, Oluş, Büyük Doğu, İstanbul, Dikmen, Yenilik dergileriyle kendisinin çıkardığı Yirminci Asır'da yayımlandı. 1934'te ilk şiir kitabı Atom'u neşretti. Şiirlerinde serbest ölçü ile bireysel temalar üzerine yoğunlaşmıştır.

  TLSatıldı
 • Vega -Şiir-, İSKENDER FİKRET [AKDORA]

İLK BASKI, Çelikcilt Matbaası, İstanbul 1963, 70 sayfa, 11x17 CM

İskender Fikret'in neşredilen ilk şiiri, 1932 yılında Muhit dergisinde yayımlandı. Daha sonra şiir ve yazıları Çığır, Oluş, Büyük Doğu, İstanbul, Dikmen, Yenilik dergileriyle kendisinin çıkardığı Yirminci Asır'da yayımlandı. 1934'te ilk şiir kitabı Atom'u neşretti. Şiirlerinde serbest ölçü ile bireysel temalar üzerine yoğunlaşmıştır.

  Lot No: 11

  Lot: 11

  Vega -Şiir-, İSKENDER FİKRET [AKDORA] İLK BASKI, Çelikcilt Matbaası, İstanbul 1963, 70 sayfa, 11x17 CM İskender Fikret'in neşredilen ilk şiiri, 1932 yılında Muhit dergisinde yayımlandı. Daha sonra şiir ve yazıları Çığır, Oluş, Büyük Doğu, İstanbul, Dikmen, Yenilik dergileriyle kendisinin çıkardığı Yirminci Asır'da yayımlandı. 1934'te ilk şiir kitabı Atom'u neşretti. Şiirlerinde serbest ölçü ile bireysel temalar üzerine yoğunlaşmıştır.

  TLSatıldı
 • Henüz 17 Yaşında -Roman-, AHMET MİDHAT EFENDİ

Vakit Matbaası, 1943, 324 sayfa, 13x18 cm

Ahmet Midhat Efendi'nin ilk olarak 1881 senesinde Tercüman-ı Hakikat Matbaası'nca neşredilen romanının tekrar yayına hazırlanmış şeklidir.

  Lot No: 12

  Lot: 12

  Henüz 17 Yaşında -Roman-, AHMET MİDHAT EFENDİ Vakit Matbaası, 1943, 324 sayfa, 13x18 cm Ahmet Midhat Efendi'nin ilk olarak 1881 senesinde Tercüman-ı Hakikat Matbaası'nca neşredilen romanının tekrar yayına hazırlanmış şeklidir.

  TLSatıldı
 • Saksafoncu -Millî Roman-, BURHAN ARİF

İLK BASKI, Akşam Matbaası, İstanbul, 1934, 189 sayfa, ön ve arka kapak hâliyle, 12x17 cm

  Lot No: 13

  Lot: 13

  Saksafoncu -Millî Roman-, BURHAN ARİF İLK BASKI, Akşam Matbaası, İstanbul, 1934, 189 sayfa, ön ve arka kapak hâliyle, 12x17 cm

  TLSatıldı
 • Tekçarık Yüzbaşı, HAKKI KÂMİL BEŞE

Yazarın İLK HİKÂYE kitabıdır.

İLK BASKI, Ankara, 1946, 149 sayfa, 13x20 cm

Hakkı Kâmil Beşe, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında hikâyeci kimliği ile ön plana çıkan yazarlardan biridir. Yazar ilk hikâye kitabı Tekçarık Yüzbaşı'yı 1946 yılında neşretti. Bu eserin yayımlanmasının ardından uzun süre edebiyat hayatından uzak kalan Beşe, ikinci hikâye kitabı Kırkkanat'ı 1976 yılında yayımladı. Hikâyelerinde Anadolucu bir söylem geliştirmeye çalıştı.

  Lot No: 14

  Lot: 14

  Tekçarık Yüzbaşı, HAKKI KÂMİL BEŞE Yazarın İLK HİKÂYE kitabıdır. İLK BASKI, Ankara, 1946, 149 sayfa, 13x20 cm Hakkı Kâmil Beşe, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında hikâyeci kimliği ile ön plana çıkan yazarlardan biridir. Yazar ilk hikâye kitabı Tekçarık Yüzbaşı'yı 1946 yılında neşretti. Bu eserin yayımlanmasının ardından uzun süre edebiyat hayatından uzak kalan Beşe, ikinci hikâye kitabı Kırkkanat'ı 1976 yılında yayımladı. Hikâyelerinde Anadolucu bir söylem geliştirmeye çalıştı.

  TLSatıldı
 • Her Sınır Taşını Yıktığın Zaman, NAZİF TUNALI

İLK BASKI, Ülkü Basımevi, İstanbul, 1938, 47 sayfa, 11x18 cm

  Lot No: 15

  Lot: 15

  Her Sınır Taşını Yıktığın Zaman, NAZİF TUNALI İLK BASKI, Ülkü Basımevi, İstanbul, 1938, 47 sayfa, 11x18 cm

  TLSatıldı
 • CHP Halkevi Neşriyatından Okuma Kitabı: Deli Dere, CAHİD BEĞENÇ

Ulus Basımevi, Ankara, 1948, 134 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 16

  Lot: 16

  CHP Halkevi Neşriyatından Okuma Kitabı: Deli Dere, CAHİD BEĞENÇ Ulus Basımevi, Ankara, 1948, 134 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • Cumhuriyetin asker muharrirlerinden HAMDİ RIZA ÇAYDAM'dan "Şamandıra -Hikâyeler-"

İLK BASKI, Kanaat Basımevi, Ankara, 78 sayfa, 13x20 cm

Hamdi Rıza Çaydam Şamandıra’da; Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na oradan Cumhuriyet’in ilk yıllarına uzanan dönem manzaraları sunmaktadır.

  Lot No: 17

  Lot: 17

  Cumhuriyetin asker muharrirlerinden HAMDİ RIZA ÇAYDAM'dan "Şamandıra -Hikâyeler-" İLK BASKI, Kanaat Basımevi, Ankara, 78 sayfa, 13x20 cm Hamdi Rıza Çaydam Şamandıra’da; Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na oradan Cumhuriyet’in ilk yıllarına uzanan dönem manzaraları sunmaktadır.

  TLSatıldı
 • Boş Beşik ve Akkuş, DEMİRCİOĞLU YUSUF ZİYA

Yazarın İLK ESERİ'dir.

Milliyet Matbaası, 1932, 192 sayfa, 12x20 cm 


Yusuf Ziya Bey’le birlikte Dârülelhan’da halk türküleri notaya geçirilir, türkü konserleri icra edilir. Türkü derleme faaliyetleri anketle yapılır. Derlemler için Paris’ten ses kayıt cihazı getirtilir. 1926’da Dârulelhan’da ilk araştırma heyetini kurar ve 1926’da Anadolu’yu karış karış dolaşıp türkü derlemeleri yaparlar. 1927’de ikinci derleme gerçekleştirilir. Anadolu Halk Şarkıları 1927'de yayımlanır. 1928’de üçüncü gezi sonrası Halk Türküleri yayımlanır. 1929’da dördüncü ilmi gezi sonrası Şarkî Anadolu Türkü ve Oyunları ve Halk Türküleri on üç defter olarak yayımlanır. Böylece Türkiye Cumhuriyetinde resmi olarak ilk derleme gerçekleştirilmiş olur.

  Lot No: 18

  Lot: 18

  Boş Beşik ve Akkuş, DEMİRCİOĞLU YUSUF ZİYA Yazarın İLK ESERİ'dir. Milliyet Matbaası, 1932, 192 sayfa, 12x20 cm Yusuf Ziya Bey’le birlikte Dârülelhan’da halk türküleri notaya geçirilir, türkü konserleri icra edilir. Türkü derleme faaliyetleri anketle yapılır. Derlemler için Paris’ten ses kayıt cihazı getirtilir. 1926’da Dârulelhan’da ilk araştırma heyetini kurar ve 1926’da Anadolu’yu karış karış dolaşıp türkü derlemeleri yaparlar. 1927’de ikinci derleme gerçekleştirilir. Anadolu Halk Şarkıları 1927'de yayımlanır. 1928’de üçüncü gezi sonrası Halk Türküleri yayımlanır. 1929’da dördüncü ilmi gezi sonrası Şarkî Anadolu Türkü ve Oyunları ve Halk Türküleri on üç defter olarak yayımlanır. Böylece Türkiye Cumhuriyetinde resmi olarak ilk derleme gerçekleştirilmiş olur.

  TLSatıldı
 • Feryat 943 Mısra -Manzum Roman ve Hikâye-, HAYRÜNNİSA ÇİĞDEM

İLK BASKI, Bursa Ant Basımevi, 1949, 32 sayfa, 13x20 cm

  Lot No: 19

  Lot: 19

  Feryat 943 Mısra -Manzum Roman ve Hikâye-, HAYRÜNNİSA ÇİĞDEM İLK BASKI, Bursa Ant Basımevi, 1949, 32 sayfa, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • Göte ve Faust, DR. H. FİKRET KANAT

İLK BASKI, Recep Ulusoğlu Basımevi, Ankara 1940, 102 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 20

  Lot: 20

  Göte ve Faust, DR. H. FİKRET KANAT İLK BASKI, Recep Ulusoğlu Basımevi, Ankara 1940, 102 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • Hanri Barbüs [Henri Barbusse], İnsaniyet Kütüphanesi

İLK BASKI, İstanbul, Bozkurt Matbaası, 1935, 16 sayfa, 14x20 cm

  Lot No: 21

  Lot: 21

  Hanri Barbüs [Henri Barbusse], İnsaniyet Kütüphanesi İLK BASKI, İstanbul, Bozkurt Matbaası, 1935, 16 sayfa, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Asur Kanunu, AVRAM GALANTİ

İLK BASKI, İstanbul, Bankalar Matbaası, 1933, 32 sayfa, 13x19 cm

Avram Galanti, 4 Ocak 1873'te Bodrum, Muğla'da doğdu. Çocukluk arkadaşlarından birisi Neyzen Tevfik'dir. Rodos Rüşdiyesi ve İzmir Sultani İdadisi'nden mezun oldu. Rodos'ta öğretmenlik ve adalardaki Yahudi ve Türk okullarında Maarif Müfettişliği yaptı. Daha sonra, İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne katıldı ve cemiyetin aktif ve ileri gelen elemanlarından biri oldu. Akademisyenlik yaptı. Cumhuriyetle birlikte kültürel devamlılığı savunduğu ve Harf ve Dil Devrimlerine karşı çıktığı için üniversite kadrosunun dışında kaldı. Daha önce de Çağlayan dergisinde alfabe tartışmaları üzerine yayımladığı makalesinde bunun zararlı sonuçlarına değinmiştir. Galanti, 1943 yılına gelindiğinde ise Niğde'den Milletvekili seçildi. 8 Ağustos 1961 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

  Lot No: 22

  Lot: 22

  Asur Kanunu, AVRAM GALANTİ İLK BASKI, İstanbul, Bankalar Matbaası, 1933, 32 sayfa, 13x19 cm Avram Galanti, 4 Ocak 1873'te Bodrum, Muğla'da doğdu. Çocukluk arkadaşlarından birisi Neyzen Tevfik'dir. Rodos Rüşdiyesi ve İzmir Sultani İdadisi'nden mezun oldu. Rodos'ta öğretmenlik ve adalardaki Yahudi ve Türk okullarında Maarif Müfettişliği yaptı. Daha sonra, İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne katıldı ve cemiyetin aktif ve ileri gelen elemanlarından biri oldu. Akademisyenlik yaptı. Cumhuriyetle birlikte kültürel devamlılığı savunduğu ve Harf ve Dil Devrimlerine karşı çıktığı için üniversite kadrosunun dışında kaldı. Daha önce de Çağlayan dergisinde alfabe tartışmaları üzerine yayımladığı makalesinde bunun zararlı sonuçlarına değinmiştir. Galanti, 1943 yılına gelindiğinde ise Niğde'den Milletvekili seçildi. 8 Ağustos 1961 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

  TLSatıldı
 • Kervansaray Kızları -Şiirler-, PERİHAN GÜNGÖR

İLK BASKI, Gazetecilik ve Matbaacılık Şirketi, 1935, 48 sayfa, 13x20 cm

  Lot No: 23

  Lot: 23

  Kervansaray Kızları -Şiirler-, PERİHAN GÜNGÖR İLK BASKI, Gazetecilik ve Matbaacılık Şirketi, 1935, 48 sayfa, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • Gönül Uçuşları -Şiirler-, A. TARIK ONAN

İLK BASKI, İstanbul, Tecelli Basımevi, 1938, 19 sayfa, 10x18 cm

  Lot No: 24

  Lot: 24

  Gönül Uçuşları -Şiirler-, A. TARIK ONAN İLK BASKI, İstanbul, Tecelli Basımevi, 1938, 19 sayfa, 10x18 cm

  TLSatıldı
 • Portakal Bahçeleri -Şiirler-, ZİYA İLHAN [ZAİMOĞLU]

Şâirin "İKİNCİ ŞİİR KİTABI"dır.

İLK BASKI, İstanbul, 1936, Selâmet Matbaası, 63 sayfa, 13x19 cm

Yedigün, Albüm, Türk Yurdu, Resimli Uyanış, Dikmen, Doğu, Geçit, Zeren, Şadırvan, Türk Dünyası gibi pek çok dergide yazı ve şiirleri yayımlanan Ziya İlhan Zaimoğlu, ilk şiir kitabı olan Bir Ses İki Nağme'yi yakın arkadaşı İdris Ahmet Pura ile birlikte 1931 yılında neşretti. Şair, kitabın kendisinin şiirlerine ayrılan kısmının başına "İlk şiirlerim, ilk hocam Paravan şairi Halit Fahri'ye" notunu düştü ve bu kitapta yirmi beş şiirine yer verdi. Daha çok Halit Fahri Ozansoy etkisi hissedilen bu şiirlerinde; aşk, ayrılık, hasret, ölüm ve tabiat temaları üzerine yoğunlaştı. Ziya İlhan, ikinci şiir kitabı PORTAKAL BAHÇELERİ'nde ilk şiir kitabındaki temalara ilave olarak memleket güzelliklerini, özellikle o dönemde görev yaptığı Antalya şehrinin güzelliklerini romantik bir bakışla şiirleştirdi.

  Lot No: 25

  Lot: 25

  Portakal Bahçeleri -Şiirler-, ZİYA İLHAN [ZAİMOĞLU] Şâirin "İKİNCİ ŞİİR KİTABI"dır. İLK BASKI, İstanbul, 1936, Selâmet Matbaası, 63 sayfa, 13x19 cm Yedigün, Albüm, Türk Yurdu, Resimli Uyanış, Dikmen, Doğu, Geçit, Zeren, Şadırvan, Türk Dünyası gibi pek çok dergide yazı ve şiirleri yayımlanan Ziya İlhan Zaimoğlu, ilk şiir kitabı olan Bir Ses İki Nağme'yi yakın arkadaşı İdris Ahmet Pura ile birlikte 1931 yılında neşretti. Şair, kitabın kendisinin şiirlerine ayrılan kısmının başına "İlk şiirlerim, ilk hocam Paravan şairi Halit Fahri'ye" notunu düştü ve bu kitapta yirmi beş şiirine yer verdi. Daha çok Halit Fahri Ozansoy etkisi hissedilen bu şiirlerinde; aşk, ayrılık, hasret, ölüm ve tabiat temaları üzerine yoğunlaştı. Ziya İlhan, ikinci şiir kitabı PORTAKAL BAHÇELERİ'nde ilk şiir kitabındaki temalara ilave olarak memleket güzelliklerini, özellikle o dönemde görev yaptığı Antalya şehrinin güzelliklerini romantik bir bakışla şiirleştirdi.

  TLSatıldı
 • Akrep -Şiirler-, ŞİNASİ GÜNDOĞDU 

Şâirin "İLK ve TEK ŞİİR KİTABI"dır. 

İLK BASKI, İstanbul, 1930, Ahmet İhsan Matbaası, 59 sayfa, 13x19 cm

Şinasi Gündoğdu, Kırşehir’de doğmuştur. Hukuk Fakültesini bitiren Gündoğdu, savcı olarak görev yaptı. 1933’te vefat etmiştir. Şiirlerini Akrep isimli eserde toplamıştır.

  Lot No: 26

  Lot: 26

  Akrep -Şiirler-, ŞİNASİ GÜNDOĞDU Şâirin "İLK ve TEK ŞİİR KİTABI"dır. İLK BASKI, İstanbul, 1930, Ahmet İhsan Matbaası, 59 sayfa, 13x19 cm Şinasi Gündoğdu, Kırşehir’de doğmuştur. Hukuk Fakültesini bitiren Gündoğdu, savcı olarak görev yaptı. 1933’te vefat etmiştir. Şiirlerini Akrep isimli eserde toplamıştır.

  TLSatıldı
 • Sarı Çiçek, YANIKOĞLAN [Niyazi Hicran Damla]

İzmir, Ticaret Matbaacılık, 1953, 81 sayfa, 13x19 cm 

Niyazi Hicran, 1913'de Manisa'nın Kasaba olarak da bilinen Turgutlu ilçesinde doğmuştur. Şiirlerini Yanıkoğlan mahlasıyla da yayınlamıştır. Şükrü Elçin'le birlikte Şair Bozuntuları şiir kitaplarını 1932 yılında neşrettiler. Daha sonra neşrettiği şiirlerini "Yanıkoğlan" ve "Saçmalar" isimli kitaplarında toplamıştır. 40'lı yıllarda İzmir Karşıyaka'ya taşınmıştır. Müzayedemizin bu lotunda yer alan SARI ÇİÇEK isimli şiir kitabı şairin 1953 yılında vefatının ardından yakın arkadaşı Ömer Yavuz tarafından derlenerek yayınlanmıştır. Şair sürekli yakasında sarı bir çiçek taşıdığından esere SARI ÇİÇEK ismi verilmiştir.

  Lot No: 27

  Lot: 27

  Sarı Çiçek, YANIKOĞLAN [Niyazi Hicran Damla] İzmir, Ticaret Matbaacılık, 1953, 81 sayfa, 13x19 cm Niyazi Hicran, 1913'de Manisa'nın Kasaba olarak da bilinen Turgutlu ilçesinde doğmuştur. Şiirlerini Yanıkoğlan mahlasıyla da yayınlamıştır. Şükrü Elçin'le birlikte Şair Bozuntuları şiir kitaplarını 1932 yılında neşrettiler. Daha sonra neşrettiği şiirlerini "Yanıkoğlan" ve "Saçmalar" isimli kitaplarında toplamıştır. 40'lı yıllarda İzmir Karşıyaka'ya taşınmıştır. Müzayedemizin bu lotunda yer alan SARI ÇİÇEK isimli şiir kitabı şairin 1953 yılında vefatının ardından yakın arkadaşı Ömer Yavuz tarafından derlenerek yayınlanmıştır. Şair sürekli yakasında sarı bir çiçek taşıdığından esere SARI ÇİÇEK ismi verilmiştir.

  TLSatıldı
 • Düşten Güzel, CAHİT SITKI TARANCI

Varlık Yayınları, Aralık 1962, Üçüncü Baskı, 59 sayfa, 11x16 cm

Şâirin üçüncü şiir kitabıdır. Düşten Güzel, Cahit Sıtkı'nın önceki şiir kitaplarına nazaran bohem ve karamsar şiirlere yer vermediği şiirlerinden meydana gelmektedir. "Düşten Güzel"de hayatındaki olumlu gelişmeler sebebiyle daha neşeli ve umutlu olan şair, iki şiir dışında sıkıntı ve bunalım temasına yer vermemiştir.

  Lot No: 28

  Lot: 28

  Düşten Güzel, CAHİT SITKI TARANCI Varlık Yayınları, Aralık 1962, Üçüncü Baskı, 59 sayfa, 11x16 cm Şâirin üçüncü şiir kitabıdır. Düşten Güzel, Cahit Sıtkı'nın önceki şiir kitaplarına nazaran bohem ve karamsar şiirlere yer vermediği şiirlerinden meydana gelmektedir. "Düşten Güzel"de hayatındaki olumlu gelişmeler sebebiyle daha neşeli ve umutlu olan şair, iki şiir dışında sıkıntı ve bunalım temasına yer vermemiştir.

  TLSatıldı
 • Aşk İmiş Her Ne Vâr Âlemde -Antoloji-, ABDÜLHAK ŞİNASİ HİSAR

Abdülhak Şinasi, "Aşk İmiş Her Ne Var Âlemde" adlı eserinde divan ve yeni devir şairlerinden seçtiği aşk temalı şiirleri bir araya getirdi ve bu antolojiyi 1955’te yayımladı. Antolojisinde yüz seksen dört beyte, yüz yedi mısraya yer vermiştir.

Doğan Kardeş Yayınları, İstanbul 1955, 93 sayfa, 11x18 cm

  Lot No: 29

  Lot: 29

  Aşk İmiş Her Ne Vâr Âlemde -Antoloji-, ABDÜLHAK ŞİNASİ HİSAR Abdülhak Şinasi, "Aşk İmiş Her Ne Var Âlemde" adlı eserinde divan ve yeni devir şairlerinden seçtiği aşk temalı şiirleri bir araya getirdi ve bu antolojiyi 1955’te yayımladı. Antolojisinde yüz seksen dört beyte, yüz yedi mısraya yer vermiştir. Doğan Kardeş Yayınları, İstanbul 1955, 93 sayfa, 11x18 cm

  TLSatıldı
 • Azâb-ı Mukaddes, NEYZEN TEVFİK 

Neyzen Tevfik'in Hiç'ten sonra ikinci şiir kitabıdır.

Birinci Kitap, Hazırlayan: İhsan Ada, Onan Yayınevi, İstanbul, 1949, 304 sayfa, 14x20 cm

  Lot No: 30

  Lot: 30

  Azâb-ı Mukaddes, NEYZEN TEVFİK Neyzen Tevfik'in Hiç'ten sonra ikinci şiir kitabıdır. Birinci Kitap, Hazırlayan: İhsan Ada, Onan Yayınevi, İstanbul, 1949, 304 sayfa, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Kiralık Konak, YAKUP KADRİ [KARAOSMANOĞLU]

Remzi Kitabevi, İkinci Basılış, Güven Basımevi, İstanbul, 1947, 179 sayfa, 14x21 cm

Batılılaşma'nın toplumsal yapının çeşitli katmanlarında yaptığı tahribat, nesil çatışması üzerinden Kiralık Konak'ta (1920) dramatize edilmiştir. “Konak”, geleneği ve tarihî arka planı olan bir yaşayış tarzının mekânı olarak temsilî bir değere sahiptir. Konak çevresinde geleneksel bir değer kazanmış yaşam tarzının yeni nesil tarafından reddedilişi anlatılmıştır. Cihangir'deki "konak" ile Şişli’deki "apartman dairesi" bağlamında temsil edilen sorunsal, nihayetinde iki ayrı medeniyet anlayışı karşısında iki ayrı neslin çatışmasıdır.

  Lot No: 31

  Lot: 31

  Kiralık Konak, YAKUP KADRİ [KARAOSMANOĞLU] Remzi Kitabevi, İkinci Basılış, Güven Basımevi, İstanbul, 1947, 179 sayfa, 14x21 cm Batılılaşma'nın toplumsal yapının çeşitli katmanlarında yaptığı tahribat, nesil çatışması üzerinden Kiralık Konak'ta (1920) dramatize edilmiştir. “Konak”, geleneği ve tarihî arka planı olan bir yaşayış tarzının mekânı olarak temsilî bir değere sahiptir. Konak çevresinde geleneksel bir değer kazanmış yaşam tarzının yeni nesil tarafından reddedilişi anlatılmıştır. Cihangir'deki "konak" ile Şişli’deki "apartman dairesi" bağlamında temsil edilen sorunsal, nihayetinde iki ayrı medeniyet anlayışı karşısında iki ayrı neslin çatışmasıdır.

  TLSatıldı
 • İLK BASKI "Huzur", AHMET HAMDİ TANPINAR

Remzi Kitabevi, İstanbul, Güven Basımevi, 1949, 379 sayfa, 14x20 cm

Tanpınar, 1948’de tefrika edilip 1949’da kitap olarak basılan Huzur romanı medeniyet değiştirme meselesine geniş bir perspektiften bakar. İhsan, Nuran, Suat ve Mümtaz isimli başlıkları bulunan roman bu dört ana karakter üzerinden yürür. Çağının trajik algı merkezli Ulysses, Mrs. Dalloway gibi bir günü anlatan modernist romanlarına da eşlik eden Huzur’da aktüel zaman, II. Dünya Savaşı’nın başlamasından önceki gündür.

  Lot No: 32

  Lot: 32

  İLK BASKI "Huzur", AHMET HAMDİ TANPINAR Remzi Kitabevi, İstanbul, Güven Basımevi, 1949, 379 sayfa, 14x20 cm Tanpınar, 1948’de tefrika edilip 1949’da kitap olarak basılan Huzur romanı medeniyet değiştirme meselesine geniş bir perspektiften bakar. İhsan, Nuran, Suat ve Mümtaz isimli başlıkları bulunan roman bu dört ana karakter üzerinden yürür. Çağının trajik algı merkezli Ulysses, Mrs. Dalloway gibi bir günü anlatan modernist romanlarına da eşlik eden Huzur’da aktüel zaman, II. Dünya Savaşı’nın başlamasından önceki gündür.

  TLSatıldı
 • İLK BASKI Abdullah Efendi'nin Rüyaları -Hikâyeler-, AHMET HAMDİ TANPINAR

Ahmet Halit Kitabevi, İstanbul, 1943, 157 sayfa, 14x20 cm

Tanpınar'ın sanatsal çalışmaları içerisinde basılan ilk eseridir.

  Lot No: 33

  Lot: 33

  İLK BASKI Abdullah Efendi'nin Rüyaları -Hikâyeler-, AHMET HAMDİ TANPINAR Ahmet Halit Kitabevi, İstanbul, 1943, 157 sayfa, 14x20 cm Tanpınar'ın sanatsal çalışmaları içerisinde basılan ilk eseridir.

  TLSatıldı
 • Nazım Hikmet'le Üç Buçuk Yıl, ORHAN KEMAL

İLK BASKI, Sosyal Yayınlar, İstanbul Matbaası, 121 sayfa, 14x20 cm

  Lot No: 34

  Lot: 34

  Nazım Hikmet'le Üç Buçuk Yıl, ORHAN KEMAL İLK BASKI, Sosyal Yayınlar, İstanbul Matbaası, 121 sayfa, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Bursa Cezâevinden Vâ-Nû'lara Mektuplar, NÂZIM HİKMET

Cem Yayınevi, İstanbul 1970, 269 sayfa, 13x20 cm

  Lot No: 35

  Lot: 35

  Bursa Cezâevinden Vâ-Nû'lara Mektuplar, NÂZIM HİKMET Cem Yayınevi, İstanbul 1970, 269 sayfa, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • Cezâevinden Memet Fuat'a Mektuplar, NÂZIM HİKMET

de Yayınevi, İLK BASKI, 1968, 173 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 36

  Lot: 36

  Cezâevinden Memet Fuat'a Mektuplar, NÂZIM HİKMET de Yayınevi, İLK BASKI, 1968, 173 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • Sevdalı Bulut -Masallar-, NÂZIM HİKMET

Cem Yayınevi Çocuk Kitapları, Resimler: Mehmet Sönmez, Dördüncü Baskı, 1978, 126 sayfa, 12x19 cm 

Sevdalı Bulut, Nâzım Hikmet'in daha çok çocukların okumasına yönelik hazırladığı masallardan oluşan bir kitaptır. Kitapta yer alan masallar, halkbilimci Pertev Naili Boratav’ın öğrencileri tarafından derlenmiş ve ilk kez 1955’te Fransa’da “Contes Turcs” başlığıyla yayımlanmıştı. Nâzım Hikmet’in söz konusu eserdeki kimi masalları kendine göre yeniden yazması ile üretilen Türkçe anlatılar ilk olarak Rusça’ya çevrilip kitap olarak yayımlandı; sonra Makedonca ve Arnavutça’ya çevrildi. Türkçe baskısı ilk kez 1967’de Üsküp’te yapıldı. Eser, 1968 yılında “Sevdalı Bulut” başlıklı bir masal kitabı olarak Türkiye’de Cem Yayınevi tarafından yayımlandı. Ferruh Doğan, Oğuz Aral, Eflatun Nuri’nin resimlediği kitabın kapağını Oğuz Aral hazırladı.

  Lot No: 37

  Lot: 37

  Sevdalı Bulut -Masallar-, NÂZIM HİKMET Cem Yayınevi Çocuk Kitapları, Resimler: Mehmet Sönmez, Dördüncü Baskı, 1978, 126 sayfa, 12x19 cm Sevdalı Bulut, Nâzım Hikmet'in daha çok çocukların okumasına yönelik hazırladığı masallardan oluşan bir kitaptır. Kitapta yer alan masallar, halkbilimci Pertev Naili Boratav’ın öğrencileri tarafından derlenmiş ve ilk kez 1955’te Fransa’da “Contes Turcs” başlığıyla yayımlanmıştı. Nâzım Hikmet’in söz konusu eserdeki kimi masalları kendine göre yeniden yazması ile üretilen Türkçe anlatılar ilk olarak Rusça’ya çevrilip kitap olarak yayımlandı; sonra Makedonca ve Arnavutça’ya çevrildi. Türkçe baskısı ilk kez 1967’de Üsküp’te yapıldı. Eser, 1968 yılında “Sevdalı Bulut” başlıklı bir masal kitabı olarak Türkiye’de Cem Yayınevi tarafından yayımlandı. Ferruh Doğan, Oğuz Aral, Eflatun Nuri’nin resimlediği kitabın kapağını Oğuz Aral hazırladı.

  TLSatıldı
 • Sevdalı Bulut -Masallar-, NÂZIM HİKMET

Cem Yayınevi Çocuk Kitapları, Kapak: Oğuz Aral, İLK BASKI, 1978, 126 sayfa, 12x19 cm 

Sevdalı Bulut, Nâzım Hikmet'in daha çok çocukların okumasına yönelik hazırladığı masallardan oluşan bir kitaptır. Kitapta yer alan masallar, halkbilimci Pertev Naili Boratav’ın öğrencileri tarafından derlenmiş ve ilk kez 1955’te Fransa’da “Contes Turcs” başlığıyla yayımlanmıştı. Nâzım Hikmet’in söz konusu eserdeki kimi masalları kendine göre yeniden yazması ile üretilen Türkçe anlatılar ilk olarak Rusça’ya çevrilip kitap olarak yayımlandı; sonra Makedonca ve Arnavutça’ya çevrildi. Türkçe baskısı ilk kez 1967’de Üsküp’te yapıldı. Eser, 1968 yılında “Sevdalı Bulut” başlıklı bir masal kitabı olarak Türkiye’de Cem Yayınevi tarafından yayımlandı. Ferruh Doğan, Oğuz Aral, Eflatun Nuri’nin resimlediği kitabın kapağını Oğuz Aral hazırladı.

  Lot No: 38

  Lot: 38

  Sevdalı Bulut -Masallar-, NÂZIM HİKMET Cem Yayınevi Çocuk Kitapları, Kapak: Oğuz Aral, İLK BASKI, 1978, 126 sayfa, 12x19 cm Sevdalı Bulut, Nâzım Hikmet'in daha çok çocukların okumasına yönelik hazırladığı masallardan oluşan bir kitaptır. Kitapta yer alan masallar, halkbilimci Pertev Naili Boratav’ın öğrencileri tarafından derlenmiş ve ilk kez 1955’te Fransa’da “Contes Turcs” başlığıyla yayımlanmıştı. Nâzım Hikmet’in söz konusu eserdeki kimi masalları kendine göre yeniden yazması ile üretilen Türkçe anlatılar ilk olarak Rusça’ya çevrilip kitap olarak yayımlandı; sonra Makedonca ve Arnavutça’ya çevrildi. Türkçe baskısı ilk kez 1967’de Üsküp’te yapıldı. Eser, 1968 yılında “Sevdalı Bulut” başlıklı bir masal kitabı olarak Türkiye’de Cem Yayınevi tarafından yayımlandı. Ferruh Doğan, Oğuz Aral, Eflatun Nuri’nin resimlediği kitabın kapağını Oğuz Aral hazırladı.

  TLSatıldı
 • İt Ürür Kervan Yürür -Fıkralar ve Hikâyeler-, NÂZIM HİKMET

Tipo Basımevi, İstanbul, 1965, 304 sayfa, 13x20 cm

İt Ürür Kervan Yürür, Nâzım Hikmet'in yasaklı olduğu dönemde, ölümünden önce 1936 yılında Orhan Selim imzasıyla yayımlanan kitabıdır.

  Lot No: 39

  Lot: 39

  İt Ürür Kervan Yürür -Fıkralar ve Hikâyeler-, NÂZIM HİKMET Tipo Basımevi, İstanbul, 1965, 304 sayfa, 13x20 cm İt Ürür Kervan Yürür, Nâzım Hikmet'in yasaklı olduğu dönemde, ölümünden önce 1936 yılında Orhan Selim imzasıyla yayımlanan kitabıdır.

  TLSatıldı
 • İt Ürür Kervan Yürür -Fıkralar ve Hikâyeler-, NÂZIM HİKMET

Özgün Yayınları, İlk Baskı, Mayıs 1977, 206 sayfa, 12x19 cm

İt Ürür Kervan Yürür, Nâzım Hikmet'in yasaklı olduğu dönemde, ölümünden önce 1936 yılında Orhan Selim imzasıyla yayımlanan kitabıdır.

  Lot No: 40

  Lot: 40

  İt Ürür Kervan Yürür -Fıkralar ve Hikâyeler-, NÂZIM HİKMET Özgün Yayınları, İlk Baskı, Mayıs 1977, 206 sayfa, 12x19 cm İt Ürür Kervan Yürür, Nâzım Hikmet'in yasaklı olduğu dönemde, ölümünden önce 1936 yılında Orhan Selim imzasıyla yayımlanan kitabıdır.

  TLSatıldı
 • Memleketimden İnsan Manzaraları, NÂZIM HİKMET

de Yayınevi, İkinci Baskı, Haziran 1967, 671 sayfa, 12x18 cm

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nâzım Hikmet’in 1939’da yazmaya başladığı, 1960’ların ikinci yarısında yayımlanabilen şiir kitabıdır. 17 bin mısradan oluşan eser Nâzım Hikmet şiirinin doruğu kabul edilir. Kitap İkinci Meşrutiyet'ten II. Dünya Savaşı’na kadar olan dönemde Anadolu’da yaşamış sıradan insanların öykülerini okuyucuya sunar. Türkiye’nin 1920-1940 yılları arasındaki toplumsal tarihi, Ulusal Bağımsızlık Savaşı’nı da içerecek biçimde verilirken bir yandan da II. Dünya Savaşı’nda Nazizm’in yenilgisi değişik yönleriyle ele alınıp yansıtılır. Düzyazı, şiir, senaryo tekniklerinin iç içe kullanıldığı bir eserdir. Beş ciltten oluşur, beşincisi tamamlanmamıştır.

  Lot No: 41

  Lot: 41

  Memleketimden İnsan Manzaraları, NÂZIM HİKMET de Yayınevi, İkinci Baskı, Haziran 1967, 671 sayfa, 12x18 cm Memleketimden İnsan Manzaraları, Nâzım Hikmet’in 1939’da yazmaya başladığı, 1960’ların ikinci yarısında yayımlanabilen şiir kitabıdır. 17 bin mısradan oluşan eser Nâzım Hikmet şiirinin doruğu kabul edilir. Kitap İkinci Meşrutiyet'ten II. Dünya Savaşı’na kadar olan dönemde Anadolu’da yaşamış sıradan insanların öykülerini okuyucuya sunar. Türkiye’nin 1920-1940 yılları arasındaki toplumsal tarihi, Ulusal Bağımsızlık Savaşı’nı da içerecek biçimde verilirken bir yandan da II. Dünya Savaşı’nda Nazizm’in yenilgisi değişik yönleriyle ele alınıp yansıtılır. Düzyazı, şiir, senaryo tekniklerinin iç içe kullanıldığı bir eserdir. Beş ciltten oluşur, beşincisi tamamlanmamıştır.

  TLSatıldı
 • Memleketimden İnsan Manzaraları [5 Cilt Takım], NÂZIM HİKMET

de Yayınevi, İkinci Baskı, Haziran 1967, 12x18 cm

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nâzım Hikmet’in 1939’da yazmaya başladığı, 1960’ların ikinci yarısında yayımlanabilen şiir kitabıdır. 17 bin mısradan oluşan eser Nâzım Hikmet şiirinin doruğu kabul edilir. Kitap İkinci Meşrutiyet'ten II. Dünya Savaşı’na kadar olan dönemde Anadolu’da yaşamış sıradan insanların öykülerini okuyucuya sunar. Türkiye’nin 1920-1940 yılları arasındaki toplumsal tarihi, Ulusal Bağımsızlık Savaşı’nı da içerecek biçimde verilirken bir yandan da II. Dünya Savaşı’nda Nazizm’in yenilgisi değişik yönleriyle ele alınıp yansıtılır. Düzyazı, şiir, senaryo tekniklerinin iç içe kullanıldığı bir eserdir. Beş ciltten oluşur, beşincisi tamamlanmamıştır.

  Lot No: 42

  Lot: 42

  Memleketimden İnsan Manzaraları [5 Cilt Takım], NÂZIM HİKMET de Yayınevi, İkinci Baskı, Haziran 1967, 12x18 cm Memleketimden İnsan Manzaraları, Nâzım Hikmet’in 1939’da yazmaya başladığı, 1960’ların ikinci yarısında yayımlanabilen şiir kitabıdır. 17 bin mısradan oluşan eser Nâzım Hikmet şiirinin doruğu kabul edilir. Kitap İkinci Meşrutiyet'ten II. Dünya Savaşı’na kadar olan dönemde Anadolu’da yaşamış sıradan insanların öykülerini okuyucuya sunar. Türkiye’nin 1920-1940 yılları arasındaki toplumsal tarihi, Ulusal Bağımsızlık Savaşı’nı da içerecek biçimde verilirken bir yandan da II. Dünya Savaşı’nda Nazizm’in yenilgisi değişik yönleriyle ele alınıp yansıtılır. Düzyazı, şiir, senaryo tekniklerinin iç içe kullanıldığı bir eserdir. Beş ciltten oluşur, beşincisi tamamlanmamıştır.

  TLSatıldı
 • İnsan Manzaraları -Şiirler-, NÂZIM HİKMET

İLK BASKI İzlem Yayınları, 1966, 112 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 43

  Lot: 43

  İnsan Manzaraları -Şiirler-, NÂZIM HİKMET İLK BASKI İzlem Yayınları, 1966, 112 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • Jokond ile Si-ya-u - Taranta-Babuya Mektuplar - Benerci Kendini Niçin Öldürdü?, NÂZIM HİKMET

Dost Yayınları, Ekim 1965, 166 sayfa, 13x20 cm

  Lot No: 44

  Lot: 44

  Jokond ile Si-ya-u - Taranta-Babuya Mektuplar - Benerci Kendini Niçin Öldürdü?, NÂZIM HİKMET Dost Yayınları, Ekim 1965, 166 sayfa, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim -Roman-, NÂZIM HİKMET

Gün Yayınları, İstanbul 1967, 224 sayfa, 13x20 cm

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nâzım Hikmet'in romanıdır. 1962 yılında yazılan kitap, Türkiye'de 1966'da basıldı. Romanın kahramanı Ahmet'in, İstanbul, Anadolu ve Sovyetler Birliği'nde geçen hikâyesini anlatmaktadır.

  Lot No: 45

  Lot: 45

  Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim -Roman-, NÂZIM HİKMET Gün Yayınları, İstanbul 1967, 224 sayfa, 13x20 cm Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nâzım Hikmet'in romanıdır. 1962 yılında yazılan kitap, Türkiye'de 1966'da basıldı. Romanın kahramanı Ahmet'in, İstanbul, Anadolu ve Sovyetler Birliği'nde geçen hikâyesini anlatmaktadır.

  TLSatıldı
 • Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı, NÂZIM HİKMET

Dost Yayınları, Ocak 1966, 64 sayfa, 13x20 cm

  Lot No: 46

  Lot: 46

  Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı, NÂZIM HİKMET Dost Yayınları, Ocak 1966, 64 sayfa, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • İnek, NÂZIM HİKMET

İLK BASKI, Dost Yayınları, Kapak: Abidin Dino, Aralık 1965, 94 sayfa, 13x20 cm

  Lot No: 47

  Lot: 47

  İnek, NÂZIM HİKMET İLK BASKI, Dost Yayınları, Kapak: Abidin Dino, Aralık 1965, 94 sayfa, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • İnek, NÂZIM HİKMET

İzlem Yayınları, İstanbul, 1965, 80 sayfa, 13x20 cm

  Lot No: 48

  Lot: 48

  İnek, NÂZIM HİKMET İzlem Yayınları, İstanbul, 1965, 80 sayfa, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • Bütün Eserleri -1, NÂZIM HİKMET

Dost Yayınları, Kapak: Said Maden, Ekim 1968, 226 sayfa, 13x18 cm

  Lot No: 49

  Lot: 49

  Bütün Eserleri -1, NÂZIM HİKMET Dost Yayınları, Kapak: Said Maden, Ekim 1968, 226 sayfa, 13x18 cm

  TLSatıldı
 • Destanlar, NÂZIM HİKMET

Özgün Yayınları, Dördüncü Baskı, 1977, 208 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 50

  Lot: 50

  Destanlar, NÂZIM HİKMET Özgün Yayınları, Dördüncü Baskı, 1977, 208 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • Sabahat -Oyun-, NÂZIM HİKMET

İLK BASKI, de Yayınevi, Şubat 1966, 100 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 51

  Lot: 51

  Sabahat -Oyun-, NÂZIM HİKMET İLK BASKI, de Yayınevi, Şubat 1966, 100 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • 835 Satır-Sesini Kaybeden Şehir-Varan 3, NÂZIM HİKMET

İzlem Yayınları, İstanbul 1965, 175 sayfa, 13x17 cm

  Lot No: 52

  Lot: 52

  835 Satır-Sesini Kaybeden Şehir-Varan 3, NÂZIM HİKMET İzlem Yayınları, İstanbul 1965, 175 sayfa, 13x17 cm

  TLSatıldı
 • Yeni Şiirler, NÂZIM HİKMET

İLK BASKI, Dost Yayınları, Şubat 1966, 142 sayfa, 14x20 cm

  Lot No: 53

  Lot: 53

  Yeni Şiirler, NÂZIM HİKMET İLK BASKI, Dost Yayınları, Şubat 1966, 142 sayfa, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Kafatası -Tiyatro-, NÂZIM HİKMET

İLK BASKI, Dost Yayınları, Ocak 1966, 13x20 cm

  Lot No: 54

  Lot: 54

  Kafatası -Tiyatro-, NÂZIM HİKMET İLK BASKI, Dost Yayınları, Ocak 1966, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • Şöhret veya Unutulan Adam -Oyun-, NÂZIM HİKMET

İLK BASKI, Dost Yayınları, Haziran 1966, 67 sayfa, 13x20 cm

  Lot No: 55

  Lot: 55

  Şöhret veya Unutulan Adam -Oyun-, NÂZIM HİKMET İLK BASKI, Dost Yayınları, Haziran 1966, 67 sayfa, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • Ferhad ile Şirin, NÂZIM HİKMET

İLK BASKI, de Yayınevi, Eylül 1965, 13x19 cm

  Lot No: 56

  Lot: 56

  Ferhad ile Şirin, NÂZIM HİKMET İLK BASKI, de Yayınevi, Eylül 1965, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • Ferhat ile Şirin -Bir Aşk Masalı-, NÂZIM HİKMET

Dost Yayınevi, Eylül 1965, 104 sayfa, 13x20 cm

  Lot No: 57

  Lot: 57

  Ferhat ile Şirin -Bir Aşk Masalı-, NÂZIM HİKMET Dost Yayınevi, Eylül 1965, 104 sayfa, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • Bir Ölü Evi, NÂZIM HİKMET

Dost Yayınları, Kapak: Abidin Dino, Ağustos 1966, 80 sayfa, 13x20 cm

  Lot No: 58

  Lot: 58

  Bir Ölü Evi, NÂZIM HİKMET Dost Yayınları, Kapak: Abidin Dino, Ağustos 1966, 80 sayfa, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • Bir Ölü Evi - Ocak Başında, NÂZIM HİKMET


İzlem Yayınları, İstanbul 1966, 93 sayfa, 13x20 cm

  Lot No: 59

  Lot: 59

  Bir Ölü Evi - Ocak Başında, NÂZIM HİKMET İzlem Yayınları, İstanbul 1966, 93 sayfa, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • Gece Gelen Telgraf - Portreler, NÂZIM HİKMET

İzlem Yayınları, Ağustos 1966, 106 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 60

  Lot: 60

  Gece Gelen Telgraf - Portreler, NÂZIM HİKMET İzlem Yayınları, Ağustos 1966, 106 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • Nâzım Hikmet'in İlk Şiirleri, KERİM SADİ 

May Yayınları, Nisan 1969, 207 sayfa, 12x20 cm

  Lot No: 61

  Lot: 61

  Nâzım Hikmet'in İlk Şiirleri, KERİM SADİ May Yayınları, Nisan 1969, 207 sayfa, 12x20 cm

  TLSatıldı
 • Garip Şiirler Antolojisi, Hazırlayan: Ümit Yaşar Oğuzcan

İLK BASKI, Bilgi Kitabevi, 1958, 79 sayfa, 12x19 cm

  Lot No: 62

  Lot: 62

  Garip Şiirler Antolojisi, Hazırlayan: Ümit Yaşar Oğuzcan İLK BASKI, Bilgi Kitabevi, 1958, 79 sayfa, 12x19 cm

  TLSatıldı
 • İLK BASKI Âşık Merdiveni, OKTAY RİFAT

Yeditepe Yayınları, 1958, 46 sayfa, 14x20 cm
Sayfaları açılmamış vaziyette, temiz kondisyonda.

Âşık Merdiveni şâirin İkinci Yeni çizgisinde şiirlerinin yer aldığı eseridir.

  Lot No: 63

  Lot: 63

  İLK BASKI Âşık Merdiveni, OKTAY RİFAT Yeditepe Yayınları, 1958, 46 sayfa, 14x20 cm Sayfaları açılmamış vaziyette, temiz kondisyonda. Âşık Merdiveni şâirin İkinci Yeni çizgisinde şiirlerinin yer aldığı eseridir.

  TLSatıldı
 • Yaşayıp Ölmek Aşk ve Avarelik Üstüne Şiirler, OKTAY RİFAT

Yeditepe Yayınları, Üçüncü Baskı, 1962, 58 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 64

  Lot: 64

  Yaşayıp Ölmek Aşk ve Avarelik Üstüne Şiirler, OKTAY RİFAT Yeditepe Yayınları, Üçüncü Baskı, 1962, 58 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • İLK BASKI Perçemli Sokak, OKTAY RİFAT

Yeditepe Yayınları, 1956, 59 sayfa, 11x17 cm

  Lot No: 65

  Lot: 65

  İLK BASKI Perçemli Sokak, OKTAY RİFAT Yeditepe Yayınları, 1956, 59 sayfa, 11x17 cm

  TLSatıldı
 • İLK BASKI Elifli -Şiirler-, OKTAY RİFAT

Ada Yayınları, Aralık 1980, 78 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 66

  Lot: 66

  İLK BASKI Elifli -Şiirler-, OKTAY RİFAT Ada Yayınları, Aralık 1980, 78 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • İLK BASKI Yerçekimli Karanfil, EDİP CANSEVER

Yeditepe Yayınları, İstanbul, Kasım 1957, 11x16 cm

Edip Cansever, 1957’de üçüncü şiir kitabı Yerçekimli Karanfil’i yayımlamıştır. Böylelikle 1955’ten itibaren Türk şiirinde filizlenmeye başlayan genel değişimin çekim alanına girerek; Oktay Rıfat, İlhan Berk, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Sezai Karakoç ve Ece Ayhan’ın da aralarında bulunduğu İkinci Yeni şiiri çizgisinde imgeye dayalı, duygu ve çağrışımdan beslenen çok sayıda şiir örnekleri vermiştir.

  Lot No: 67

  Lot: 67

  İLK BASKI Yerçekimli Karanfil, EDİP CANSEVER Yeditepe Yayınları, İstanbul, Kasım 1957, 11x16 cm Edip Cansever, 1957’de üçüncü şiir kitabı Yerçekimli Karanfil’i yayımlamıştır. Böylelikle 1955’ten itibaren Türk şiirinde filizlenmeye başlayan genel değişimin çekim alanına girerek; Oktay Rıfat, İlhan Berk, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Sezai Karakoç ve Ece Ayhan’ın da aralarında bulunduğu İkinci Yeni şiiri çizgisinde imgeye dayalı, duygu ve çağrışımdan beslenen çok sayıda şiir örnekleri vermiştir.

  TLSatıldı
 • İLK BASKI Başlangıçtan Bugüne Beyit-Mısra Antolojisi, İLHAN BERK

Varlık Yayınları, Mart 1960, 75 sayfa, 11x16 cm

  Lot No: 68

  Lot: 68

  İLK BASKI Başlangıçtan Bugüne Beyit-Mısra Antolojisi, İLHAN BERK Varlık Yayınları, Mart 1960, 75 sayfa, 11x16 cm

  TLSatıldı
 • İLK BASKI VE NUMARALI "Istanbul Kitabı -Şiirler-", İLHAN BERK

Ada Yayınları, Eylül 1980, 72 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 69

  Lot: 69

  İLK BASKI VE NUMARALI "Istanbul Kitabı -Şiirler-", İLHAN BERK Ada Yayınları, Eylül 1980, 72 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • Kül -Şiirler-, İLHAN BERK

Ada Yayınları, İkinci Baskı, 1979, 111 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 70

  Lot: 70

  Kül -Şiirler-, İLHAN BERK Ada Yayınları, İkinci Baskı, 1979, 111 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • İLK BASKI "Âşıkâne", İLHAN BERK

de Yayınevi, Nisan 1968, 46 sayfa, 13x20 cm

  Lot No: 71

  Lot: 71

  İLK BASKI "Âşıkâne", İLHAN BERK de Yayınevi, Nisan 1968, 46 sayfa, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • İLK BASKI Hep, METİN ELOĞLU

Adam Yayınları, Şubat 1982, 71 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 72

  Lot: 72

  İLK BASKI Hep, METİN ELOĞLU Adam Yayınları, Şubat 1982, 71 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • Om Mani Padme Hum, ASAF HÂLET ÇELEBİ 

Adam Yayınları'ndan İLK BASKIsı, Haziran 1983, 66 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 73

  Lot: 73

  Om Mani Padme Hum, ASAF HÂLET ÇELEBİ Adam Yayınları'ndan İLK BASKIsı, Haziran 1983, 66 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • TÜRK EDEBİYATI 1965 -Memet Fuat'ın Seçtikleri

İLK BASKI, de Yayınevi, Ocak 1965, 253 sayfa, 12x20 cm

  Lot No: 74

  Lot: 74

  TÜRK EDEBİYATI 1965 -Memet Fuat'ın Seçtikleri İLK BASKI, de Yayınevi, Ocak 1965, 253 sayfa, 12x20 cm

  TLSatıldı
 • İLK BASKI "Hind Edebiyatı", CEMİL MERİÇ

Dönem Yayınları, 1964, 266 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 75

  Lot: 75

  İLK BASKI "Hind Edebiyatı", CEMİL MERİÇ Dönem Yayınları, 1964, 266 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • Çin Şiirleri, MUHADDERE NABİ ÖZERDİM'den imzalı

Ankara 1968, Ay-yıldız Matbaası, 100 sayfa, 12x20 cm

  Lot No: 76

  Lot: 76

  Çin Şiirleri, MUHADDERE NABİ ÖZERDİM'den imzalı Ankara 1968, Ay-yıldız Matbaası, 100 sayfa, 12x20 cm

  TLSatıldı
 • SABAHATTİN EYÜBOĞLU'ndan ithaflı ve imzalı "Şiirlerle Fransızca" 

Çan Yayınları, İstanbul, 1964, 135 sayfa, 13x18 cm

  Lot No: 77

  Lot: 77

  SABAHATTİN EYÜBOĞLU'ndan ithaflı ve imzalı "Şiirlerle Fransızca" Çan Yayınları, İstanbul, 1964, 135 sayfa, 13x18 cm

  TLSatıldı
 • Dionisos ve Anadolu Köylüsü, METİN AND

İLK BASKI, Elif Yayınları, İstanbul, 1962, Kapak: Said Maden, 77 sayfa, 12x18 cm

  Lot No: 78

  Lot: 78

  Dionisos ve Anadolu Köylüsü, METİN AND İLK BASKI, Elif Yayınları, İstanbul, 1962, Kapak: Said Maden, 77 sayfa, 12x18 cm

  TLSatıldı
 • Yürükler [Yörükler] ve Köylülerde Hikayeler ve Masallarda, DEMİRCİOĞLU YUSUF ZİYA

İstanbul, Güneş Matbaası, 1934, arka kapağı yok, 18 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 79

  Lot: 79

  Yürükler [Yörükler] ve Köylülerde Hikayeler ve Masallarda, DEMİRCİOĞLU YUSUF ZİYA İstanbul, Güneş Matbaası, 1934, arka kapağı yok, 18 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • Bergama Halkevi Yayınlarından: Bergama'da Folklor, A. YILMAZ

Cumhuriyet Matbaası, İzmir, 1941, 88 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 80

  Lot: 80

  Bergama Halkevi Yayınlarından: Bergama'da Folklor, A. YILMAZ Cumhuriyet Matbaası, İzmir, 1941, 88 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • Sinop ve Turizm, ŞÜKRÜ AYDIN

Sinop İl Basım Evi, 1968, 23 sayfa, 11x16 cm

  Lot No: 81

  Lot: 81

  Sinop ve Turizm, ŞÜKRÜ AYDIN Sinop İl Basım Evi, 1968, 23 sayfa, 11x16 cm

  TLSatıldı
 • 
İstanbul Fethinin 500. Yıldönümünü Kutlulama Yayınları'nın İlk Kitabı: Fatih İmareti Vakfiyesi, OSMAN ERGİN

İstanbul Belediye Matbaası, 1945, 68 sayfa, 15x23 cm

  Lot No: 82

  Lot: 82

  İstanbul Fethinin 500. Yıldönümünü Kutlulama Yayınları'nın İlk Kitabı: Fatih İmareti Vakfiyesi, OSMAN ERGİN İstanbul Belediye Matbaası, 1945, 68 sayfa, 15x23 cm

  TLSatıldı
 • İdeoloji ve Realite Karşısında İnkılâbımız, PROF. DR. MENEMENLİ ETHEM

Türkiye Matbaası, 1934, 73 sayfa, 13x18 cm

1878 senesinde İstanbul’da doğan Devletler Hukuku Ordinaryüs Profesörü (İbrahim) Ethem Menemencioğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında akademisyenlik ile idarî ve diplomatik görevlerde bulunmuş ve 1961 ilâ 1965 yılları arasında TBMM Cumhuriyet Senatosu’nda İstanbul üyeliği yapmıştır. Menemencioğlu birçok önemli siyasî, diplomatik ve idarî görev üstlenmesinin yanı sıra sayısız kitap, makale ve tercüme eser üretmesine karşın Türkiye’de unutulmuş önemli bir fikir adamıdır.

  Lot No: 83

  Lot: 83

  İdeoloji ve Realite Karşısında İnkılâbımız, PROF. DR. MENEMENLİ ETHEM Türkiye Matbaası, 1934, 73 sayfa, 13x18 cm 1878 senesinde İstanbul’da doğan Devletler Hukuku Ordinaryüs Profesörü (İbrahim) Ethem Menemencioğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında akademisyenlik ile idarî ve diplomatik görevlerde bulunmuş ve 1961 ilâ 1965 yılları arasında TBMM Cumhuriyet Senatosu’nda İstanbul üyeliği yapmıştır. Menemencioğlu birçok önemli siyasî, diplomatik ve idarî görev üstlenmesinin yanı sıra sayısız kitap, makale ve tercüme eser üretmesine karşın Türkiye’de unutulmuş önemli bir fikir adamıdır.

  TLSatıldı
 • Kemalizm, TEKİN ALP

Matbaacılık ve Neşriyat Şirketi, İstanbul, 1936, 347 sayfa, 13x19 cm

Tekinalp, 1883'te Serez, Selanik Vilayetinde, Yahudi bir ailenin oğlu olarak Moiz Kohen ismiyle dünyaya geldi. İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne üye oldu. Selanik'te çıkan Asır adlı bir Osmanlıca gazetede yazılar yazdı. Selanik Hukuk Mektebi'nde başladığı hukuk eğitimini, Balkan Savaşı'ndan sonra İstanbul'a gelerek, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Aynı fakültede hukuk ve iktisat dersleri verdi. İsmini Munis Tekinalp olarak değiştirdi. Türkiye'deki Yahudileri Türkleşmeye ikna etme amaçlı yazılar yazdı.Türk olmamasına rağmen özellikle Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sırasında Türk vatanseverliğini coşkuyla kucakladı ve Türkçülük akımının bir savunucusu oldu. Türkiye'de cumhuriyetin ilanından sonra Kemalizm akımını savundu. Azınlıkların zorla Türkleştirilmesini destekledi ve 1928'de bu konuda Türkleştirme başlıklı bir risale yayımladı. 1961 yılında tedavi amacıyla gittiği Fransa'nın Nice şehrinde ölmüştür.

  Lot No: 84

  Lot: 84

  Kemalizm, TEKİN ALP Matbaacılık ve Neşriyat Şirketi, İstanbul, 1936, 347 sayfa, 13x19 cm Tekinalp, 1883'te Serez, Selanik Vilayetinde, Yahudi bir ailenin oğlu olarak Moiz Kohen ismiyle dünyaya geldi. İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne üye oldu. Selanik'te çıkan Asır adlı bir Osmanlıca gazetede yazılar yazdı. Selanik Hukuk Mektebi'nde başladığı hukuk eğitimini, Balkan Savaşı'ndan sonra İstanbul'a gelerek, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Aynı fakültede hukuk ve iktisat dersleri verdi. İsmini Munis Tekinalp olarak değiştirdi. Türkiye'deki Yahudileri Türkleşmeye ikna etme amaçlı yazılar yazdı.Türk olmamasına rağmen özellikle Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sırasında Türk vatanseverliğini coşkuyla kucakladı ve Türkçülük akımının bir savunucusu oldu. Türkiye'de cumhuriyetin ilanından sonra Kemalizm akımını savundu. Azınlıkların zorla Türkleştirilmesini destekledi ve 1928'de bu konuda Türkleştirme başlıklı bir risale yayımladı. 1961 yılında tedavi amacıyla gittiği Fransa'nın Nice şehrinde ölmüştür.

  TLSatıldı
 • Yükselen Hilal -Dünkü Bugünkü ve Yarınki Türkiye-, Dr. ERNEST JACKH

Çeviri: P. Kuturman'dan imzalı, Uğur Kitabevi, 1946, 318 sayfa, 13x19 cm

İthaf, "Çok muhterem Birkök ailesine hürmetlerimle" şeklindedir.

  Lot No: 85

  Lot: 85

  Yükselen Hilal -Dünkü Bugünkü ve Yarınki Türkiye-, Dr. ERNEST JACKH Çeviri: P. Kuturman'dan imzalı, Uğur Kitabevi, 1946, 318 sayfa, 13x19 cm İthaf, "Çok muhterem Birkök ailesine hürmetlerimle" şeklindedir.

  TLSatıldı
 • Aile Ansiklopedisi, DANİŞ REMZİ KOROK-FAHRİYE TOSUN

Semih Lütfi Kitabevi, İstanbul, sayfaları hâliyle, 272 sayfa, 13x18 cm

  Lot No: 86

  Lot: 86

  Aile Ansiklopedisi, DANİŞ REMZİ KOROK-FAHRİYE TOSUN Semih Lütfi Kitabevi, İstanbul, sayfaları hâliyle, 272 sayfa, 13x18 cm

  TLSatıldı
 • Yüksek Tahsil Öğrenci Kılavuzu 1949-1950

Ankara Akın Matbaası, 1949, 48 sayfa, 12x19 cm

  Lot No: 87

  Lot: 87

  Yüksek Tahsil Öğrenci Kılavuzu 1949-1950 Ankara Akın Matbaası, 1949, 48 sayfa, 12x19 cm

  TLSatıldı
 • Harmankaya Yıldızlar Ne Diyor?, EDİP AKIN

İstanbul, Işıl Matbaası, 1948, hâliyle, 111 sayfa, 14x19 cm

  Lot No: 88

  Lot: 88

  Harmankaya Yıldızlar Ne Diyor?, EDİP AKIN İstanbul, Işıl Matbaası, 1948, hâliyle, 111 sayfa, 14x19 cm

  TLSatıldı
 • Ses Sanatkârları Serisinden MÜZEYYEN SENAR

Konuşan: Selahattin Güngör, Gündüz Yayınevi, 1947, 16 sayfa, 13x19 cm

  Lot No: 89

  Lot: 89

  Ses Sanatkârları Serisinden MÜZEYYEN SENAR Konuşan: Selahattin Güngör, Gündüz Yayınevi, 1947, 16 sayfa, 13x19 cm

  TLSatıldı
 • Çağdaş Türk Ressamları -1

Ümit Yaşar Sanat Galerisi Yayınları, 11x21 cm

İçerisinde Nuri İyem, Hasan Kavruk, Fikret Kolverdi, Abdullah Meriçadalı, Nihat Akyunak, Hüseyin Bilişik, Zeki Kıral, Ruzin Gerçin, Tekin Artemel, Muammer Durmuş, Muzaffer Akyol, Habip Aydoğdu'nun eserleri mevcuttur.

  Lot No: 90

  Lot: 90

  Çağdaş Türk Ressamları -1 Ümit Yaşar Sanat Galerisi Yayınları, 11x21 cm İçerisinde Nuri İyem, Hasan Kavruk, Fikret Kolverdi, Abdullah Meriçadalı, Nihat Akyunak, Hüseyin Bilişik, Zeki Kıral, Ruzin Gerçin, Tekin Artemel, Muammer Durmuş, Muzaffer Akyol, Habip Aydoğdu'nun eserleri mevcuttur.

  TLSatıldı
 • Karikatür Albümü -2, CEMAL NADİR

İLK BASKI, İnkılap Kitabevi, İstanbul, 1939, 204 sayfa, 15x20 cm

  Lot No: 91

  Lot: 91

  Karikatür Albümü -2, CEMAL NADİR İLK BASKI, İnkılap Kitabevi, İstanbul, 1939, 204 sayfa, 15x20 cm

  TLSatıldı
 • Reşat Nuri Hayatı ve Eserleri, MURAD URAZ

Suhulet Kitabevi, İstanbul, 157 sayfa, 13x18 cm

  Lot No: 92

  Lot: 92

  Reşat Nuri Hayatı ve Eserleri, MURAD URAZ Suhulet Kitabevi, İstanbul, 157 sayfa, 13x18 cm

  TLSatıldı
 • Mehmed Akif -İslamcı Bir Şairin Romanı-, M. EMİN ERİŞİRGİL

Güzel İstanbul Matbaası, Ankara, 1946, 112 sayfa, 11x18 cm

  Lot No: 93

  Lot: 93

  Mehmed Akif -İslamcı Bir Şairin Romanı-, M. EMİN ERİŞİRGİL Güzel İstanbul Matbaası, Ankara, 1946, 112 sayfa, 11x18 cm

  TLSatıldı
 • Tarih Anlayışı Olmayan Tarihçi Fuat Köprülü, A. CERRAHOĞLU

İstanbul, 1964, 43 sayfa, 12x18 cm

  Lot No: 94

  Lot: 94

  Tarih Anlayışı Olmayan Tarihçi Fuat Köprülü, A. CERRAHOĞLU İstanbul, 1964, 43 sayfa, 12x18 cm

  TLSatıldı
 • Portreler -Bir Varmış Bir Yokmuş-, YUSUF ZİYA ORTAÇ

İkinci Baskı, Akbaba Yayınevi, 207 sayfa, 13x18 cm

Portreler", Yusuf Ziya Ortaç'ın Abdülhak Hamid'den, Tevfik Fikret'e, Mehmed Akif'den Haşim'e, Yahya Kemal'den, Hasan Ali Yücel'e edebiyatımızın tanıdık simalarını konu aldığı eseridir.

  Lot No: 95

  Lot: 95

  Portreler -Bir Varmış Bir Yokmuş-, YUSUF ZİYA ORTAÇ İkinci Baskı, Akbaba Yayınevi, 207 sayfa, 13x18 cm Portreler", Yusuf Ziya Ortaç'ın Abdülhak Hamid'den, Tevfik Fikret'e, Mehmed Akif'den Haşim'e, Yahya Kemal'den, Hasan Ali Yücel'e edebiyatımızın tanıdık simalarını konu aldığı eseridir.

  TLSatıldı
 • VEDAT NEDİM TÖR'den Cumhurbaşkanı FAHRİ KORUTÜRK'e ithaflı ve imzalı "Yıllar Böyle Geçti" 

İthaf, "Kemalizmin sadık savunucusu sayın Cumhurbaşkanı Fahri Kortürk'e en derin saygılarımla" şeklindedir.

Milliyet Yayınları, 1976, 304 sayfa, 11x18 cm

  Lot No: 96

  Lot: 96

  VEDAT NEDİM TÖR'den Cumhurbaşkanı FAHRİ KORUTÜRK'e ithaflı ve imzalı "Yıllar Böyle Geçti" İthaf, "Kemalizmin sadık savunucusu sayın Cumhurbaşkanı Fahri Kortürk'e en derin saygılarımla" şeklindedir. Milliyet Yayınları, 1976, 304 sayfa, 11x18 cm

  TLSatıldı
 • 1984, GEORGE ORWELL

İLK BASKI, Yağmur Yayınları, İstanbul 1984, Çeviren: Behzat Tanç, yorgun hâliyle, 316 sayfa, 12x18 cm

  Lot No: 97

  Lot: 97

  1984, GEORGE ORWELL İLK BASKI, Yağmur Yayınları, İstanbul 1984, Çeviren: Behzat Tanç, yorgun hâliyle, 316 sayfa, 12x18 cm

  TLSatıldı
 • 1984, GEORGE ORWELL

İLK BASKI, Kelebek Yayınları, 1983, Çeviren: Armağan İlkin, 270 sayfa, 12x18 cm

  Lot No: 98

  Lot: 98

  1984, GEORGE ORWELL İLK BASKI, Kelebek Yayınları, 1983, Çeviren: Armağan İlkin, 270 sayfa, 12x18 cm

  TLSatıldı
 • Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, GEORGE ORWELL

Can Yayınları, Çeviren: Nuran Akgören, Dördüncü Baskı, 250 sayfa, 1999, 12x17 cm

  Lot No: 99

  Lot: 99

  Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, GEORGE ORWELL Can Yayınları, Çeviren: Nuran Akgören, Dördüncü Baskı, 250 sayfa, 1999, 12x17 cm

  TLSatıldı
 • 1984 -Nineteen Eighty Four-, GEORGE ORWELL

Penguin Books, 1964, 251 sayfa, İngilizce, 10x17 cm

  Lot No: 100

  Lot: 100

  1984 -Nineteen Eighty Four-, GEORGE ORWELL Penguin Books, 1964, 251 sayfa, İngilizce, 10x17 cm

  TLSatıldı
 • İngilizce 1984, GEORGE ORWELL 

The New American Library, Dördüncü Baskı, 1951, 237 sayfa, 10x17 cm

  Lot No: 101

  Lot: 101

  İngilizce 1984, GEORGE ORWELL The New American Library, Dördüncü Baskı, 1951, 237 sayfa, 10x17 cm

  TLSatıldı
 • 1984, GEORGE ORWELL

Çeviren: V. Turhan-S. Tonguç, Işık Kitapları, 1958, 248 sayfa, 11x16 cm

  Lot No: 102

  Lot: 102

  1984, GEORGE ORWELL Çeviren: V. Turhan-S. Tonguç, Işık Kitapları, 1958, 248 sayfa, 11x16 cm

  TLSatıldı
 • Fransızca "Guide de la Conversation [Konuşma Rehberi]", AMBROİSE V. CALFA

Paris, 1859, 364 sayfa, 8x13 cm

  Lot No: 103

  Lot: 103

  Fransızca "Guide de la Conversation [Konuşma Rehberi]", AMBROİSE V. CALFA Paris, 1859, 364 sayfa, 8x13 cm

  TLSatıldı
 • Fransızca "Nouveau Syllabbaire [Yeni Müfredat]", M. NAHİD 

Constantinople, 1922, 64 sayfa, 11x19 cm

  Lot No: 104

  Lot: 104

  Fransızca "Nouveau Syllabbaire [Yeni Müfredat]", M. NAHİD Constantinople, 1922, 64 sayfa, 11x19 cm

  TLSatıldı
 • Almanca "Gedichte [ŞİİRLER]", BEHÇET NECATİGİL

Edition Hattusa, 1972, Stuttgart, 128 sayfa, 14x20 cm

  Lot No: 105

  Lot: 105

  Almanca "Gedichte [ŞİİRLER]", BEHÇET NECATİGİL Edition Hattusa, 1972, Stuttgart, 128 sayfa, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Almanca "Grundzüge des Egyptischen [Mısır'ın Temelleri]", MİCHELE SAYUR

Breslau, 1909, 56 sayfa, 17x24 cm

  Lot No: 106

  Lot: 106

  Almanca "Grundzüge des Egyptischen [Mısır'ın Temelleri]", MİCHELE SAYUR Breslau, 1909, 56 sayfa, 17x24 cm

  TLSatıldı
 • Fransızca "Boissarie Zola Conference du Luxembourg"

Paris, 79 sayfa, 1895, 14x23 cm

  Lot No: 107

  Lot: 107

  Fransızca "Boissarie Zola Conference du Luxembourg" Paris, 79 sayfa, 1895, 14x23 cm

  TLSatıldı
 • Sarajevo'da basılmış "Miradzijja",FEJZULAH HADZİBAJRİC'den ithaflı ve imzalı

Yazarı Fejzulah Hadzibajric'den Osmanlıca ithaflı ve imzaldır. İthaf, "Sevgili tarikat kardeşime Hafız Sinan Efendi'ye bir yadigar olsun" şeklindedir.

Saraybosna, 1969, 16 sayfa, 14x20 cm

  Lot No: 108

  Lot: 108

  Sarajevo'da basılmış "Miradzijja",FEJZULAH HADZİBAJRİC'den ithaflı ve imzalı Yazarı Fejzulah Hadzibajric'den Osmanlıca ithaflı ve imzaldır. İthaf, "Sevgili tarikat kardeşime Hafız Sinan Efendi'ye bir yadigar olsun" şeklindedir. Saraybosna, 1969, 16 sayfa, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Üskübi Harabeleri -Prusias ad Hipium", Bolu Erkek Ortamektebi Muâllimi AHMET ZUHURİ

Bolu Halkevi Neşriyatı, 14x21 cm

  Lot No: 109

  Lot: 109

  Üskübi Harabeleri -Prusias ad Hipium", Bolu Erkek Ortamektebi Muâllimi AHMET ZUHURİ Bolu Halkevi Neşriyatı, 14x21 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Enverî Harflerle [Huruf-ı Munfasıla] Basılmış "İLMİHAL"

Tevsi-i Tıbaat Matbaası, Çiftçi Kütüphhanesi, 31 sayfa, 12x17 cm

Hurûf-ı munfasıla, hatt-ı cedîd, hatt-ı Enverî, Enver yazısı, Enveriye, ordu elifbâsı ya da Alman yazısı, Enver Paşa'nın Osmanlı Türkçesinin yazımını kolaylaştırmak üzere Arap alfabesini gözden geçirerek elde ettiği yazı sistemidir.

  Lot No: 110

  Lot: 110

  Osmanlıca Enverî Harflerle [Huruf-ı Munfasıla] Basılmış "İLMİHAL" Tevsi-i Tıbaat Matbaası, Çiftçi Kütüphhanesi, 31 sayfa, 12x17 cm Hurûf-ı munfasıla, hatt-ı cedîd, hatt-ı Enverî, Enver yazısı, Enveriye, ordu elifbâsı ya da Alman yazısı, Enver Paşa'nın Osmanlı Türkçesinin yazımını kolaylaştırmak üzere Arap alfabesini gözden geçirerek elde ettiği yazı sistemidir.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Yazının Usul-i Tedrisi", İSMAİL HAKKI [Darülfünun Müderrisi]

İstanbul, Matbaa-i Âmire, 1340, 16x25 cm

  Lot No: 111

  Lot: 111

  Osmanlıca "Yazının Usul-i Tedrisi", İSMAİL HAKKI [Darülfünun Müderrisi] İstanbul, Matbaa-i Âmire, 1340, 16x25 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Ahmed Cavid Elifbası [Alfabesi]"

Cihan Matbaası, Dersaadet, 1325, 56 sayfa, 15x21 cm

  Lot No: 112

  Lot: 112

  Osmanlıca "Ahmed Cavid Elifbası [Alfabesi]" Cihan Matbaası, Dersaadet, 1325, 56 sayfa, 15x21 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Tedrici Kelime Usulü ile Sevimli Alfabe"

Kanaat Kütüphanesi, 1927, 77 sayfa, 13x18 cm

  Lot No: 113

  Lot: 113

  Osmanlıca "Tedrici Kelime Usulü ile Sevimli Alfabe" Kanaat Kütüphanesi, 1927, 77 sayfa, 13x18 cm

  TLSatıldı
 • Ermenice ve Osmanlıca "Rehnüma-yı Kıraat [Okuma Rehberi]"

HALİYLE

80 sayfa, 13x17 cm

  Lot No: 114

  Lot: 114

  Ermenice ve Osmanlıca "Rehnüma-yı Kıraat [Okuma Rehberi]" HALİYLE 80 sayfa, 13x17 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Yeni Musahebat-ı Ahlakiye [Ahlak Sohbetleri]", ALİ SEYDİ

Şirket-i Mürettibiye Matbaası, 1920, 64 sayfa, 15x21 cm

  Lot No: 115

  Lot: 115

  Osmanlıca "Yeni Musahebat-ı Ahlakiye [Ahlak Sohbetleri]", ALİ SEYDİ Şirket-i Mürettibiye Matbaası, 1920, 64 sayfa, 15x21 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Hıfzıssıhhat-i Müteehhilin [İzdivaçlar İçin Sıhhî Rehber]" ve Rehber-i Sıhhat [Tek Ciltte], TABİB MİRALAY HÜSEYİN REMZİ 

TIP TARİHİ, Üçüncü Tab'ı [Baskı], 1321, 120 sayfa, 11x14 cm

  Lot No: 116

  Lot: 116

  Osmanlıca "Hıfzıssıhhat-i Müteehhilin [İzdivaçlar İçin Sıhhî Rehber]" ve Rehber-i Sıhhat [Tek Ciltte], TABİB MİRALAY HÜSEYİN REMZİ TIP TARİHİ, Üçüncü Tab'ı [Baskı], 1321, 120 sayfa, 11x14 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Rehber-i Sıhhat", Muharrir: DOKTOR MUHİDDİN

TIP TARİHİ, Naşiri: Hüseyin Hüsnî, Üçüncü Baskı, Matbaa-i Ebüzziya, 1328, 179 sayfa, 11x18 cm

  Lot No: 117

  Lot: 117

  Osmanlıca "Rehber-i Sıhhat", Muharrir: DOKTOR MUHİDDİN TIP TARİHİ, Naşiri: Hüseyin Hüsnî, Üçüncü Baskı, Matbaa-i Ebüzziya, 1328, 179 sayfa, 11x18 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Deniz Havası ve Hamamları", CELALEDDİN İSMAİL [Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane Seririyat-ı Dahiliye Muallim Muavini Tabib Kaymakamı]

TIP TARİHİ, İstanbul, Sultan Hamam, 1317, 51 sayfa, 9x14 cm

  Lot No: 118

  Lot: 118

  Osmanlıca "Deniz Havası ve Hamamları", CELALEDDİN İSMAİL [Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane Seririyat-ı Dahiliye Muallim Muavini Tabib Kaymakamı] TIP TARİHİ, İstanbul, Sultan Hamam, 1317, 51 sayfa, 9x14 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Ruh Hastalıkları", Doktor NECMEDDİN KERİM

TIP TARİHİ, İkinci Baskı, İstanbul, 1928, Kader Matbaası, 108 sayfa, 15x23 cm

  Lot No: 119

  Lot: 119

  Osmanlıca "Ruh Hastalıkları", Doktor NECMEDDİN KERİM TIP TARİHİ, İkinci Baskı, İstanbul, 1928, Kader Matbaası, 108 sayfa, 15x23 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Çocuk Bakımı", Doktor İHSAN HİLMİ

TIP TARİHİ, İkinci Baskı, Naşiri İkbal Kütüphanesi Hüseyin, 1928, 255 sayfa, 16x24 cm

  Lot No: 120

  Lot: 120

  Osmanlıca "Çocuk Bakımı", Doktor İHSAN HİLMİ TIP TARİHİ, İkinci Baskı, Naşiri İkbal Kütüphanesi Hüseyin, 1928, 255 sayfa, 16x24 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Muhtasar İlm-i Tabakatü'l Arz [JEOLOJİ]", Muharrir: HÜSEYİN REMZİ 

İkinci Baskı, Dersaadet, Mahmud Bey Matbaası, 1329, 124 sayfa, 14x21 cm

  Lot No: 121

  Lot: 121

  Osmanlıca "Muhtasar İlm-i Tabakatü'l Arz [JEOLOJİ]", Muharrir: HÜSEYİN REMZİ İkinci Baskı, Dersaadet, Mahmud Bey Matbaası, 1329, 124 sayfa, 14x21 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Frengi'nin Yeni Usul ile Teşhisi"

TIP TARİHİ, İstanbul, İkdam Matbaası, 1338, 95 sayfa, 17x23 cm

  Lot No: 122

  Lot: 122

  Osmanlıca "Frengi'nin Yeni Usul ile Teşhisi" TIP TARİHİ, İstanbul, İkdam Matbaası, 1338, 95 sayfa, 17x23 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Nevsal-i Hürriyet -1327-" 

Nâşiri: Mehmed Ali, Vatan Matbaası, Osmanlı şehzadelerinin fotoğrafları mevcut, 8x15 cm

  Lot No: 123

  Lot: 123

  Osmanlıca "Nevsal-i Hürriyet -1327-" Nâşiri: Mehmed Ali, Vatan Matbaası, Osmanlı şehzadelerinin fotoğrafları mevcut, 8x15 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Kıyl ü Kal-i Edebî [Edebî Dedidokular], İLYAS MÂCİD

İLK BASKI, Matbaa-i Ahmed İhsan Matbaası, Dersaadet, 1326, 44 sayfa, 8x15 cm

  Lot No: 124

  Lot: 124

  Osmanlıca Kıyl ü Kal-i Edebî [Edebî Dedidokular], İLYAS MÂCİD İLK BASKI, Matbaa-i Ahmed İhsan Matbaası, Dersaadet, 1326, 44 sayfa, 8x15 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Müze-i Hümayun Rehnümâ [Rehberi]"

Kostantiniyye, Matbaa-i Ebüzziya, 1330, 152 sayfa, 13x19 cm

Eser, Müze-i Hümayun'un tanıtıcı mâhiyette hazırlanmış rehberidir.

  Lot No: 125

  Lot: 125

  Osmanlıca "Müze-i Hümayun Rehnümâ [Rehberi]" Kostantiniyye, Matbaa-i Ebüzziya, 1330, 152 sayfa, 13x19 cm Eser, Müze-i Hümayun'un tanıtıcı mâhiyette hazırlanmış rehberidir.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Eferos-Ayasluğ [Efes] Rehberi", Muharriri: AZİZ 

Hafız Ali Matbaası, İzmir, 1927, 42 sayfa, katlanabilir plan mevcut, 14x20 cm

  Lot No: 126

  Lot: 126

  Osmanlıca "Eferos-Ayasluğ [Efes] Rehberi", Muharriri: AZİZ Hafız Ali Matbaası, İzmir, 1927, 42 sayfa, katlanabilir plan mevcut, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca MADENLER NİZAMNAMESİ "Meriyet-i Ahkâmına bi'l-İstizan irade-i seniyye-i Cenâb-ı Padişahî Şeref-sünüh ve sudûr buyurulan maâdin nizamnâmesidir"

Tab'ı-ı Sânî [İkinci Baskı], İstanbul, 1322, 30 sayfa, 14x20 cm

  Lot No: 127

  Lot: 127

  Osmanlıca MADENLER NİZAMNAMESİ "Meriyet-i Ahkâmına bi'l-İstizan irade-i seniyye-i Cenâb-ı Padişahî Şeref-sünüh ve sudûr buyurulan maâdin nizamnâmesidir" Tab'ı-ı Sânî [İkinci Baskı], İstanbul, 1322, 30 sayfa, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "KÂNUN-İ ESÂSİ" 

Matbaa-i Ahmed Kemâl, 31 sayfa, 12x16 cm

Kânûn-ı Esâsi veya 1876 Anayasası, Kânûn-ı Esâsî çeviri olarak "temel kanun" ya da "anayasa" anlamına gelmektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk ve son anayasasıdır. 23 Aralık 1876'da ilan edilmiş, 1878'de II. Abdülhamid tarafından askıya alınmış, 24 Temmuz 1908 II. Meşrutiyet’in İlanı sonucunda yeniden yürürlüğe girmiştir. 1921 Anayasası'nın kabul edildiği 20 Ocak 1921 tarihi ile 1924 Anayasası'nın yürürlüğe girdiği 24 Mayıs 1924 tarihi arasında ise kısmen yürürlükte kalmıştır.

  Lot No: 128

  Lot: 128

  Osmanlıca "KÂNUN-İ ESÂSİ" Matbaa-i Ahmed Kemâl, 31 sayfa, 12x16 cm Kânûn-ı Esâsi veya 1876 Anayasası, Kânûn-ı Esâsî çeviri olarak "temel kanun" ya da "anayasa" anlamına gelmektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk ve son anayasasıdır. 23 Aralık 1876'da ilan edilmiş, 1878'de II. Abdülhamid tarafından askıya alınmış, 24 Temmuz 1908 II. Meşrutiyet’in İlanı sonucunda yeniden yürürlüğe girmiştir. 1921 Anayasası'nın kabul edildiği 20 Ocak 1921 tarihi ile 1924 Anayasası'nın yürürlüğe girdiği 24 Mayıs 1924 tarihi arasında ise kısmen yürürlükte kalmıştır.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Devlet-i Aliyye ile Rusya Devleti Beyninde [Arasında] Akd Olunan Muahede [Antlaşma]

63 sayfa, 12x17 cm

  Lot No: 129

  Lot: 129

  Osmanlıca "Devlet-i Aliyye ile Rusya Devleti Beyninde [Arasında] Akd Olunan Muahede [Antlaşma] 63 sayfa, 12x17 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Bâb-ı Âli Hariciye Nezareti Gümrük Resminin [Vergisinin] Yüzde Onbeşe İblağı Ecnebi Postaları ve Kapitülasyon"

İstanbul, Matbaa-i Âmire, 1334, 6 sayfa, 16x23 cm

  Lot No: 130

  Lot: 130

  Osmanlıca "Bâb-ı Âli Hariciye Nezareti Gümrük Resminin [Vergisinin] Yüzde Onbeşe İblağı Ecnebi Postaları ve Kapitülasyon" İstanbul, Matbaa-i Âmire, 1334, 6 sayfa, 16x23 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Bâb-ı Âli Hâriciye Nezâreti Metâlib-i Nakdiye" 

İstanbul, Matbaa-i Amire, 1334, 16 sayfa, 16x24 cm

  Lot No: 131

  Lot: 131

  Osmanlıca "Bâb-ı Âli Hâriciye Nezâreti Metâlib-i Nakdiye" İstanbul, Matbaa-i Amire, 1334, 16 sayfa, 16x24 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Umur-ı Nafia ve Ziraât Mecmuası"

Numro: 10, 1306, Mihran Matbaası, 16x25 cm

  Lot No: 132

  Lot: 132

  Osmanlıca "Umur-ı Nafia ve Ziraât Mecmuası" Numro: 10, 1306, Mihran Matbaası, 16x25 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Cezair-i Bahr-i Sefid Salnamesi"

Matbaatü'l Vilâyet, Rodos, 1318, 274 sayfa, 13x18 cm

Cezayir-i Bahr-i Sefid Eyaleti 1864 yılında kabul edilen Teşkil-i Vilâyet Nizamnâmesi ile kaldırılmış yerine Cezayir-i Bahr-i Sefid Vilayeti kurulmuştur. Yeni düzenleme ile Biga, Midilli, Sakız, Rodos, Kıbrıs ve İstanköy Sancakları'ndan oluşan vilayetin merkezi bir süre Kale-i Sultaniye (Çanakkale) olmuştur. Daha sonra Biga vilayetten ayrılmıştır. İstanköy ve ardından Limni vilayet merkezi olmuştur. Sakız ile Rodos vilayet merkezi birkaç kez değiştikten sonra merkezi Rodos olmuştur. 1878 yılında Kıbrıs geçici süreliğine İngiltere'ye verilince sancak sayısı dörde inmiştir. Balkan Savaşı'ndan sonra vilayetin büyük bir kısmı Yunanistan'a bırakılmıştır.

  Lot No: 133

  Lot: 133

  Osmanlıca "Cezair-i Bahr-i Sefid Salnamesi" Matbaatü'l Vilâyet, Rodos, 1318, 274 sayfa, 13x18 cm Cezayir-i Bahr-i Sefid Eyaleti 1864 yılında kabul edilen Teşkil-i Vilâyet Nizamnâmesi ile kaldırılmış yerine Cezayir-i Bahr-i Sefid Vilayeti kurulmuştur. Yeni düzenleme ile Biga, Midilli, Sakız, Rodos, Kıbrıs ve İstanköy Sancakları'ndan oluşan vilayetin merkezi bir süre Kale-i Sultaniye (Çanakkale) olmuştur. Daha sonra Biga vilayetten ayrılmıştır. İstanköy ve ardından Limni vilayet merkezi olmuştur. Sakız ile Rodos vilayet merkezi birkaç kez değiştikten sonra merkezi Rodos olmuştur. 1878 yılında Kıbrıs geçici süreliğine İngiltere'ye verilince sancak sayısı dörde inmiştir. Balkan Savaşı'ndan sonra vilayetin büyük bir kısmı Yunanistan'a bırakılmıştır.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Evkaf Nezâreti | MEDRESETÜ'L VÂİZÎN Nizamname ve Talimatnamesi"

Matbaa-i Âmire, İstanbul, 1329-1332, 13 sayfa, 16x24 cm 

Medresetü'l-vâizîn, Sultan Mehmed Reşad döneminde, Evkaf Nezareti'ne bağlı olarak 29 Aralık 1911 tarihinde açılmıştır. Amacı, vaiz yetiştirmektir. Medresenin nizamnamesi, Sultan Mehmed Reşad'ın iradesiyle 6 Şubat 1329 (19 Şubat 1914) tarihinde yürürlüğe girmiştir.

  Lot No: 134

  Lot: 134

  Osmanlıca "Evkaf Nezâreti | MEDRESETÜ'L VÂİZÎN Nizamname ve Talimatnamesi" Matbaa-i Âmire, İstanbul, 1329-1332, 13 sayfa, 16x24 cm Medresetü'l-vâizîn, Sultan Mehmed Reşad döneminde, Evkaf Nezareti'ne bağlı olarak 29 Aralık 1911 tarihinde açılmıştır. Amacı, vaiz yetiştirmektir. Medresenin nizamnamesi, Sultan Mehmed Reşad'ın iradesiyle 6 Şubat 1329 (19 Şubat 1914) tarihinde yürürlüğe girmiştir.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "93 Muharebesi", Serdar-ı Ekrem ABDÜLKERİM PAŞA'nın Muhakemesi

Naşiri: Mehmed Kâmil, İstanbul, Matbaa-i Cihan, 1324, 16 sayfa, 14x22 cm

  Lot No: 135

  Lot: 135

  Osmanlıca "93 Muharebesi", Serdar-ı Ekrem ABDÜLKERİM PAŞA'nın Muhakemesi Naşiri: Mehmed Kâmil, İstanbul, Matbaa-i Cihan, 1324, 16 sayfa, 14x22 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Kavanin-i Nizamat-ı Cedide'den Kâtib-i Adl Kanun-ı Mevakkatı [Noterlik Hakkında Geçici Kanun]

Zerâfet Matbaası, Dersaadet, 1332, 32 sayfa, 12x19 cm

  Lot No: 136

  Lot: 136

  Osmanlıca "Kavanin-i Nizamat-ı Cedide'den Kâtib-i Adl Kanun-ı Mevakkatı [Noterlik Hakkında Geçici Kanun] Zerâfet Matbaası, Dersaadet, 1332, 32 sayfa, 12x19 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Bab-ı Ali Harciye Nezareti İmtiyazat-ı Ecnebiyye'nin [Yabancılara Tanınan Ayrıcalıkların] İlgasından [Kaldırılmasından] Dolayı Memurine [Memurlara] Tebliğ Olunacak Talimatname"

Matbaa-i Âmire, İstanbul, 1330, 14 sayfa, 16x23 cm

  Lot No: 137

  Lot: 137

  Osmanlıca "Bab-ı Ali Harciye Nezareti İmtiyazat-ı Ecnebiyye'nin [Yabancılara Tanınan Ayrıcalıkların] İlgasından [Kaldırılmasından] Dolayı Memurine [Memurlara] Tebliğ Olunacak Talimatname" Matbaa-i Âmire, İstanbul, 1330, 14 sayfa, 16x23 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "TÜRKÜN DESTÂNI"

İstanbul, 1332, Matbaa-i Hayriye ve Şürekası, 14 sayfa, 12x17 cm

  Lot No: 138

  Lot: 138

  Osmanlıca "TÜRKÜN DESTÂNI" İstanbul, 1332, Matbaa-i Hayriye ve Şürekası, 14 sayfa, 12x17 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Türk Oğluna Öğüdler: İslamlıkda Bilgi ve Temizlik", Yazan: Şam Tıbbiyesi Fen Muallimi DOKTOR SAİD CEMİL [DİKEL]

İstanbul, 1330, Matbaa-i Hayriye ve Şürekası, 44 sayfa, 12x17 cm

  Lot No: 139

  Lot: 139

  Osmanlıca "Türk Oğluna Öğüdler: İslamlıkda Bilgi ve Temizlik", Yazan: Şam Tıbbiyesi Fen Muallimi DOKTOR SAİD CEMİL [DİKEL] İstanbul, 1330, Matbaa-i Hayriye ve Şürekası, 44 sayfa, 12x17 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca ve Fransızca "Anadolu Hediyesi [Souvenir d'Anatolie], Numara: 5

Kapak: Kâzım [Karabekir] Paşa, 1337, Dersaadet, Ahmed İhsan ve Şürekası, 23x14 cm

  Lot No: 140

  Lot: 140

  Osmanlıca ve Fransızca "Anadolu Hediyesi [Souvenir d'Anatolie], Numara: 5 Kapak: Kâzım [Karabekir] Paşa, 1337, Dersaadet, Ahmed İhsan ve Şürekası, 23x14 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca ve Fransızca "Anadolu Hediyesi [Souvenir d'Anatolie], Numara: 2

Kapak: İsmet [İnönü] Paşa, 1337, Dersaadet, Ahmed İhsan ve Şürekası, 23x14 cm

  Lot No: 141

  Lot: 141

  Osmanlıca ve Fransızca "Anadolu Hediyesi [Souvenir d'Anatolie], Numara: 2 Kapak: İsmet [İnönü] Paşa, 1337, Dersaadet, Ahmed İhsan ve Şürekası, 23x14 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca ve Fransızca "Anadolu Hediyesi [Souvenir d'Anatolie], Numara: 4

1337, Dersaadet, Ahmed İhsan ve Şürekası, 23x14 cm

  Lot No: 142

  Lot: 142

  Osmanlıca ve Fransızca "Anadolu Hediyesi [Souvenir d'Anatolie], Numara: 4 1337, Dersaadet, Ahmed İhsan ve Şürekası, 23x14 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Türk İnkılabı ve Tasarruf", [MUSTAFA] ÂTIF [BAYINDIR]

Ankara, Hâkimiyet-i Milliye Matbaası, 1927, 53 sayfa, 12x20 cm

  Lot No: 143

  Lot: 143

  Osmanlıca "Türk İnkılabı ve Tasarruf", [MUSTAFA] ÂTIF [BAYINDIR] Ankara, Hâkimiyet-i Milliye Matbaası, 1927, 53 sayfa, 12x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "27 Teşrinievvel 328 Tarihli Huzuru-ı Padişahiye Takdim Edilen Açık Bir Arîza", [PRENS] SABAHADDİN 

Hâsılatı Hilâl-i Ahmer Cemiyeti'ne, 8 sayfa, 12x21 cm

Mehmed Sabahaddin'in babası Damat Gürcü Halil Rifat Paşa'nın oğlu, Osmanlı Adliye nazırlarından Mahmud Celaleddin Paşa, annesi Sultan Abdülmecid'in kızı, Sultan Abdülhamid'in kız kardeşi, Seniha Sultan'dır. Sosyoloji alanında çalışma yapan ilk Türk aydınlarından birisidir. le Play'in etkisinde kalmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nda liberalizm düşüncesinde Adem-i Merkeziyetçilik adını verdiği siyasi düşünceyi savunan Prens Sabahaddin, II. Meşrutiyet’in ilanından sonra imparatorluğu yöneten İttihat ve Terakki’ye yönelen muhalefetin düşünsel önderidir.

  Lot No: 144

  Lot: 144

  Osmanlıca "27 Teşrinievvel 328 Tarihli Huzuru-ı Padişahiye Takdim Edilen Açık Bir Arîza", [PRENS] SABAHADDİN Hâsılatı Hilâl-i Ahmer Cemiyeti'ne, 8 sayfa, 12x21 cm Mehmed Sabahaddin'in babası Damat Gürcü Halil Rifat Paşa'nın oğlu, Osmanlı Adliye nazırlarından Mahmud Celaleddin Paşa, annesi Sultan Abdülmecid'in kızı, Sultan Abdülhamid'in kız kardeşi, Seniha Sultan'dır. Sosyoloji alanında çalışma yapan ilk Türk aydınlarından birisidir. le Play'in etkisinde kalmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nda liberalizm düşüncesinde Adem-i Merkeziyetçilik adını verdiği siyasi düşünceyi savunan Prens Sabahaddin, II. Meşrutiyet’in ilanından sonra imparatorluğu yöneten İttihat ve Terakki’ye yönelen muhalefetin düşünsel önderidir.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Aydın'da Zincir Kıran Yeni Doğan Türk", İstanbul, Amedi Matbaası, 1346, 41 sayfa, 14x20 cm

  Lot No: 145

  Lot: 145

  Osmanlıca "Aydın'da Zincir Kıran Yeni Doğan Türk", İstanbul, Amedi Matbaası, 1346, 41 sayfa, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Kâmil Paşa'nın A'yan Reisi Said Paşa'ya Cevapları Unvanlı Risalesine Reddiye"

İstanbul, Tanin Matbaası, 1328, 32 sayfa, 12x18 cm

  Lot No: 146

  Lot: 146

  Osmanlıca "Kâmil Paşa'nın A'yan Reisi Said Paşa'ya Cevapları Unvanlı Risalesine Reddiye" İstanbul, Tanin Matbaası, 1328, 32 sayfa, 12x18 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "İttihad-ı İslam ve Avrupa", Arapça'dan tercüme eden: İbrahim Halil [Piyâde Mülâzımı]

Kostantiniyye, Matbaa-i Ebüzziya, 1327, 89 sayfa, 10x20 cm

  Lot No: 147

  Lot: 147

  Osmanlıca "İttihad-ı İslam ve Avrupa", Arapça'dan tercüme eden: İbrahim Halil [Piyâde Mülâzımı] Kostantiniyye, Matbaa-i Ebüzziya, 1327, 89 sayfa, 10x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Hükümdarlık Karşısında Millet", LÜTFİ FİKRİ

Cihan Biraderler Matbaası, 1338, sondan eksik, 13x20 cm

  Lot No: 148

  Lot: 148

  Osmanlıca "Hükümdarlık Karşısında Millet", LÜTFİ FİKRİ Cihan Biraderler Matbaası, 1338, sondan eksik, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Jandarma Teşkilatının Elli Altıncı Sene-i Devriyesi", Muharrir: SÜHEYL İZZET

İstanbul, Amedi Matbaası, 28 sayfa, 16x23 cm

  Lot No: 149

  Lot: 149

  Osmanlıca "Jandarma Teşkilatının Elli Altıncı Sene-i Devriyesi", Muharrir: SÜHEYL İZZET İstanbul, Amedi Matbaası, 28 sayfa, 16x23 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Yunan Ordusu Ahvâl ve Tensikâtı-ı Askeriyyesi"

Rumi 1325, 45 sayfa, 13x25 cm

  Lot No: 150

  Lot: 150

  Osmanlıca "Yunan Ordusu Ahvâl ve Tensikâtı-ı Askeriyyesi" Rumi 1325, 45 sayfa, 13x25 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Halk Konferansları: Türk İstiklâl Mücahedesi Konferansları, CEVDET KERİM

İstanbul, Devlet Matbaası, 1927, 227 sayfa, 15x20 cm

  Lot No: 151

  Lot: 151

  Osmanlıca Halk Konferansları: Türk İstiklâl Mücahedesi Konferansları, CEVDET KERİM İstanbul, Devlet Matbaası, 1927, 227 sayfa, 15x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Vahideddin'in [Vahdettin'in] İhaneti ve Firarı"

1338, İstanbul, Matbaa-i Âmire, 16 sayfa, 12x21 cm

  Lot No: 152

  Lot: 152

  Osmanlıca "Vahideddin'in [Vahdettin'in] İhaneti ve Firarı" 1338, İstanbul, Matbaa-i Âmire, 16 sayfa, 12x21 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Osmanlı Edebiyatı", MENEMENLİZÂDE TÂHİR

Kasbar Matbaası, 1314, 234 sayfa, 12x16 cm

Tahir Bey, Adana'nın Karaisalı ilçesinde doğdu. Mülkiye Mektebi'ni bitirdi. 1889 yılında Adana, 1890 yılında İzmir ve 1891 yılında Selânik Maârif Müdürlüğü'ne atandı. Edebiyata hocası Recâizâde Mahmut Ekrem sayesinde başladı. Türk edebiyatında Ara Nesil (edebiyat) yazarları arasında yer alır. Edebiyatta romantizmi savunmasına rağmen hayal ve gerçeği birlikte kullanmayı tercih etmiştir. Şiirde hakikatin önemini kabul eden, ancak hayalciliğe önem veren bir şairdi. İkinci dereceden Osmaniye Nişanı kazanmıştır.

  Lot No: 153

  Lot: 153

  Osmanlıca "Osmanlı Edebiyatı", MENEMENLİZÂDE TÂHİR Kasbar Matbaası, 1314, 234 sayfa, 12x16 cm Tahir Bey, Adana'nın Karaisalı ilçesinde doğdu. Mülkiye Mektebi'ni bitirdi. 1889 yılında Adana, 1890 yılında İzmir ve 1891 yılında Selânik Maârif Müdürlüğü'ne atandı. Edebiyata hocası Recâizâde Mahmut Ekrem sayesinde başladı. Türk edebiyatında Ara Nesil (edebiyat) yazarları arasında yer alır. Edebiyatta romantizmi savunmasına rağmen hayal ve gerçeği birlikte kullanmayı tercih etmiştir. Şiirde hakikatin önemini kabul eden, ancak hayalciliğe önem veren bir şairdi. İkinci dereceden Osmaniye Nişanı kazanmıştır.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca İLK KÖY ROMANI Karabibibik, NÂBİZÂDE NÂZIM

Kasbar Matbaası, İstanbul, 1308, 40 sayfa, 14x20 cm

İlk Türkçe köy romanı olarak kabul edildiği için Türk edebiyatında önemli bir yeri vardır. Beş bölümden oluşan eser, roman değil, uzun öykü ya da roman denemesi olarak da sınıflandırılabilir. Eser, Antalya'nın bir köyünde yaşayan Karabibik adlı köylünün yaşam mücadelesini konu edinir. Son dönem Osmanlı köylüsünün içinde bulunduğu sefalet, cehalet ve kültürel yozlaşma da anlatılmaktadır. Sade, açık ve anlaşılır bir dille kaleme alınmıştır. Karakterler, Kaş ağzının dil özellikleri ile konuşturulur. Romanın etkileri Talip Apaydın’dan Kemal Tahir'e kadar köyü ele alan pek çok romancıda görülür.

  Lot No: 154

  Lot: 154

  Osmanlıca İLK KÖY ROMANI Karabibibik, NÂBİZÂDE NÂZIM Kasbar Matbaası, İstanbul, 1308, 40 sayfa, 14x20 cm İlk Türkçe köy romanı olarak kabul edildiği için Türk edebiyatında önemli bir yeri vardır. Beş bölümden oluşan eser, roman değil, uzun öykü ya da roman denemesi olarak da sınıflandırılabilir. Eser, Antalya'nın bir köyünde yaşayan Karabibik adlı köylünün yaşam mücadelesini konu edinir. Son dönem Osmanlı köylüsünün içinde bulunduğu sefalet, cehalet ve kültürel yozlaşma da anlatılmaktadır. Sade, açık ve anlaşılır bir dille kaleme alınmıştır. Karakterler, Kaş ağzının dil özellikleri ile konuşturulur. Romanın etkileri Talip Apaydın’dan Kemal Tahir'e kadar köyü ele alan pek çok romancıda görülür.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Piyâle -Şiir-", Ahmed Haşim

Yeni Tab'ı [Baskı], Muallim Ahmed Halid ve İkbal Kitabhaneleri, 1928, ön kapak kopuk, 63 sayfa, 12x16 cm

  Lot No: 155

  Lot: 155

  Osmanlıca "Piyâle -Şiir-", Ahmed Haşim Yeni Tab'ı [Baskı], Muallim Ahmed Halid ve İkbal Kitabhaneleri, 1928, ön kapak kopuk, 63 sayfa, 12x16 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Vatan İçün Faydalı Kitaplar Serisinden "Layiha"

Dersaadet, İkbal-i Millet Matbaası, 1326 tarihli, 36 sayfa, 9x18 cm

  Lot No: 156

  Lot: 156

  Osmanlıca Vatan İçün Faydalı Kitaplar Serisinden "Layiha" Dersaadet, İkbal-i Millet Matbaası, 1326 tarihli, 36 sayfa, 9x18 cm

  TLSatıldı
 • NECİP FAZIL'IN OSMANLICA İLK BASKI İLK ŞİİR KİTABI: "Örümcek Ağı"

Halk Kitabhanesi Sâhibi Abdülaziz, 1925 tarihli, 64 sayfa, 12x19 cmü

  Lot No: 157

  Lot: 157

  NECİP FAZIL'IN OSMANLICA İLK BASKI İLK ŞİİR KİTABI: "Örümcek Ağı" Halk Kitabhanesi Sâhibi Abdülaziz, 1925 tarihli, 64 sayfa, 12x19 cmü

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Aşk Bağçesi [Bahçesi]", BURHAN CAHİD [MORKAYA]

Yazarın İKİNCİ ROMANI'dır.

İkinci Baskı, Burhan Cahid ve Şürekası Matbaası, İstanbul, 1925, 220 sayfa, 12x20 cm

  Lot No: 158

  Lot: 158

  Osmanlıca "Aşk Bağçesi [Bahçesi]", BURHAN CAHİD [MORKAYA] Yazarın İKİNCİ ROMANI'dır. İkinci Baskı, Burhan Cahid ve Şürekası Matbaası, İstanbul, 1925, 220 sayfa, 12x20 cm

  TLSatıldı
 • İLK BASKI Osmanlıca "Haluk'un Defteri", TEVFİK FİKRET

Naşiri: Hüseyin Tahsin, İstanbul, Tanin Matbaası, 1327, 14x18 cm

  Lot No: 159

  Lot: 159

  İLK BASKI Osmanlıca "Haluk'un Defteri", TEVFİK FİKRET Naşiri: Hüseyin Tahsin, İstanbul, Tanin Matbaası, 1327, 14x18 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "DÜŞÜNCE -Nüsha-i Mahsusa- [ÖZEL NÜSHA]"

Kapak: Tevfik Fikret, 224 sayfa, 12x22 cm

  Lot No: 160

  Lot: 160

  Osmanlıca "DÜŞÜNCE -Nüsha-i Mahsusa- [ÖZEL NÜSHA]" Kapak: Tevfik Fikret, 224 sayfa, 12x22 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Çocuk Şiirleri"

Üçüncü Baskı, İstanbul, Kitaphane-i İslam ve Askerî, Matbaa-i Âmire, 11x17 cm

  Lot No: 161

  Lot: 161

  Osmanlıca "Çocuk Şiirleri" Üçüncü Baskı, İstanbul, Kitaphane-i İslam ve Askerî, Matbaa-i Âmire, 11x17 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Çocuk Şiirleri"

Üçüncü Baskı, İstanbul, Kitaphane-i İslam ve Askerî, Matbaa-i Âmire, 11x17 cm

  Lot No: 162

  Lot: 162

  Osmanlıca "Çocuk Şiirleri" Üçüncü Baskı, İstanbul, Kitaphane-i İslam ve Askerî, Matbaa-i Âmire, 11x17 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Elem Çiçekleri [Les Fleurs du Mal]", CHARLES BAUDELAİRE

Mütercim ve Nâşiri: Alişanzade İsmail Hakkı, İstanbul, Orhaniye Matbaası, 1927, 400 sayfa, 12x20 cm

  Lot No: 163

  Lot: 163

  Osmanlıca "Elem Çiçekleri [Les Fleurs du Mal]", CHARLES BAUDELAİRE Mütercim ve Nâşiri: Alişanzade İsmail Hakkı, İstanbul, Orhaniye Matbaası, 1927, 400 sayfa, 12x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Tövbeler Olsun", Nakli: BURHAN KÂMİL

Sahib u Nâşiri: Cemiyet Kütüphanesi, Ahmed Kâmil Matbaası, 1927, 16 sayfa, 15x20 cm

  Lot No: 164

  Lot: 164

  Osmanlıca "Tövbeler Olsun", Nakli: BURHAN KÂMİL Sahib u Nâşiri: Cemiyet Kütüphanesi, Ahmed Kâmil Matbaası, 1927, 16 sayfa, 15x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Abdurrahman Efendi Gebe", -2 Perde Komedi-, Müellifi: MEHMED TALAT

Nâşiri: İkbal Kütüphanesi Hüseyin, ön kapağın alt kısmı kopuk, 29 sayfa, 14x23 cm

  Lot No: 165

  Lot: 165

  Osmanlıca "Abdurrahman Efendi Gebe", -2 Perde Komedi-, Müellifi: MEHMED TALAT Nâşiri: İkbal Kütüphanesi Hüseyin, ön kapağın alt kısmı kopuk, 29 sayfa, 14x23 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "İntibah -Ali Bey'in Sergüzeştini Hâvîdir-", NÂMIK KEMÂL

222 sayfa, 13x19 cm

İntibah ya da diğer adıyla Sergüzeşt-i Ali Bey, Namık Kemal'in, ilk kez 1876'da yayımlanan bir romanı. Romanda iyi yetişmiş Ali Bey'in, uygunsuz bir kadın olan Mahpeyker'e aşık olması ve bu aşkın Ali Bey'e maddi ve manevi olarak yıkım şeklinde sonuçlanması anlatılır.

  Lot No: 166

  Lot: 166

  Osmanlıca "İntibah -Ali Bey'in Sergüzeştini Hâvîdir-", NÂMIK KEMÂL 222 sayfa, 13x19 cm İntibah ya da diğer adıyla Sergüzeşt-i Ali Bey, Namık Kemal'in, ilk kez 1876'da yayımlanan bir romanı. Romanda iyi yetişmiş Ali Bey'in, uygunsuz bir kadın olan Mahpeyker'e aşık olması ve bu aşkın Ali Bey'e maddi ve manevi olarak yıkım şeklinde sonuçlanması anlatılır.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "[Nâmık] Kemâl Bey'in Tercüme-i Hâli [Biyografisi]" 

İstanbul, 1326, 34 sayfa, 13x16 cm

  Lot No: 167

  Lot: 167

  Osmanlıca "[Nâmık] Kemâl Bey'in Tercüme-i Hâli [Biyografisi]" İstanbul, 1326, 34 sayfa, 13x16 cm

  TLSatıldı
 • Harikulade kapak tasarımıyla Osmanlıca "Memleket İlhamları -İstanbul ve Hayat-bir sayfasında", YAHYA SAİM [OZANOĞLU]

Şairin İKİNCİ ŞİİR KİTABI'dır.

Türk Neşriyat Evi Matbaası, İstanbul, 1919, 12x17 cm

Ozanoğlu’nun ilk şiiri 11 Ağustos 1911 tarihli Kadın Mecmuası’da “Leyâl-ı Elem” adıyla yayımlanmıştır. 1912’den itibaren çıkan mecmualarda şiirlerini neşreder. Şiirlerinde sanatkârane kaygı ve plastik sanat duyuşu Yunan sanatı tesiri eşliğinde kendini gösterir. Onun yazı ve şiirlerinin yayımlandığı başlıca dergiler şunlardır: Servet-i Fünûn, Türk Yurdu, Yeni Mecmua, İctihad, Şair Nedim, Küçük Mecmua, Millî Mecmua, Güneş, Çığır, Yücel, Türk Sanatı.

  Lot No: 168

  Lot: 168

  Harikulade kapak tasarımıyla Osmanlıca "Memleket İlhamları -İstanbul ve Hayat-bir sayfasında", YAHYA SAİM [OZANOĞLU] Şairin İKİNCİ ŞİİR KİTABI'dır. Türk Neşriyat Evi Matbaası, İstanbul, 1919, 12x17 cm Ozanoğlu’nun ilk şiiri 11 Ağustos 1911 tarihli Kadın Mecmuası’da “Leyâl-ı Elem” adıyla yayımlanmıştır. 1912’den itibaren çıkan mecmualarda şiirlerini neşreder. Şiirlerinde sanatkârane kaygı ve plastik sanat duyuşu Yunan sanatı tesiri eşliğinde kendini gösterir. Onun yazı ve şiirlerinin yayımlandığı başlıca dergiler şunlardır: Servet-i Fünûn, Türk Yurdu, Yeni Mecmua, İctihad, Şair Nedim, Küçük Mecmua, Millî Mecmua, Güneş, Çığır, Yücel, Türk Sanatı.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Mayıs Gecesi", YAHYA SAİM [OZANOĞLU] 

İstanbul, Matbaa-i Âmire, 1923, 15 sayfa, 12x17 cm


Ozanoğlu’nun ilk şiiri 11 Ağustos 1911 tarihli Kadın Mecmuası’da “Leyâl-ı Elem” adıyla yayımlanmıştır. 1912’den itibaren çıkan mecmualarda şiirlerini neşreder. Şiirlerinde sanatkârane kaygı ve plastik sanat duyuşu Yunan sanatı tesiri eşliğinde kendini gösterir. Onun yazı ve şiirlerinin yayımlandığı başlıca dergiler şunlardır: Servet-i Fünûn, Türk Yurdu, Yeni Mecmua, İctihad, Şair Nedim, Küçük Mecmua, Millî Mecmua, Güneş, Çığır, Yücel, Türk Sanatı

  Lot No: 169

  Lot: 169

  Osmanlıca "Mayıs Gecesi", YAHYA SAİM [OZANOĞLU] İstanbul, Matbaa-i Âmire, 1923, 15 sayfa, 12x17 cm Ozanoğlu’nun ilk şiiri 11 Ağustos 1911 tarihli Kadın Mecmuası’da “Leyâl-ı Elem” adıyla yayımlanmıştır. 1912’den itibaren çıkan mecmualarda şiirlerini neşreder. Şiirlerinde sanatkârane kaygı ve plastik sanat duyuşu Yunan sanatı tesiri eşliğinde kendini gösterir. Onun yazı ve şiirlerinin yayımlandığı başlıca dergiler şunlardır: Servet-i Fünûn, Türk Yurdu, Yeni Mecmua, İctihad, Şair Nedim, Küçük Mecmua, Millî Mecmua, Güneş, Çığır, Yücel, Türk Sanatı

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Numaralar -Tiyatro-", Muhariri: FARUK NAFİZ [ÇAMLIBEL]

İstanbul Akşam Matbaası, 1928, 14 sayfa, 12x19 cm

  Lot No: 170

  Lot: 170

  Osmanlıca "Numaralar -Tiyatro-", Muhariri: FARUK NAFİZ [ÇAMLIBEL] İstanbul Akşam Matbaası, 1928, 14 sayfa, 12x19 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Korkak Kahraman", Merhum DOKTOR FUAD İSMAİL

Evkâf-ı İslâmiye Matbaası, 1335, 31 sayfa, 10x21 cm

  Lot No: 171

  Lot: 171

  Osmanlıca "Korkak Kahraman", Merhum DOKTOR FUAD İSMAİL Evkâf-ı İslâmiye Matbaası, 1335, 31 sayfa, 10x21 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "NASREDDİN HOCA", 234 sayfa, 10x19 cm

  Lot No: 172

  Lot: 172

  Osmanlıca "NASREDDİN HOCA", 234 sayfa, 10x19 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Bahtiyarnâme", Müstensihi: MUSTAFA RAHMİ

İstanbul Matbaa-i Âmirwe, 1339, son sayfası kopuk vaziyette, 16 sayfa, 14x20 cm

  Lot No: 173

  Lot: 173

  Osmanlıca "Bahtiyarnâme", Müstensihi: MUSTAFA RAHMİ İstanbul Matbaa-i Âmirwe, 1339, son sayfası kopuk vaziyette, 16 sayfa, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "KÖREBE" -Tiyatro, CENAB ŞEHABETTİN

Yeni Şark Kütüphanesi, Kader Matbaası, 1334, 45 sayfa, 11x20 cm

  Lot No: 174

  Lot: 174

  Osmanlıca "KÖREBE" -Tiyatro, CENAB ŞEHABETTİN Yeni Şark Kütüphanesi, Kader Matbaası, 1334, 45 sayfa, 11x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Paristen Bir Mektup", [Sultan Abdülaziz Han'a Paris'de Cemiyet-i Ahrar Reisi Mısırlı Dazıl Pala Merhum Tarafından Gönderilen Mektubun Tercümesi]

Dersaadet, Artin Asaduryan Matbaası, 1326, 28 sayfa, 12x17 cm

  Lot No: 175

  Lot: 175

  Osmanlıca "Paristen Bir Mektup", [Sultan Abdülaziz Han'a Paris'de Cemiyet-i Ahrar Reisi Mısırlı Dazıl Pala Merhum Tarafından Gönderilen Mektubun Tercümesi] Dersaadet, Artin Asaduryan Matbaası, 1326, 28 sayfa, 12x17 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Tirol Cephesinde", AHMED İHSAN [TOKGÖZ]

Matbaa-i Ahmed İhsan ve Şürekası, 1917, 87 sayfa, 13x20 cm

  Lot No: 176

  Lot: 176

  Osmanlıca "Tirol Cephesinde", AHMED İHSAN [TOKGÖZ] Matbaa-i Ahmed İhsan ve Şürekası, 1917, 87 sayfa, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Milletin Kusurları Felâketimizin Esbâbı [Sebebleri]", Muharir: TÜCCARZÂDE İBRAHİM HİLMİ

Üçüncü Baskı, Dersaadet, Kitabhane-i İslam ve Askerî, Matbaa-i Hayriye, 1332, 79 sayfa, 12x19 cm

  Lot No: 177

  Lot: 177

  Osmanlıca "Milletin Kusurları Felâketimizin Esbâbı [Sebebleri]", Muharir: TÜCCARZÂDE İBRAHİM HİLMİ Üçüncü Baskı, Dersaadet, Kitabhane-i İslam ve Askerî, Matbaa-i Hayriye, 1332, 79 sayfa, 12x19 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Dürus-ı Eşyâ" [Eşyâ Dersleri], Muharriri: SATI'

İkinci Kısım, İstanbul, Kitabhane-i İslam ve Askeri, Selanik Matbaası, 1330, 236 sayfa, 11x18 cm

  Lot No: 178

  Lot: 178

  Osmanlıca "Dürus-ı Eşyâ" [Eşyâ Dersleri], Muharriri: SATI' İkinci Kısım, İstanbul, Kitabhane-i İslam ve Askeri, Selanik Matbaası, 1330, 236 sayfa, 11x18 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "KODAK [Meşhur ve Maruf Kodak Fabrikasının Her Nev' Film ve Kağıdları Mağazası Kataloğu]", 

M. Kitabi ve Hamdi, 60 sayfa, 15x23 cm

İçerisinde KODAK markasının ürettiği fotoğaf ve film kağıtları ile ilgilerin bulunduğu bir katalogdur.

Yahudi firma H.Bekes fiat listesi de bulunmaktadır

  Lot No: 179

  Lot: 179

  Osmanlıca "KODAK [Meşhur ve Maruf Kodak Fabrikasının Her Nev' Film ve Kağıdları Mağazası Kataloğu]", M. Kitabi ve Hamdi, 60 sayfa, 15x23 cm İçerisinde KODAK markasının ürettiği fotoğaf ve film kağıtları ile ilgilerin bulunduğu bir katalogdur. Yahudi firma H.Bekes fiat listesi de bulunmaktadır

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Yangına Karşı Ne Yaparız ve Nefsimizi Canımızı Nasıl Muhafaza Ederiz?", HALİL RÜŞDÜ

İkbal Kütüphanesi, Dersaadet, Sancakcıyan Matbaası, 1327 tarihli, 43 sayfa, 11x18 cm

  Lot No: 180

  Lot: 180

  Osmanlıca "Yangına Karşı Ne Yaparız ve Nefsimizi Canımızı Nasıl Muhafaza Ederiz?", HALİL RÜŞDÜ İkbal Kütüphanesi, Dersaadet, Sancakcıyan Matbaası, 1327 tarihli, 43 sayfa, 11x18 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Felsefe Tarihi, Mütercimi: MEHMED İZZET [İstanbul Darülfünunu Müderrislerinden]

Birinci Kısım, İstanbul, Şehzadebaşı Evkaf Matbaası, 1928, 363 sayfa, 16x26 cm

  Lot No: 181

  Lot: 181

  Osmanlıca Felsefe Tarihi, Mütercimi: MEHMED İZZET [İstanbul Darülfünunu Müderrislerinden] Birinci Kısım, İstanbul, Şehzadebaşı Evkaf Matbaası, 1928, 363 sayfa, 16x26 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Divan-ı Hazret-i Üftâde", Tabii: BURSALI MEHMED TÂHİR

İstanbul, Necm-i İstikbâl Matbaası, 1328, 32 sayfa, 14x21 cm

  Lot No: 182

  Lot: 182

  Osmanlıca "Divan-ı Hazret-i Üftâde", Tabii: BURSALI MEHMED TÂHİR İstanbul, Necm-i İstikbâl Matbaası, 1328, 32 sayfa, 14x21 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca İLK BASKI "Fuzûlî", SÜLEYMAN NAZİF

Yeni Matbaa, İstanbuli 1925, 16 sayfa, 14x19 cm

  Lot No: 183

  Lot: 183

  Osmanlıca İLK BASKI "Fuzûlî", SÜLEYMAN NAZİF Yeni Matbaa, İstanbuli 1925, 16 sayfa, 14x19 cm

  TLSatıldı
 • SUAT DERVİŞ'İN Osmanlıca İLK BASKI İLK HİKÂYE KİTABI: "Behire'nin Tâlipleri"

Nâşiri: Kitabhane-i Sudi, 1923, 230 sayfa, 14x20 cm

  Lot No: 184

  Lot: 184

  SUAT DERVİŞ'İN Osmanlıca İLK BASKI İLK HİKÂYE KİTABI: "Behire'nin Tâlipleri" Nâşiri: Kitabhane-i Sudi, 1923, 230 sayfa, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Bir Sefilenin Hasbihâli", ABDÜLHAK HÂMİD [TARHAN]

İLK BASKI, Nâşiri: Karabet ve Kasbar, İstanbul, Karabet ve Kasbar Matbaası, 1303, 44 sayfa, 14x20 cm

  Lot No: 185

  Lot: 185

  Osmanlıca "Bir Sefilenin Hasbihâli", ABDÜLHAK HÂMİD [TARHAN] İLK BASKI, Nâşiri: Karabet ve Kasbar, İstanbul, Karabet ve Kasbar Matbaası, 1303, 44 sayfa, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Ateşpâre", MUALLİM NÂCİ

Temsil-i Sânî, Kostantiniyye, 1303, 144 sayfa, 15x20 cm

  Lot No: 186

  Lot: 186

  Osmanlıca "Ateşpâre", MUALLİM NÂCİ Temsil-i Sânî, Kostantiniyye, 1303, 144 sayfa, 15x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Mahkeme-i Kübra"

İkinci Baskı, Matbaa-i İctihad, Mısır, 1908, 31 sayfa, 14x20 cm

  Lot No: 187

  Lot: 187

  Osmanlıca "Mahkeme-i Kübra" İkinci Baskı, Matbaa-i İctihad, Mısır, 1908, 31 sayfa, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "ANAHTAR"

İkinci Cüz, Kantar Biraderler Matbaası, İstanbul, 1297 tarihli, 12x19 cm

  Lot No: 188

  Lot: 188

  Osmanlıca "ANAHTAR" İkinci Cüz, Kantar Biraderler Matbaası, İstanbul, 1297 tarihli, 12x19 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Müslümanlık", Derleyen: Zeynelabidin, Kostantiniyye, Matbaa-i Ebüzziya, 1328, 69 sayfa, 14x20 cm

  Lot No: 189

  Lot: 189

  Osmanlıca "Müslümanlık", Derleyen: Zeynelabidin, Kostantiniyye, Matbaa-i Ebüzziya, 1328, 69 sayfa, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Câmi Hademesi Nizamnamesi"

14 sayfa, 14x19 cm

Cami hizmetlileri için çıkarılan nizâmnamedir.

  Lot No: 190

  Lot: 190

  Osmanlıca "Câmi Hademesi Nizamnamesi" 14 sayfa, 14x19 cm Cami hizmetlileri için çıkarılan nizâmnamedir.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Terbiye ve Talim Umdeleri", ABDÜLFEYYAZ TEVFİK
[Belçika Maarif Nezâreti tarafından muallimlere hitâben yazılmış gayet mühim bir tebliğden iktibas edilmiştir.]

İstanbul, Matbaa-i Âmire, 1340, 38 sayfa, 12x17 cm

  Lot No: 191

  Lot: 191

  Osmanlıca "Terbiye ve Talim Umdeleri", ABDÜLFEYYAZ TEVFİK [Belçika Maarif Nezâreti tarafından muallimlere hitâben yazılmış gayet mühim bir tebliğden iktibas edilmiştir.] İstanbul, Matbaa-i Âmire, 1340, 38 sayfa, 12x17 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Fenike Tarihi", MEHMED CEMÂL [Mekteb-i Fünun Tıbbiye-i Şahane Diploma Kâtibi]

Kostantiniyye [İstanbul], Âlem Matbaası, Ahmed İhsan ve Şürekâsı, 1311, 62 sayfa, 14x21 cm

  Lot No: 192

  Lot: 192

  Osmanlıca "Fenike Tarihi", MEHMED CEMÂL [Mekteb-i Fünun Tıbbiye-i Şahane Diploma Kâtibi] Kostantiniyye [İstanbul], Âlem Matbaası, Ahmed İhsan ve Şürekâsı, 1311, 62 sayfa, 14x21 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Asr-ı Saadet Gazâları [Muhârebât]", Müellifi ve Mütercimi: MUSAHİBZÂDE MEHMED MEMDUH

İstanbul, Yeni Osmanlı Matbaası ve Kütüphanesi, 1333, 32 sayfa, 15x22 cm

  Lot No: 193

  Lot: 193

  Osmanlıca "Asr-ı Saadet Gazâları [Muhârebât]", Müellifi ve Mütercimi: MUSAHİBZÂDE MEHMED MEMDUH İstanbul, Yeni Osmanlı Matbaası ve Kütüphanesi, 1333, 32 sayfa, 15x22 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Mufassal Sarf-ı Osmanî [Gramer] [Mekâtib-i Rüşdiye'nin İkinci Sınıfları İçin]

Nâşiri: Karabet, İstanbul, Karabet Matbaası, 1317, 106 sayfa, 12x17 cm

  Lot No: 194

  Lot: 194

  Osmanlıca "Mufassal Sarf-ı Osmanî [Gramer] [Mekâtib-i Rüşdiye'nin İkinci Sınıfları İçin] Nâşiri: Karabet, İstanbul, Karabet Matbaası, 1317, 106 sayfa, 12x17 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Metod Berliç'den Tedris-i Lisan-ı Fransevî [Fransızca Tedrisi]"

Nakli: ORHAN SELAHADDİN, İstanbul, Matbaa-i Ahmed İhsan, 1322, 106 sayfa, 14x19 cm

  Lot No: 195

  Lot: 195

  Osmanlıca "Metod Berliç'den Tedris-i Lisan-ı Fransevî [Fransızca Tedrisi]" Nakli: ORHAN SELAHADDİN, İstanbul, Matbaa-i Ahmed İhsan, 1322, 106 sayfa, 14x19 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Amelî Malumat-ı Diniyye [Uygulamalı Dini Bilgiler]", Dördüncü Kitap

Kitaphane-i İslam ve ve Askeri, Matbaa-i Hayriye, 1331, 144 sayfa, 12x17 cm

  Lot No: 196

  Lot: 196

  Osmanlıca "Amelî Malumat-ı Diniyye [Uygulamalı Dini Bilgiler]", Dördüncü Kitap Kitaphane-i İslam ve ve Askeri, Matbaa-i Hayriye, 1331, 144 sayfa, 12x17 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Monla Celâleddin-i Rûmi ve Şemseddin-i Tebrizî", Muharriri: SALİH SAİM

Mahmud Bey Matbaası, İstanbul, 1317, 22 sayfa, 15x21 cm

  Lot No: 197

  Lot: 197

  Osmanlıca "Monla Celâleddin-i Rûmi ve Şemseddin-i Tebrizî", Muharriri: SALİH SAİM Mahmud Bey Matbaası, İstanbul, 1317, 22 sayfa, 15x21 cm

  TLSatıldı
 • Fransızca "Methode Pratique"

Constantinople, Artin Asaduryan Matbaası, 1910, 64 sayfa, 11x17 cm

  Lot No: 198

  Lot: 198

  Fransızca "Methode Pratique" Constantinople, Artin Asaduryan Matbaası, 1910, 64 sayfa, 11x17 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Rasadhâne-i Âmire'nin Salnâmesi -1288"

Midhat Efendi Matbaası, Osmanlıca ve Fransızca "Imperial Meteorologique Observatoire" damgalı, 98 sayfa, 16x23 cm

1867 yılında Kandilli Rasathanesi'nin kurulması ile Osmanlı devletindeki meteoroloji kurumsallaşmıştır. Kandilli Rasathanesi, Fransız hükümetinin tavsiyeleri üzerine İstanbul'da Rasathane-i Amire ismi ile kurulmuş ve bu kuruluşun ilk görevlisi de Aristide Coumbary olmuştur.

  Lot No: 199

  Lot: 199

  Osmanlıca "Rasadhâne-i Âmire'nin Salnâmesi -1288" Midhat Efendi Matbaası, Osmanlıca ve Fransızca "Imperial Meteorologique Observatoire" damgalı, 98 sayfa, 16x23 cm 1867 yılında Kandilli Rasathanesi'nin kurulması ile Osmanlı devletindeki meteoroloji kurumsallaşmıştır. Kandilli Rasathanesi, Fransız hükümetinin tavsiyeleri üzerine İstanbul'da Rasathane-i Amire ismi ile kurulmuş ve bu kuruluşun ilk görevlisi de Aristide Coumbary olmuştur.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "İmâmet ve Hilâfet Risâlesi"

Osmanlı İttihad ve Terakki Cemiyeti Matbaası,1316, Mısır Kahire, 48 sayfa, 14x20 cm

  Lot No: 200

  Lot: 200

  Osmanlıca "İmâmet ve Hilâfet Risâlesi" Osmanlı İttihad ve Terakki Cemiyeti Matbaası,1316, Mısır Kahire, 48 sayfa, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Sular Hakkındaki 831 Numrolu Kanunun Suver-i Tatbikiyesini Mübeyyin Nizamname"

8 sayfa, 14x20 cm

  Lot No: 201

  Lot: 201

  Osmanlıca "Sular Hakkındaki 831 Numrolu Kanunun Suver-i Tatbikiyesini Mübeyyin Nizamname" 8 sayfa, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Divan-ı Kadı Burhaneddin Gazel ve Rübailerinden Bir Kısım ve Tuyuğları"

Nâşiri: Dersaadet'te Amerikan Lisan Mektebi Müdürü, 63 sayfa, Matbaa-i Âmire, 15x23 cm

  Lot No: 202

  Lot: 202

  Osmanlıca "Divan-ı Kadı Burhaneddin Gazel ve Rübailerinden Bir Kısım ve Tuyuğları" Nâşiri: Dersaadet'te Amerikan Lisan Mektebi Müdürü, 63 sayfa, Matbaa-i Âmire, 15x23 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca ve Latin Harfli "Kendi Kendine Daktilografi", Müellifi: M. HÂMİD [Ticaret Mekteb-i Âlisi Daktilografi Muallimi]

Matbaa-i Ebüzziya, Kapak: Ramiz, 63 sayfa, 20x26 cm

  Lot No: 203

  Lot: 203

  Osmanlıca ve Latin Harfli "Kendi Kendine Daktilografi", Müellifi: M. HÂMİD [Ticaret Mekteb-i Âlisi Daktilografi Muallimi] Matbaa-i Ebüzziya, Kapak: Ramiz, 63 sayfa, 20x26 cm

  TLSatıldı
 • Şarap ve Şarapçılıkla İlgili Osmanlıca Bir Eser: "Şarapçılıkta Tahammür Küuli", Mütercimi: ALİ ADNAN

İstanbul, İktisad Matbaası, 1928, 101 sayfa, 13x20 cm

  Lot No: 204

  Lot: 204

  Şarap ve Şarapçılıkla İlgili Osmanlıca Bir Eser: "Şarapçılıkta Tahammür Küuli", Mütercimi: ALİ ADNAN İstanbul, İktisad Matbaası, 1928, 101 sayfa, 13x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Risale-i Erbaa" 

Mekteb-i Rüşdiye'ye okutulmak üzere intihab edilmiştir, 1289 tarihli, 36 sayfa, 11x20 cm

  Lot No: 205

  Lot: 205

  Osmanlıca "Risale-i Erbaa" Mekteb-i Rüşdiye'ye okutulmak üzere intihab edilmiştir, 1289 tarihli, 36 sayfa, 11x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca ve Fransızca "Sarf-ı Fransevî [Fransızca Gramer]"

Mütercimi: AHMED ZÂHİD, Bursa, Matbaa-i Emrî, 1306 tarihli, 94 sayfa, 14x22 cm

  Lot No: 206

  Lot: 206

  Osmanlıca ve Fransızca "Sarf-ı Fransevî [Fransızca Gramer]" Mütercimi: AHMED ZÂHİD, Bursa, Matbaa-i Emrî, 1306 tarihli, 94 sayfa, 14x22 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Mahasal", AHMED ŞEM'İ [Mekteb-i Sultanî ve Beşiktaş Rüşdiye-yi Askeriyesi Muallimi]

Kısm-ı Evvel, Dersaadet Mesai Matbaası, 1330, 46 sayfa, 12x18 cm

  Lot No: 207

  Lot: 207

  Osmanlıca "Mahasal", AHMED ŞEM'İ [Mekteb-i Sultanî ve Beşiktaş Rüşdiye-yi Askeriyesi Muallimi] Kısm-ı Evvel, Dersaadet Mesai Matbaası, 1330, 46 sayfa, 12x18 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Hammurabi Kanunu", AVRAM GALANTİ

İstanbul, Kağıtcılık ve Matbaacılık Anonim Şirketi, 1925 [1341], 96 sayfa, hâliyle, 16x23 cm

Avram Galanti, 4 Ocak 1873'te Bodrum, Muğla'da doğdu. Çocukluk arkadaşlarından birisi Neyzen Tevfik'dir. Rodos Rüşdiyesi ve İzmir Sultani İdadisi'nden mezun oldu. Rodos'ta öğretmenlik ve adalardaki Yahudi ve Türk okullarında Maarif Müfettişliği yaptı. Daha sonra, İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne katıldı ve cemiyetin aktif ve ileri gelen elemanlarından biri oldu. Akademisyenlik yaptı. Cumhuriyetle birlikte kültürel devamlılığı savunduğu ve Harf ve Dil Devrimlerine karşı çıktığı için üniversite kadrosunun dışında kaldı. Daha önce de Çağlayan dergisinde alfabe tartışmaları üzerine yayımladığı makalesinde bunun zararlı sonuçlarına değinmiştir. Galanti, 1943 yılına gelindiğinde ise Niğde'den Milletvekili seçildi. 8 Ağustos 1961 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

  Lot No: 208

  Lot: 208

  Osmanlıca "Hammurabi Kanunu", AVRAM GALANTİ İstanbul, Kağıtcılık ve Matbaacılık Anonim Şirketi, 1925 [1341], 96 sayfa, hâliyle, 16x23 cm Avram Galanti, 4 Ocak 1873'te Bodrum, Muğla'da doğdu. Çocukluk arkadaşlarından birisi Neyzen Tevfik'dir. Rodos Rüşdiyesi ve İzmir Sultani İdadisi'nden mezun oldu. Rodos'ta öğretmenlik ve adalardaki Yahudi ve Türk okullarında Maarif Müfettişliği yaptı. Daha sonra, İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne katıldı ve cemiyetin aktif ve ileri gelen elemanlarından biri oldu. Akademisyenlik yaptı. Cumhuriyetle birlikte kültürel devamlılığı savunduğu ve Harf ve Dil Devrimlerine karşı çıktığı için üniversite kadrosunun dışında kaldı. Daha önce de Çağlayan dergisinde alfabe tartışmaları üzerine yayımladığı makalesinde bunun zararlı sonuçlarına değinmiştir. Galanti, 1943 yılına gelindiğinde ise Niğde'den Milletvekili seçildi. 8 Ağustos 1961 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "İdman İkinci Lahika Akaid-i İslamiye", ALİ NAZÎMÂ 

İstanbul, Selanik Matbaası, 1328, 40 sayfa, 14x19 cm

  Lot No: 209

  Lot: 209

  Osmanlıca "İdman İkinci Lahika Akaid-i İslamiye", ALİ NAZÎMÂ İstanbul, Selanik Matbaası, 1328, 40 sayfa, 14x19 cm

  TLSatıldı