Lot: 1

Güncel Fiyat: 250 TL Açılış Fiyatı: 250 TL Tahmini: TL Lot Sizde Değil Lot Sizde

1856 Paris Antlaşması'ndan sonra kurulan Tuna Komisyonu'nun 1 Kasım 1867 tarihli oturumunun Fransızca protokol metni, Osmanlı, Büyük Britanya, İtalya, Rusya katılmıştır, Osmanlılar adına Süleyman Paşa katılmıştır. Paris Antlaşması, Rusya ile Kırım Savaşı'nı kazanan Osmanlı İmparatorluğu, Birleşik Krallık ve Fransa arasında 30 Mart 1856 tarihinde imzalanmış bir barış antlaşmasıdır. Bu antlaşmada varılan netice ile Tuna'da ulaşım serbestisi yeniden kurulacak ve bunu sürekli kılmak için antlaşmayı imzalayan devletlerin temsilcilerinden bir "Tuna Komisyonu" kurulması kabul edilmiştir.

- TL
Pey Ver Lot Sizde Peyiniz iletildi
İzleyici olarak girdiniz
Pey veremezsiniz.
Pey vermek için butonu sağa çekin
 • Canlı müzayede tamamlanmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.
 •  
 • Lotlar
 • Kazandıklarım
 • 1856 Paris Antlaşması'ndan sonra kurulan Tuna Komisyonu'nun 1 Kasım 1867 tarihli oturumunun Fransızca protokol metni, Osmanlı, Büyük Britanya, İtalya, Rusya katılmıştır, Osmanlılar adına Süleyman Paşa katılmıştır.

Paris Antlaşması, Rusya ile Kırım Savaşı'nı kazanan Osmanlı İmparatorluğu, Birleşik Krallık ve Fransa arasında 30 Mart 1856 tarihinde imzalanmış bir barış antlaşmasıdır. Bu antlaşmada varılan netice ile Tuna'da ulaşım serbestisi yeniden kurulacak ve bunu sürekli kılmak için antlaşmayı imzalayan devletlerin temsilcilerinden bir "Tuna Komisyonu" kurulması kabul edilmiştir.

  Lot No: 1

  Lot: 1

  1856 Paris Antlaşması'ndan sonra kurulan Tuna Komisyonu'nun 1 Kasım 1867 tarihli oturumunun Fransızca protokol metni, Osmanlı, Büyük Britanya, İtalya, Rusya katılmıştır, Osmanlılar adına Süleyman Paşa katılmıştır. Paris Antlaşması, Rusya ile Kırım Savaşı'nı kazanan Osmanlı İmparatorluğu, Birleşik Krallık ve Fransa arasında 30 Mart 1856 tarihinde imzalanmış bir barış antlaşmasıdır. Bu antlaşmada varılan netice ile Tuna'da ulaşım serbestisi yeniden kurulacak ve bunu sürekli kılmak için antlaşmayı imzalayan devletlerin temsilcilerinden bir "Tuna Komisyonu" kurulması kabul edilmiştir.

  TLSatıldı
 • 1856 Paris Antlaşması'ndan sonra kurulan Tuna Komisyonu'nun 1 Kasım
1864 Tarihli Oturumunun Fransızca 8 sayfa protokol metni, Osmanlı, Büyük Britanya,
İtalya, Rusya katılmıştır, Osmanlılar adına Sabri Paşa katılmıştır

  Lot No: 2

  Lot: 2

  1856 Paris Antlaşması'ndan sonra kurulan Tuna Komisyonu'nun 1 Kasım 1864 Tarihli Oturumunun Fransızca 8 sayfa protokol metni, Osmanlı, Büyük Britanya, İtalya, Rusya katılmıştır, Osmanlılar adına Sabri Paşa katılmıştır

  TLSatıldı
 • 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi'nden Sonra 1879'da toplanan Avrupa Komisyonu Fransızca protokol metni, 6/18 Ocak 1879 tarihli, Osmanlı, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya Avusturya Macaristan arasında, Osmanlılar adına Asım Efendi ve Abro Efendi katılmıştır

Protokol metni, Osmanlıların Doğu Rumeli topraklarıyla alakalıdır. 
Sofya ve Edirne sınırıyla alakalı görüşmeler yer almaktadır.

  Lot No: 3

  Lot: 3

  1877-1878 Osmanlı Rus Harbi'nden Sonra 1879'da toplanan Avrupa Komisyonu Fransızca protokol metni, 6/18 Ocak 1879 tarihli, Osmanlı, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya Avusturya Macaristan arasında, Osmanlılar adına Asım Efendi ve Abro Efendi katılmıştır Protokol metni, Osmanlıların Doğu Rumeli topraklarıyla alakalıdır. Sofya ve Edirne sınırıyla alakalı görüşmeler yer almaktadır.

  TLSatıldı
 • 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi'nden Sonra 1878'da toplanan Avrupa Komisyonunun Fransızca 24 sayfa protokol metni, 4 Kasım 1878 tarihli, Osmanlı, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya Avusturya Macaristan arasında, Osmanlılar adına Asım Efendi ve Abro Efendi katılmıştır

Protokol metni, Osmanlıları da kapsayan mali hususlar üzerinedir. Osmanlı Bankasının bu süreçte nasıl bir rol alacağına dair bilgiler mevcuttur.

  Lot No: 4

  Lot: 4

  1877-1878 Osmanlı Rus Harbi'nden Sonra 1878'da toplanan Avrupa Komisyonunun Fransızca 24 sayfa protokol metni, 4 Kasım 1878 tarihli, Osmanlı, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya Avusturya Macaristan arasında, Osmanlılar adına Asım Efendi ve Abro Efendi katılmıştır Protokol metni, Osmanlıları da kapsayan mali hususlar üzerinedir. Osmanlı Bankasının bu süreçte nasıl bir rol alacağına dair bilgiler mevcuttur.

  TLSatıldı
 • 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi'nden Sonra 1878'da toplanan Avrupa Komisyonunun Fransızca 9 sayfa protokol metni, 4 Ocak 1878 tarihli, Osmanlı, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya Avusturya Macaristan arasında, Osmanlılar adına Asım Efendi ve Abro Efendi katılmıştır

Protokol metni, Osmanlıların Doğu Rumeli topraklarıyla alakalı finans meselelerine değinmektedir.

  Lot No: 5

  Lot: 5

  1877-1878 Osmanlı Rus Harbi'nden Sonra 1878'da toplanan Avrupa Komisyonunun Fransızca 9 sayfa protokol metni, 4 Ocak 1878 tarihli, Osmanlı, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya Avusturya Macaristan arasında, Osmanlılar adına Asım Efendi ve Abro Efendi katılmıştır Protokol metni, Osmanlıların Doğu Rumeli topraklarıyla alakalı finans meselelerine değinmektedir.

  TLSatıldı
 • Birinci Cihan Harbi esnasında Osmanlı İmparatorluğu ile Alman İmparatorluğu arasında imzalanan Fransızca konsolosluk antlaşması, 11 Ocak 1917 tarihli, Alman Kolonilerindeki konsolosluklarla alakalı, Osmanlıları temsilen İbrahim Hakkı Paşa ve Ahmed Reşid Bey katılmıştır


Birinci Dünya Savaşı'nda Almanya'daki müslüman tebaa ile Osmanlı'daki Alman nüfusun haklarının belirlenmesine ve konsolosluk esaslarının düzenlenmesine yönelik bir antlaşmadır.

  Lot No: 6

  Lot: 6

  Birinci Cihan Harbi esnasında Osmanlı İmparatorluğu ile Alman İmparatorluğu arasında imzalanan Fransızca konsolosluk antlaşması, 11 Ocak 1917 tarihli, Alman Kolonilerindeki konsolosluklarla alakalı, Osmanlıları temsilen İbrahim Hakkı Paşa ve Ahmed Reşid Bey katılmıştır Birinci Dünya Savaşı'nda Almanya'daki müslüman tebaa ile Osmanlı'daki Alman nüfusun haklarının belirlenmesine ve konsolosluk esaslarının düzenlenmesine yönelik bir antlaşmadır.

  TLSatıldı
 • Şark Demiryolları Şirketi ile Osmanlı Hükumeti arasındaki davaya ilişkin Fransızca metin

Dava metni, Şark Demiryoları Şirketinin Selanik'teki arazi meseleleri ile alakalıdır.

  Lot No: 7

  Lot: 7

  Şark Demiryolları Şirketi ile Osmanlı Hükumeti arasındaki davaya ilişkin Fransızca metin Dava metni, Şark Demiryoları Şirketinin Selanik'teki arazi meseleleri ile alakalıdır.

  TLSatıldı
 • Birinci Cihan Harbi esnasında Osmanlı İmparatorluğu ile Alman İmparatorluğu arasında imzalanan Fransızca yargı ve hukuk antlaşması, 11 Ocak 1917 tarihli, Alman Kolonilerindeki konsolosluklarla alakalı, Osmanlıları temsilen İbrahim Hakkı Paşa ve Ahmed Reşid Bey katılmıştır


Birinci Dünya Savaşı'nda Almanya'daki müslüman tebaa ile Osmanlıdaki Alman nüfusun dava haklarının belirlenmesine yönelik bir antlaşmadır.

  Lot No: 8

  Lot: 8

  Birinci Cihan Harbi esnasında Osmanlı İmparatorluğu ile Alman İmparatorluğu arasında imzalanan Fransızca yargı ve hukuk antlaşması, 11 Ocak 1917 tarihli, Alman Kolonilerindeki konsolosluklarla alakalı, Osmanlıları temsilen İbrahim Hakkı Paşa ve Ahmed Reşid Bey katılmıştır Birinci Dünya Savaşı'nda Almanya'daki müslüman tebaa ile Osmanlıdaki Alman nüfusun dava haklarının belirlenmesine yönelik bir antlaşmadır.

  TLSatıldı
 • 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi'nden sonra 1879'da Galatasaray Lisesi'nde toplanan ve Asım Paşa'nın yönettiği komisyonunun Fransızca 12 sayfa protokol metni, 4 Ocak 1878 tarihli, Osmanlı, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya Avusturya Macaristan arasında, Osmanlılar adına Asım Efendi ve Abro Efendi katılmıştır

Protokol metni, Osmanlıların Doğu Rumeli topraklarıyla askeri meselelerine değinmektedir.

  Lot No: 9

  Lot: 9

  1877-1878 Osmanlı Rus Harbi'nden sonra 1879'da Galatasaray Lisesi'nde toplanan ve Asım Paşa'nın yönettiği komisyonunun Fransızca 12 sayfa protokol metni, 4 Ocak 1878 tarihli, Osmanlı, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya Avusturya Macaristan arasında, Osmanlılar adına Asım Efendi ve Abro Efendi katılmıştır Protokol metni, Osmanlıların Doğu Rumeli topraklarıyla askeri meselelerine değinmektedir.

  TLSatıldı
 • Birinci Cihan Harbi Esnasında Osmanlı İmparatorluğu ile Alman İmparatorluğu arasında imzalanan suçluların iadesi antlaşmasının Fransızca metni, 11 Ocak 1917 tarihli, Alman Kolonilerindeki konsolosluklarla alakalı, Osmanlıları temsilen İbrahim Hakkı Paşa ve Ahmed Reşid Bey katılmıştır.

Birinci Dünya Savaşı'nda Almanya ile Osmanlılar arasındaki suçlu iadesine yöneliktir.

  Lot No: 10

  Lot: 10

  Birinci Cihan Harbi Esnasında Osmanlı İmparatorluğu ile Alman İmparatorluğu arasında imzalanan suçluların iadesi antlaşmasının Fransızca metni, 11 Ocak 1917 tarihli, Alman Kolonilerindeki konsolosluklarla alakalı, Osmanlıları temsilen İbrahim Hakkı Paşa ve Ahmed Reşid Bey katılmıştır. Birinci Dünya Savaşı'nda Almanya ile Osmanlılar arasındaki suçlu iadesine yöneliktir.

  TLSatıldı
 • Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya Macaristan arasında imzalanan adli makamlar antlaşmasının Fransızca protokol metni 

Osmanlıları temsilen Hüseyin Hilmi Paşa, Ahmed Reşid Paşa ve Mehmed Tahir katılmıştır

  Lot No: 11

  Lot: 11

  Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya Macaristan arasında imzalanan adli makamlar antlaşmasının Fransızca protokol metni Osmanlıları temsilen Hüseyin Hilmi Paşa, Ahmed Reşid Paşa ve Mehmed Tahir katılmıştır

  TLSatıldı
 • Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya Macaristan arasında imzalanan Fransızca antlaşma protokol metni, Osmanlıları temsilen Hüseyin Hilmi Paşa, Ahmed Reşid Paşa ve Mehmed Tahir katılmıştır

Protokol metni, Osmanlı tebaası ile Avusturya Macaristan tebaasının yerleşim vesâir diğer haklarıyla alakalıdır. Cidde topraklarında bulunan limanın kullanımı da antlaşma protokol metninde yer almaktadır.

  Lot No: 12

  Lot: 12

  Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya Macaristan arasında imzalanan Fransızca antlaşma protokol metni, Osmanlıları temsilen Hüseyin Hilmi Paşa, Ahmed Reşid Paşa ve Mehmed Tahir katılmıştır Protokol metni, Osmanlı tebaası ile Avusturya Macaristan tebaasının yerleşim vesâir diğer haklarıyla alakalıdır. Cidde topraklarında bulunan limanın kullanımı da antlaşma protokol metninde yer almaktadır.

  TLSatıldı
 • 1856 Paris Antlaşması'ndan sonra kurulan Tuna Komisyonu'nun 17 Ekim 1862 tarihli oturumunun Fransızca protokol metni, Osmanlı, Büyük Britanya, İtalya, Rusya katılmıştır

Osmanlılar adına Süleyman Paşa katılmıştır

Paris Antlaşması, Rusya ile Kırım Savaşı'nı kazanan Osmanlı İmparatorluğu, Birleşik Krallık ve Fransa arasında 30 Mart 1856 tarihinde imzalanmış bir barış antlaşmasıdır. Bu antlaşmada varılan netice ile Tuna'da ulaşım serbestisi yeniden kurulacak ve bunu sürekli kılmak için antlaşmayı imzalayan devletlerin temsilcilerinden bir "Tuna Komisyonu" kurulması kabul edilmiştir.

  Lot No: 13

  Lot: 13

  1856 Paris Antlaşması'ndan sonra kurulan Tuna Komisyonu'nun 17 Ekim 1862 tarihli oturumunun Fransızca protokol metni, Osmanlı, Büyük Britanya, İtalya, Rusya katılmıştır Osmanlılar adına Süleyman Paşa katılmıştır Paris Antlaşması, Rusya ile Kırım Savaşı'nı kazanan Osmanlı İmparatorluğu, Birleşik Krallık ve Fransa arasında 30 Mart 1856 tarihinde imzalanmış bir barış antlaşmasıdır. Bu antlaşmada varılan netice ile Tuna'da ulaşım serbestisi yeniden kurulacak ve bunu sürekli kılmak için antlaşmayı imzalayan devletlerin temsilcilerinden bir "Tuna Komisyonu" kurulması kabul edilmiştir.

  TLSatıldı
 • 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi'nden sonra 3 Şubat 1879'da toplanan komisyonunun Fransızca 54 sayfa protokol metni, 4 Ocak 1878 tarihli, Osmanlı, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya Avusturya Macaristan arasında, Osmanlılar adına Asım Efendi ve Abro Efendi katılmıştır

Protokol metni, finansal konularla alakalı olup müslüman kaçakların durumlarını da kapsamaktadır.

  Lot No: 14

  Lot: 14

  1877-1878 Osmanlı Rus Harbi'nden sonra 3 Şubat 1879'da toplanan komisyonunun Fransızca 54 sayfa protokol metni, 4 Ocak 1878 tarihli, Osmanlı, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya Avusturya Macaristan arasında, Osmanlılar adına Asım Efendi ve Abro Efendi katılmıştır Protokol metni, finansal konularla alakalı olup müslüman kaçakların durumlarını da kapsamaktadır.

  TLSatıldı
 • 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi'nden sonra 12/24 Mart 1879'da toplanan komisyonunun Fransızca 43 sayfa protokol metni, 4 Ocak 1878 tarihli, Osmanlı, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya Avusturya Macaristan arasında, Osmanlılar adına Asım Efendi ve Abro Efendi katılmıştır

Protokol metni, toprak mülkiyetlerinin düzenlenmesi işle yerel milis kuvvetlere ilişkin maddeleri kapsamaktadır.

  Lot No: 15

  Lot: 15

  1877-1878 Osmanlı Rus Harbi'nden sonra 12/24 Mart 1879'da toplanan komisyonunun Fransızca 43 sayfa protokol metni, 4 Ocak 1878 tarihli, Osmanlı, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya Avusturya Macaristan arasında, Osmanlılar adına Asım Efendi ve Abro Efendi katılmıştır Protokol metni, toprak mülkiyetlerinin düzenlenmesi işle yerel milis kuvvetlere ilişkin maddeleri kapsamaktadır.

  TLSatıldı
 • Osmanlı İmparatorluğu ile Amerika Devleti arasında imzalanan Gümrük ve Liman Antlaşmasının Fransızca 12 sayfa protokol metni, 1862 tarihli

Bu antlaşmayla birlikte gümrük ve limanların kullanımı, gümrük vergilerinin düzenlenmesi amaçlanmıştır.

  Lot No: 16

  Lot: 16

  Osmanlı İmparatorluğu ile Amerika Devleti arasında imzalanan Gümrük ve Liman Antlaşmasının Fransızca 12 sayfa protokol metni, 1862 tarihli Bu antlaşmayla birlikte gümrük ve limanların kullanımı, gümrük vergilerinin düzenlenmesi amaçlanmıştır.

  TLSatıldı
 • Osmanlı İmparatorluğu ile Sırbistan Hükumeti arasında 1906 senesinde imzalanan ticaret antlaşmasının Osmanlıca ve Fransızca 41 sayfa protokol metni, 1906 Constantinople baskı

  Lot No: 17

  Lot: 17

  Osmanlı İmparatorluğu ile Sırbistan Hükumeti arasında 1906 senesinde imzalanan ticaret antlaşmasının Osmanlıca ve Fransızca 41 sayfa protokol metni, 1906 Constantinople baskı

  TLSatıldı
 • Osmanlı İmparatorluğu ile İtalya Devleti arasında imzalanan Gümrük ve Liman Antlaşmasının Fransızca 12 sayfa protokol metni, 1861 tarihli

Bu antlaşmayla birlikte gümrük ve limanların kullanımı, gümrük vergilerinin düzenlenmesi amaçlanmıştır.

  Lot No: 18

  Lot: 18

  Osmanlı İmparatorluğu ile İtalya Devleti arasında imzalanan Gümrük ve Liman Antlaşmasının Fransızca 12 sayfa protokol metni, 1861 tarihli Bu antlaşmayla birlikte gümrük ve limanların kullanımı, gümrük vergilerinin düzenlenmesi amaçlanmıştır.

  TLSatıldı
 • Osmanlı İmparatorluğu ile İran Devleti arasında imzalanan Gümrük ve Liman Antlaşmasının Osmanlıca ve Fransızca 4 sayfa protokol metni, 1902 tarihli, Constantinople Aristovoulos Matbaası 1903 baskısı

Bu antlaşmayla birlikte gümrük ve limanların kullanımı, gümrük vergilerinin düzenlenmesi amaçlanmıştır.

  Lot No: 19

  Lot: 19

  Osmanlı İmparatorluğu ile İran Devleti arasında imzalanan Gümrük ve Liman Antlaşmasının Osmanlıca ve Fransızca 4 sayfa protokol metni, 1902 tarihli, Constantinople Aristovoulos Matbaası 1903 baskısı Bu antlaşmayla birlikte gümrük ve limanların kullanımı, gümrük vergilerinin düzenlenmesi amaçlanmıştır.

  TLSatıldı
 • Osmanlı İmparatorluğu ile İtalya Devleti arasında imzalanan Gümrük ve Liman Antlaşmasının Fransızca 12 sayfa protokol metni,Osmanlıları temsilen Mehmed Emin Ali Paşa katılmış, 1861 tarihli

Bu antlaşmayla birlikte gümrük ve limanların kullanımı, gümrük vergilerinin düzenlenmesi amaçlanmıştır.

  Lot No: 20

  Lot: 20

  Osmanlı İmparatorluğu ile İtalya Devleti arasında imzalanan Gümrük ve Liman Antlaşmasının Fransızca 12 sayfa protokol metni,Osmanlıları temsilen Mehmed Emin Ali Paşa katılmış, 1861 tarihli Bu antlaşmayla birlikte gümrük ve limanların kullanımı, gümrük vergilerinin düzenlenmesi amaçlanmıştır.

  TLSatıldı
 • Osmanlı İmparatorluğu ile Belçika Devleti arasında imzalanan Gümrük ve Liman Antlaşmasının Fransızca 14 sayfa protokol metni, Osmanlıları temsilen Mehmed Cemil Bey katılmıştır, 1861 tarihli

Bu antlaşmayla birlikte gümrük ve limanların kullanımı, gümrük vergilerinin düzenlenmesi amaçlanmıştır.

  Lot No: 21

  Lot: 21

  Osmanlı İmparatorluğu ile Belçika Devleti arasında imzalanan Gümrük ve Liman Antlaşmasının Fransızca 14 sayfa protokol metni, Osmanlıları temsilen Mehmed Cemil Bey katılmıştır, 1861 tarihli Bu antlaşmayla birlikte gümrük ve limanların kullanımı, gümrük vergilerinin düzenlenmesi amaçlanmıştır.

  TLSatıldı
 • 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi sonrası imzalanan antlaşmanın beşinci maddesi gereği savaş esnasındaki zararların takibi için hazırlanan Fransızca 206 sayfa protokol metni, Matbaa-i Amire, Constantinople, 1910 tarihli

  Lot No: 22

  Lot: 22

  1877-1878 Osmanlı Rus Harbi sonrası imzalanan antlaşmanın beşinci maddesi gereği savaş esnasındaki zararların takibi için hazırlanan Fransızca 206 sayfa protokol metni, Matbaa-i Amire, Constantinople, 1910 tarihli

  TLSatıldı
 • 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi sonrası imzalanan Berlin Antlaşmasının Fransızca 235 sayfa protokol metni, Matbaa-i Amire, Constantinople, 1911

Osmanlıları Temsilen Server Paşa ve Namık Paşa katılmıştır,

  Lot No: 23

  Lot: 23

  1877-1878 Osmanlı Rus Harbi sonrası imzalanan Berlin Antlaşmasının Fransızca 235 sayfa protokol metni, Matbaa-i Amire, Constantinople, 1911 Osmanlıları Temsilen Server Paşa ve Namık Paşa katılmıştır,

  TLSatıldı
 • Osmanlı Bankası 1919 tarihli Diyarbakır [DIARBEKIR] şube damgalı çek

  Lot No: 24

  Lot: 24

  Osmanlı Bankası 1919 tarihli Diyarbakır [DIARBEKIR] şube damgalı çek

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Akhisar Tütüncüler Bankası tabelalı bina

  Lot No: 25

  Lot: 25

  Osmanlıca Akhisar Tütüncüler Bankası tabelalı bina

  TLSatıldı
 • "GAZANFER NİHAT PİYADELERİMİZ" yazılı Osmanlı mektup kağıdı

20x13 cm

  Lot No: 26

  Lot: 26

  "GAZANFER NİHAT PİYADELERİMİZ" yazılı Osmanlı mektup kağıdı 20x13 cm

  TLSatıldı
 • "SAİKA-İ ZAFER, HEYBETLİ SÜVARİLERİMİZ" yazılı Osmanlı mektup kağıdı

20x13 cm

  Lot No: 27

  Lot: 27

  "SAİKA-İ ZAFER, HEYBETLİ SÜVARİLERİMİZ" yazılı Osmanlı mektup kağıdı 20x13 cm

  TLSatıldı
 • İşgal dönemi Osmanlı Bursa damgalı zarf

  Lot No: 28

  Lot: 28

  İşgal dönemi Osmanlı Bursa damgalı zarf

  TLSatıldı
 • İşgal dönemi Osmanlı Bursa damgalı antiye

  Lot No: 29

  Lot: 29

  İşgal dönemi Osmanlı Bursa damgalı antiye

  TLSatıldı
 • İşgal dönemi Osmanlı Bursa damgalı antiye

  Lot No: 30

  Lot: 30

  İşgal dönemi Osmanlı Bursa damgalı antiye

  TLSatıldı
 • İşgal dönemi Osmanlı Bursa damgalı antiye

  Lot No: 31

  Lot: 31

  İşgal dönemi Osmanlı Bursa damgalı antiye

  TLSatıldı
 • Semtov S. Molho Selanique damgalı 1904 tarihli antiye

  Lot No: 32

  Lot: 32

  Semtov S. Molho Selanique damgalı 1904 tarihli antiye

  TLSatıldı
 • Haroutune Kenadjian Constantinople damgalı postadan geçmiş zarf

  Lot No: 33

  Lot: 33

  Haroutune Kenadjian Constantinople damgalı postadan geçmiş zarf

  TLSatıldı
 • The American Express Company Osmanlıca ve İngilizce 2 dilde antetli postadan geçmiş zarf

  Lot No: 34

  Lot: 34

  The American Express Company Osmanlıca ve İngilizce 2 dilde antetli postadan geçmiş zarf

  TLSatıldı
 • Constantinople Orosdi Back firması antetli postadan geçmiş zarf

  Lot No: 35

  Lot: 35

  Constantinople Orosdi Back firması antetli postadan geçmiş zarf

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi taahhüt pullu, kapama vinyetli postadan geçmiş zarf

  Lot No: 36

  Lot: 36

  Osmanlı dönemi taahhüt pullu, kapama vinyetli postadan geçmiş zarf

  TLSatıldı
 • İzmir Smyrne N.Zographos Photo Studio antetli nadir fotoğrafçı zarfı

  Lot No: 37

  Lot: 37

  İzmir Smyrne N.Zographos Photo Studio antetli nadir fotoğrafçı zarfı

  TLSatıldı
 • İzmir Smyrne N.Zographos yazılı fotoğrafçı zarfının içinde N.Zographos ıslak imzalı stüdyo fotoğrafı

  Lot No: 38

  Lot: 38

  İzmir Smyrne N.Zographos yazılı fotoğrafçı zarfının içinde N.Zographos ıslak imzalı stüdyo fotoğrafı

  TLSatıldı
 • L.Makinistian Ismitd [İzmit] damgalı kabin fotoğraf, 27x20 cm

  Lot No: 39

  Lot: 39

  L.Makinistian Ismitd [İzmit] damgalı kabin fotoğraf, 27x20 cm

  TLSatıldı
 • D.Vosgertchian Freres Erzeroum vinyetli çok nadir kabin fotoğraf, Erzurum, 17x8 cm

  Lot No: 40

  Lot: 40

  D.Vosgertchian Freres Erzeroum vinyetli çok nadir kabin fotoğraf, Erzurum, 17x8 cm

  TLSatıldı
 • Mecidiye-Osmani nişanlı ve bar madalyalı Osmanlı paşası kabin fotoğraf, 16x11 cm

  Lot No: 41

  Lot: 41

  Mecidiye-Osmani nişanlı ve bar madalyalı Osmanlı paşası kabin fotoğraf, 16x11 cm

  TLSatıldı
 • Mecidiye nişan ve şemseli erken dönem Osmanlı paşası kabin fotoğraf, Abdullah Freres, 11x6 cm

  Lot No: 42

  Lot: 42

  Mecidiye nişan ve şemseli erken dönem Osmanlı paşası kabin fotoğraf, Abdullah Freres, 11x6 cm

  TLSatıldı
 • Mecidiye-Osmani nişanlı Osmanlı subayı kabin fotoğraf, Basile Kargopoulo, eski Türkçe ithaflı ve imzalı, 11x6 cm

  Lot No: 43

  Lot: 43

  Mecidiye-Osmani nişanlı Osmanlı subayı kabin fotoğraf, Basile Kargopoulo, eski Türkçe ithaflı ve imzalı, 11x6 cm

  TLSatıldı
 • Mecidiye nişan ve şemseli erken dönem Osmanlı paşası kabin fotoğraf, Beyrut N.Aoun stüdyo, 16x11 cm

  Lot No: 44

  Lot: 44

  Mecidiye nişan ve şemseli erken dönem Osmanlı paşası kabin fotoğraf, Beyrut N.Aoun stüdyo, 16x11 cm

  TLSatıldı
 • Kolordu Kumandanı Ferik Abdürrahim Nafiz Paşa, bar madalyalı üniformasıyla, 18x22 cm

  Lot No: 45

  Lot: 45

  Kolordu Kumandanı Ferik Abdürrahim Nafiz Paşa, bar madalyalı üniformasıyla, 18x22 cm

  TLSatıldı
 • Manastır'da Yayınlanan İttihat Terakki Cemiyeti'nin Resmi Yayın Organı Osmanlıca "Neyyir-i Hakikat" Gazetesi, Kapak: Meşrutiyet İle Alakalı Manastır Valisine Verilen İttihat Terakki Muhtırası: "Hükûmet-i Hâzıranız Gayr-i Meşrudur", üzerinde "Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti Geylan Merkezi" damgası bulunmakta, Salonique [Selanik] damgalı postadan geçmiş, 4 sayfa, 54x41 cm

Balkanlarda Manastır'da yayınlanan Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti gazetelerinden biri olan "Neyyir-i Hakikat"in Heyet-i İdaresi kısmında "Vatanın Türk, Arab, Arnavud, Acem, Kürd, Rum, Bulgar, Ermeni, Ulah, Sırb, Yahudi hamiyetmerdanından mürekkep olmak esasıyla müteşekkildir" yazılıdır. Müdir-i Mesulü ise "vatan" şeklinde kaydedilmiştir. II. Abdülhamid yanlısı bir yayın politikasına sahiptir. Gazete yayın amacını da şu şekilde ifâde etmektedir: Mesail- i içtimaiye ve siyasiyeden ve ulum-ı ahlakiye ve medeniyedenbahş ve selamet-i milletin ve millete hadim hürriyet-i kamileyi hâiz haftada iki defa neşrolunur Osmanlı gazetesidir. 

KAT YERLERİNDEN YIRTIK, HALİYLE

  Lot No: 46

  Lot: 46

  Manastır'da Yayınlanan İttihat Terakki Cemiyeti'nin Resmi Yayın Organı Osmanlıca "Neyyir-i Hakikat" Gazetesi, Kapak: Meşrutiyet İle Alakalı Manastır Valisine Verilen İttihat Terakki Muhtırası: "Hükûmet-i Hâzıranız Gayr-i Meşrudur", üzerinde "Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti Geylan Merkezi" damgası bulunmakta, Salonique [Selanik] damgalı postadan geçmiş, 4 sayfa, 54x41 cm Balkanlarda Manastır'da yayınlanan Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti gazetelerinden biri olan "Neyyir-i Hakikat"in Heyet-i İdaresi kısmında "Vatanın Türk, Arab, Arnavud, Acem, Kürd, Rum, Bulgar, Ermeni, Ulah, Sırb, Yahudi hamiyetmerdanından mürekkep olmak esasıyla müteşekkildir" yazılıdır. Müdir-i Mesulü ise "vatan" şeklinde kaydedilmiştir. II. Abdülhamid yanlısı bir yayın politikasına sahiptir. Gazete yayın amacını da şu şekilde ifâde etmektedir: Mesail- i içtimaiye ve siyasiyeden ve ulum-ı ahlakiye ve medeniyedenbahş ve selamet-i milletin ve millete hadim hürriyet-i kamileyi hâiz haftada iki defa neşrolunur Osmanlı gazetesidir. KAT YERLERİNDEN YIRTIK, HALİYLE

  TLSatıldı
 • Celal Bayar'dan ıslak imzalı ve ithaflı fotoğrafı, 18x13 cm

  Lot No: 47

  Lot: 47

  Celal Bayar'dan ıslak imzalı ve ithaflı fotoğrafı, 18x13 cm

  TLSatıldı
 • 12 EYLÜL 1980 Hürriyet Gazetesi darbe baskısı, "ORDU YÖNETİME EL KOYDU"

  Lot No: 48

  Lot: 48

  12 EYLÜL 1980 Hürriyet Gazetesi darbe baskısı, "ORDU YÖNETİME EL KOYDU"

  TLSatıldı
 • 1 Mayıs 1977 Taksim Meydanı'nda kutlanan İşçi Bayramı'nın olaylardan öncesini ve sonrasını gösteren 13 adet fotoğraf lotu

  Lot No: 49

  Lot: 49

  1 Mayıs 1977 Taksim Meydanı'nda kutlanan İşçi Bayramı'nın olaylardan öncesini ve sonrasını gösteren 13 adet fotoğraf lotu

  TLSatıldı
 • Rusların Türk köylerinde yaptığı toplu idamları gösteren 6 adet belge fotoğraf

Her biri 12x9 cm ebadında

  Lot No: 50

  Lot: 50

  Rusların Türk köylerinde yaptığı toplu idamları gösteren 6 adet belge fotoğraf Her biri 12x9 cm ebadında

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi idam, orijinal fotoğraf, 12x9 cm

  Lot No: 51

  Lot: 51

  Osmanlı dönemi idam, orijinal fotoğraf, 12x9 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi Pera'da toplu idam edilenler, orijinal fotoğraf, 11x9 cm

  Lot No: 52

  Lot: 52

  Osmanlı dönemi Pera'da toplu idam edilenler, orijinal fotoğraf, 11x9 cm

  TLSatıldı
 • Anadolu Ermenileri arasında yaygın olan, ölüm sonrası fotoğrafçılığın çarpıcı örneklerinden bir kare 

Ermenice ithaflı

  Lot No: 53

  Lot: 53

  Anadolu Ermenileri arasında yaygın olan, ölüm sonrası fotoğrafçılığın çarpıcı örneklerinden bir kare Ermenice ithaflı

  TLSatıldı
 • Bakırköy Latin Katolik Kilisesi

  Lot No: 54

  Lot: 54

  Bakırköy Latin Katolik Kilisesi

  TLSatıldı
 • Ermeni Hastanesi Salnamesi 1931, 216 sayfa, 15x24 cm

  Lot No: 55

  Lot: 55

  Ermeni Hastanesi Salnamesi 1931, 216 sayfa, 15x24 cm

  TLSatıldı
 • Ermeni Hastanesi Salnamesi 1930, 368 sayfa, 15x24 cm

  Lot No: 56

  Lot: 56

  Ermeni Hastanesi Salnamesi 1930, 368 sayfa, 15x24 cm

  TLSatıldı
 • Ermeni Hastanesi Salnamesi 1929, 336 sayfa, 15x24 cm

  Lot No: 57

  Lot: 57

  Ermeni Hastanesi Salnamesi 1929, 336 sayfa, 15x24 cm

  TLSatıldı
 • Ermeni Hastanesi Salnamesi 1928, 424 sayfa, 18x28 cm

  Lot No: 58

  Lot: 58

  Ermeni Hastanesi Salnamesi 1928, 424 sayfa, 18x28 cm

  TLSatıldı
 • Young Men's Christian Association [Genç Hristiyan Erkekler Birliği] Ermenice 15 sayfalık broşür

1921 tarihli

17x12 cm

  Lot No: 59

  Lot: 59

  Young Men's Christian Association [Genç Hristiyan Erkekler Birliği] Ermenice 15 sayfalık broşür 1921 tarihli 17x12 cm

  TLSatıldı
 • Constantinople Zareh M. Odian antetli, Ermenice yazılı ve imzalı 1907 tarihli mektup

20x12 cm

  Lot No: 60

  Lot: 60

  Constantinople Zareh M. Odian antetli, Ermenice yazılı ve imzalı 1907 tarihli mektup 20x12 cm

  TLSatıldı
 • 1927 İsrail Sinagogu'nda evlenecek Rodolphe Rousso ve Judith Alazraki'nin evlilik davetiyesi

17x11 cm

  Lot No: 61

  Lot: 61

  1927 İsrail Sinagogu'nda evlenecek Rodolphe Rousso ve Judith Alazraki'nin evlilik davetiyesi 17x11 cm

  TLSatıldı
 • Edirne Yahudi Kütüphane Kataloğu, Bene Berith Loge Acharon Bibliotheque Danon

Yahudi Bene Berith Locası'na bağlı 1852 Edirne doğumlu Israel Danon Kütüphanesinin Edirne'de basılan ilk ve tek kataloğu

19x14 cm

  Lot No: 62

  Lot: 62

  Edirne Yahudi Kütüphane Kataloğu, Bene Berith Loge Acharon Bibliotheque Danon Yahudi Bene Berith Locası'na bağlı 1852 Edirne doğumlu Israel Danon Kütüphanesinin Edirne'de basılan ilk ve tek kataloğu 19x14 cm

  TLSatıldı
 • Hüseyin Tahirzâde Behzad'ın İran Halılarından 
Örnekler Sunduğu Farsça Eseri: Nakışha-yı Halı [Halı Nakışları], 25x35 cm

  Lot No: 63

  Lot: 63

  Hüseyin Tahirzâde Behzad'ın İran Halılarından Örnekler Sunduğu Farsça Eseri: Nakışha-yı Halı [Halı Nakışları], 25x35 cm

  TLSatıldı
 • Birinci Cihan Harbinde Çanakkale Savaşı'ndaki Demir Orduya İthaf Edilmiş Osmanlıca "Cenk Destânı", Matbaa-i Askeriye, Haziran 1331 tarihli, 16 sayfa, 10x17 cm

  Lot No: 64

  Lot: 64

  Birinci Cihan Harbinde Çanakkale Savaşı'ndaki Demir Orduya İthaf Edilmiş Osmanlıca "Cenk Destânı", Matbaa-i Askeriye, Haziran 1331 tarihli, 16 sayfa, 10x17 cm

  TLSatıldı
 • Sultan Abdülmecid'in Rumeli Seyahati: Seyahatname-i Hümayun [Sultan Abdülmecid'in 1262 Senesinde Rumeli/Balkan Vilâyetleri Seyahâtini Havidir], İstanbul Baskı, 32 sayfa, yaprakları su almış hâliyle, 14x20 cm

  Lot No: 65

  Lot: 65

  Sultan Abdülmecid'in Rumeli Seyahati: Seyahatname-i Hümayun [Sultan Abdülmecid'in 1262 Senesinde Rumeli/Balkan Vilâyetleri Seyahâtini Havidir], İstanbul Baskı, 32 sayfa, yaprakları su almış hâliyle, 14x20 cm

  TLSatıldı
 • 1924 tarihli Asya Muharipler Cemiyeti Hamburg Şubesi yayını broşür

İlk sayfasında Smyrna Hilal tütün etiketli

Almanca, 8 sayfa, 14x22 cm.

  Lot No: 66

  Lot: 66

  1924 tarihli Asya Muharipler Cemiyeti Hamburg Şubesi yayını broşür İlk sayfasında Smyrna Hilal tütün etiketli Almanca, 8 sayfa, 14x22 cm.

  TLSatıldı
 • 1914 Baskı Almanca Binbir Gece Masalları: Tausend Und Eine Nacht, Dört Cilt, Neufeld & Henius, Gustav Weil tarafından aslından tercüme edilmiş, Fernand Schultz-Wettel'in çizimleriyle

Her cilt 26x20 cm

  Lot No: 67

  Lot: 67

  1914 Baskı Almanca Binbir Gece Masalları: Tausend Und Eine Nacht, Dört Cilt, Neufeld & Henius, Gustav Weil tarafından aslından tercüme edilmiş, Fernand Schultz-Wettel'in çizimleriyle Her cilt 26x20 cm

  TLSatıldı
 • 19. yüzyıl Fransız tarihçilerinden Théophile Lavallée'nin Osmanlı İmparatorluğu Tarihi: Historie de l`Empire Ottoman 

Orijinal cildinde Paris baskı, 1855 tarihli, 528 sayfa, 18 çelik gravür bulunmakta, 28x18 cm

  Lot No: 68

  Lot: 68

  19. yüzyıl Fransız tarihçilerinden Théophile Lavallée'nin Osmanlı İmparatorluğu Tarihi: Historie de l`Empire Ottoman Orijinal cildinde Paris baskı, 1855 tarihli, 528 sayfa, 18 çelik gravür bulunmakta, 28x18 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi bir yüzü devlet armalı bir yüzü ayyıldız görselli saray sunum cildi

24x15 cm

  Lot No: 69

  Lot: 69

  Osmanlı dönemi bir yüzü devlet armalı bir yüzü ayyıldız görselli saray sunum cildi 24x15 cm

  TLSatıldı
 • Birinci Cihan Harbi'nde Almanya Hükumet Matbaası'nda Basılan Osmanlıca "Almanya-Şark Münâsebât-ı Düveliyesinin Safahat-ı Maziyye ve Hazırasıyla İnkişaf-ı Müstakbelesi", "Deutschland und Der Orient", Berlin, Şubat 1917, 70 sayfa, 19x25 cm

Eser, Almanya'daki Şark-ı Cedid Kütüphanesi'nin Türkçe külliyatı arasından neşr olunmuştur. Fransa, İngiltere ve Rusya'nın Şark'daki mesleği, Almanların Şark memleketleriyle olan anlaşmaları, Alman ziraati, ormancılığı, asar-ı nefisenin muhafazası gibi başlıklar bulunmaktadır.

  Lot No: 70

  Lot: 70

  Birinci Cihan Harbi'nde Almanya Hükumet Matbaası'nda Basılan Osmanlıca "Almanya-Şark Münâsebât-ı Düveliyesinin Safahat-ı Maziyye ve Hazırasıyla İnkişaf-ı Müstakbelesi", "Deutschland und Der Orient", Berlin, Şubat 1917, 70 sayfa, 19x25 cm Eser, Almanya'daki Şark-ı Cedid Kütüphanesi'nin Türkçe külliyatı arasından neşr olunmuştur. Fransa, İngiltere ve Rusya'nın Şark'daki mesleği, Almanların Şark memleketleriyle olan anlaşmaları, Alman ziraati, ormancılığı, asar-ı nefisenin muhafazası gibi başlıklar bulunmaktadır.

  TLSatıldı
 • Ressam İbrahim Balaban'dan yazar Nejat Gülen'e ithaflı ve imzalı "Balaban" 

"Eski dostum Necat Gülen'e Balaban" şeklinde ithaflı ve imzalı

Derleyen: Tanju Cılızoğlu, 1962 tarihli, Yenilik Matbaası, 14x20 cm

Ressam İbrahim Balaban, 1921'de Bursa'da doğmuştur. 
1937 yılında hint keneviri yetiştirmek suçundan cezaevine giren Balaban, cezaevinde resim yapmaya başlamıştır. 1942 ile 1944 ve 1947 ile 1950 yılları arasını Bursa Cezaevi'nde geçirdi. Balaban, Bursa Cezaevi'nde Nâzım Hikmet'la tanışmıştır. Onun desteği ve ilgisi sayesinde resim yeteneği ortaya çıktı ve gelişti. Nâzım Hikmet, Orhan Kemal’i hikâyeci, Balaban’ı ise ressam olarak yetiştirmek istiyordu.

  Lot No: 71

  Lot: 71

  Ressam İbrahim Balaban'dan yazar Nejat Gülen'e ithaflı ve imzalı "Balaban" "Eski dostum Necat Gülen'e Balaban" şeklinde ithaflı ve imzalı Derleyen: Tanju Cılızoğlu, 1962 tarihli, Yenilik Matbaası, 14x20 cm Ressam İbrahim Balaban, 1921'de Bursa'da doğmuştur. 1937 yılında hint keneviri yetiştirmek suçundan cezaevine giren Balaban, cezaevinde resim yapmaya başlamıştır. 1942 ile 1944 ve 1947 ile 1950 yılları arasını Bursa Cezaevi'nde geçirdi. Balaban, Bursa Cezaevi'nde Nâzım Hikmet'la tanışmıştır. Onun desteği ve ilgisi sayesinde resim yeteneği ortaya çıktı ve gelişti. Nâzım Hikmet, Orhan Kemal’i hikâyeci, Balaban’ı ise ressam olarak yetiştirmek istiyordu.

  TLSatıldı
 • Oğuz Atay'ın Hocası "Bir Bilim Adamının Romanı Mustafa İnan"ın İlk Baskısı, Bilgi Yayınevi 1975, 269 sayfa, 10x19 cm

  Lot No: 72

  Lot: 72

  Oğuz Atay'ın Hocası "Bir Bilim Adamının Romanı Mustafa İnan"ın İlk Baskısı, Bilgi Yayınevi 1975, 269 sayfa, 10x19 cm

  TLSatıldı
 • Oğuz Atay'dan ithaflı ve imzalı ilk baskı "Korkuyu Beklerken", 
May Yayınları, İstanbul, 1975 tarihli, 189 sayfa, 12x19 cm

Oğuz Atay'ın ithafı, "Dehen'e sevgi ve içtenlikle Oğuz" şeklindedir. 

Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay'ın hikâyelerini yayınladığı eseridir. Kitaba adını veren "Korkuyu Beklerken" ve "Beyaz Mantolu Adam" adlı hikâyeleri bu derlemede önemli yer tutmaktadır. İlk baskısı May Yayınları tarafından 1975'te yapılmıştır.

  Lot No: 73

  Lot: 73

  Oğuz Atay'dan ithaflı ve imzalı ilk baskı "Korkuyu Beklerken", May Yayınları, İstanbul, 1975 tarihli, 189 sayfa, 12x19 cm Oğuz Atay'ın ithafı, "Dehen'e sevgi ve içtenlikle Oğuz" şeklindedir. Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay'ın hikâyelerini yayınladığı eseridir. Kitaba adını veren "Korkuyu Beklerken" ve "Beyaz Mantolu Adam" adlı hikâyeleri bu derlemede önemli yer tutmaktadır. İlk baskısı May Yayınları tarafından 1975'te yapılmıştır.

  TLSatıldı
 • Tarihi Kadim Doksan Beşe Doğru, Tevfik Fikret, Hasan Ali Bey'in Bir Mukaddemesiyle bir şiirini havi, Numune Matbaası, 1928, 22x15 cm

Şair Tevfik Fikret, 1912’de Meclis-i Meb‘ûsan kapatılınca “Doksan Beşe Doğru” ve İttihatçılar aleyhine “Hân-ı Yağmâ” gibi manzumelerini kaleme almıştır. 

"Eyvah! Otuz-üç yıl o zehir giryeleriyle,
hüsranları, buhranları, ehvâli, melâli,
âmâl i devâhîsi, ve sulh u seferiyle
bir sel gibi akmış, mütevekkil, mütehâli...
Yazsın bunu târih-i iber hatt-ı zeriyle!"

  Lot No: 74

  Lot: 74

  Tarihi Kadim Doksan Beşe Doğru, Tevfik Fikret, Hasan Ali Bey'in Bir Mukaddemesiyle bir şiirini havi, Numune Matbaası, 1928, 22x15 cm Şair Tevfik Fikret, 1912’de Meclis-i Meb‘ûsan kapatılınca “Doksan Beşe Doğru” ve İttihatçılar aleyhine “Hân-ı Yağmâ” gibi manzumelerini kaleme almıştır. "Eyvah! Otuz-üç yıl o zehir giryeleriyle, hüsranları, buhranları, ehvâli, melâli, âmâl i devâhîsi, ve sulh u seferiyle bir sel gibi akmış, mütevekkil, mütehâli... Yazsın bunu târih-i iber hatt-ı zeriyle!"

  TLSatıldı
 • Robert Koleji'nin 1938 Yılında Tertip Ettiği "Tevfik Fikret Günü"nün Broşürü, Rober Kolec Türk Talebe Birliği, Çituri Biraderler Basımevi, 20x13 cm

Tevfik Fikret, 1896 yılı sonlarından ölümüne değin Robert Kolej'de Türkçe dersleri vermiştir.

  Lot No: 75

  Lot: 75

  Robert Koleji'nin 1938 Yılında Tertip Ettiği "Tevfik Fikret Günü"nün Broşürü, Rober Kolec Türk Talebe Birliği, Çituri Biraderler Basımevi, 20x13 cm Tevfik Fikret, 1896 yılı sonlarından ölümüne değin Robert Kolej'de Türkçe dersleri vermiştir.

  TLSatıldı
 • Tevfik Fikret, Photo Weinberg damgalı, arkası İzmir Karantina Tramvay caddesinde 460.2 numaralı hanede sakin Kavalalı eniştem Mustafa Hasan beye. Valideler, hemşireler ve biraderim Iydinizi tebrik ederler, Akhisarda kayınbiraderiniz İbrahim." ithaflı

  Lot No: 76

  Lot: 76

  Tevfik Fikret, Photo Weinberg damgalı, arkası İzmir Karantina Tramvay caddesinde 460.2 numaralı hanede sakin Kavalalı eniştem Mustafa Hasan beye. Valideler, hemşireler ve biraderim Iydinizi tebrik ederler, Akhisarda kayınbiraderiniz İbrahim." ithaflı

  TLSatıldı
 • Mehmet Âkif Ersoy'un Vefatının İkinci Sene-i Devriyesinde 
Metinler Şerhi Profesörü Ali Nihat Tarlan Tarafından Verilen Konferansın Broşürü, 1939 tarihli, Suhulet Matbaası, 19x13 cm

İstiklal Marşı şâirimiz Mehmet Akif hakkında Ali Nihat Bey'in
sunduğu konferansın yazılı metnini hâvidir.

  Lot No: 77

  Lot: 77

  Mehmet Âkif Ersoy'un Vefatının İkinci Sene-i Devriyesinde Metinler Şerhi Profesörü Ali Nihat Tarlan Tarafından Verilen Konferansın Broşürü, 1939 tarihli, Suhulet Matbaası, 19x13 cm İstiklal Marşı şâirimiz Mehmet Akif hakkında Ali Nihat Bey'in sunduğu konferansın yazılı metnini hâvidir.

  TLSatıldı
 • Mehmet Akif Bey, Yeni Pazar Konya damgalı

  Lot No: 78

  Lot: 78

  Mehmet Akif Bey, Yeni Pazar Konya damgalı

  TLSatıldı
 • Behçet Kemâl Çağları anma merâsimi broşürü ve merasim fotoğrafı 24 Ekim 1975, Balta Limanı Behçet Kemâl Çağlar Lisesi

Cumhuriyet döneminin ünlü şairlerinden Behçet Kemal Çağlar, ilk orta ve lise tahsilini Kayseri'de yapmıştır. 1925 senesinde sınavla Zonguldak Maden Mühendis mektebine girmiş ve 1929 senesinde yüksek madem mühendisi olarak birincilikle bu mektepten mezun olmuştur. Maden Tarama Enstitüsü merkez mühendisi olarak Ankara'da göreve başlamıştır. Halkevlerinin açılışında yazdığı ve şahsen rol aldığı Çoban Piyesi ve ardından yazdığı ve oynadığı Ergenekon Piyesi dolayısıyla Mustafa Kemal Atatürk'ün dikkatini çekmiştir. 1935'te Halkevleri müfettişi olarak görevlendirilmiş, bu görev ile yurdun her tarafını dolaşmış; halk şiirleri ve halk sanatı ile yakından ilgilenmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Erzincan milletvekili olarak 25 Ocak 1949 tarihine kadar hizmet etmiştir. Atatürk devrimlerinden ödün verildiği gerekçesiyle partisinden de milletvekilliğinden de istifa etmiştir. Daha sonra sırasıyla Robert Kolej'de öğretmenlik, 1961 Kurucu Meclis üyeliği, TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı, Akbank Neşriyat Müdürlüğü, TRT Program Uzmanlığı görevlerinde bulunmuştur.

  Lot No: 79

  Lot: 79

  Behçet Kemâl Çağları anma merâsimi broşürü ve merasim fotoğrafı 24 Ekim 1975, Balta Limanı Behçet Kemâl Çağlar Lisesi Cumhuriyet döneminin ünlü şairlerinden Behçet Kemal Çağlar, ilk orta ve lise tahsilini Kayseri'de yapmıştır. 1925 senesinde sınavla Zonguldak Maden Mühendis mektebine girmiş ve 1929 senesinde yüksek madem mühendisi olarak birincilikle bu mektepten mezun olmuştur. Maden Tarama Enstitüsü merkez mühendisi olarak Ankara'da göreve başlamıştır. Halkevlerinin açılışında yazdığı ve şahsen rol aldığı Çoban Piyesi ve ardından yazdığı ve oynadığı Ergenekon Piyesi dolayısıyla Mustafa Kemal Atatürk'ün dikkatini çekmiştir. 1935'te Halkevleri müfettişi olarak görevlendirilmiş, bu görev ile yurdun her tarafını dolaşmış; halk şiirleri ve halk sanatı ile yakından ilgilenmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Erzincan milletvekili olarak 25 Ocak 1949 tarihine kadar hizmet etmiştir. Atatürk devrimlerinden ödün verildiği gerekçesiyle partisinden de milletvekilliğinden de istifa etmiştir. Daha sonra sırasıyla Robert Kolej'de öğretmenlik, 1961 Kurucu Meclis üyeliği, TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı, Akbank Neşriyat Müdürlüğü, TRT Program Uzmanlığı görevlerinde bulunmuştur.

  TLSatıldı
 • Atatürk devrimlerinin şâiri Behçet Kemâl Çağlar'ın kendi el yazısıyla notu bulunan kartviziti

Kartvizitin ön üzerinde "Saat 21. Daha gelmemişsiniz. 
Ben evdeyim" yazılıdır, ayrıca el yazısıyla telefon da kaydedilmiştir.

  Lot No: 80

  Lot: 80

  Atatürk devrimlerinin şâiri Behçet Kemâl Çağlar'ın kendi el yazısıyla notu bulunan kartviziti Kartvizitin ön üzerinde "Saat 21. Daha gelmemişsiniz. Ben evdeyim" yazılıdır, ayrıca el yazısıyla telefon da kaydedilmiştir.

  TLSatıldı
 • "Onuncu Yıl Marşı"nı Yazan Şâir Behçet Kemâl Çağlar

12x9 cm

Şair Behçet Kemâl Çağlar, Faruk Nafiz Çamlıbel'le birlikte "Onuncu Yıl Marşı"nı kaleme almışlardır.
Cemal Reşid Rey tarafından Cumhuriyetin onuncu yılında 1933'de bestelenmiştir.

  Lot No: 81

  Lot: 81

  "Onuncu Yıl Marşı"nı Yazan Şâir Behçet Kemâl Çağlar 12x9 cm Şair Behçet Kemâl Çağlar, Faruk Nafiz Çamlıbel'le birlikte "Onuncu Yıl Marşı"nı kaleme almışlardır. Cemal Reşid Rey tarafından Cumhuriyetin onuncu yılında 1933'de bestelenmiştir.

  TLSatıldı
 • Recâizâde Mahmud Ekrem Bey'in oğlu mizah yazarı, romancı ve gazeteci Ercüment Ekrem Talu

18x12 cm

Ekrem Talu, 1905’te Galatasaray Lisesi’ni bitirdiktan sonra Paris’te Siyasal Bilgiler Okulu’nda öğrenim görmüştür. Farsça, Fransızca, İtalyanca, Latince, Yunanca, İngilizce, Almanca, İspanyolca, Lehçe dillerini öğrenen Ercüment Ekrem, 1907’de Düyun-ı Umumiye’de çevirmen olarak çalışmaya başlamıştır. 
Edirne Vilayeti mektupçuluğu, Hariciye Nezareti müsteşar muavinliği vekâleti ve Beyoğlu Belediye Dairesi memurluğu görevlerinde bulunur. Çeşitli gazetelerde yazılar yazan Talû, Milli Mücadele’nin haklılığını halka göstermek amacıyla 1920’de Aka Gündüz ile birlikte Alay adlı mizah gazetesini on iki sayı olarak yayımlamıştır. 16 Aralık 1956'da siroz hastalığından vefat eden yazar, Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.

  Lot No: 82

  Lot: 82

  Recâizâde Mahmud Ekrem Bey'in oğlu mizah yazarı, romancı ve gazeteci Ercüment Ekrem Talu 18x12 cm Ekrem Talu, 1905’te Galatasaray Lisesi’ni bitirdiktan sonra Paris’te Siyasal Bilgiler Okulu’nda öğrenim görmüştür. Farsça, Fransızca, İtalyanca, Latince, Yunanca, İngilizce, Almanca, İspanyolca, Lehçe dillerini öğrenen Ercüment Ekrem, 1907’de Düyun-ı Umumiye’de çevirmen olarak çalışmaya başlamıştır. Edirne Vilayeti mektupçuluğu, Hariciye Nezareti müsteşar muavinliği vekâleti ve Beyoğlu Belediye Dairesi memurluğu görevlerinde bulunur. Çeşitli gazetelerde yazılar yazan Talû, Milli Mücadele’nin haklılığını halka göstermek amacıyla 1920’de Aka Gündüz ile birlikte Alay adlı mizah gazetesini on iki sayı olarak yayımlamıştır. 16 Aralık 1956'da siroz hastalığından vefat eden yazar, Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.

  TLSatıldı
 • Son dönem Türk Edebiyatının usta şâiri Yahya Kemâl Beyatlı bir sohbet esnâsında

13x11 cm

Cumhuriyetin ilk yıllarında yaptığı elçiliklerle 
diplomatik manada da hizmetler eden Yahya Kemal Bey,
klasik şiirden modern şiire geçisin önemli şairlerindendir.
Üsküp'te doğan Yahya Kemal Bey, gençliğinde Paris'e gitmiş,
Fransızca öğrenmiş, Albert Sorel'den etkilenmiştir. 
Darülfünûn'da Medeniyet Tarihi müderrisliği yapmıştır. 
Sonraki yıllarda garp edebiyatı tarihi, Türk edebiyatı tarihi derslerini de okutmuştur. Mondros Mütarekesi’nin ardından gençleri etrafında toplayarak Dergâh adlı bir dergi kurmuştur.
1922’de Ankara’ya giden Yahya Kemal, Hâkimiyet-i Milliye gazetesinde başyazarlık yapmış, Urfa milletvekili eçilmiştir.
Lizbon büyükelçiliği, İspanya orta elçiliği ve Pakistan büyükelçiliği yapmıştır. 1958'de İstanbul'da vefat etti.

  Lot No: 83

  Lot: 83

  Son dönem Türk Edebiyatının usta şâiri Yahya Kemâl Beyatlı bir sohbet esnâsında 13x11 cm Cumhuriyetin ilk yıllarında yaptığı elçiliklerle diplomatik manada da hizmetler eden Yahya Kemal Bey, klasik şiirden modern şiire geçisin önemli şairlerindendir. Üsküp'te doğan Yahya Kemal Bey, gençliğinde Paris'e gitmiş, Fransızca öğrenmiş, Albert Sorel'den etkilenmiştir. Darülfünûn'da Medeniyet Tarihi müderrisliği yapmıştır. Sonraki yıllarda garp edebiyatı tarihi, Türk edebiyatı tarihi derslerini de okutmuştur. Mondros Mütarekesi’nin ardından gençleri etrafında toplayarak Dergâh adlı bir dergi kurmuştur. 1922’de Ankara’ya giden Yahya Kemal, Hâkimiyet-i Milliye gazetesinde başyazarlık yapmış, Urfa milletvekili eçilmiştir. Lizbon büyükelçiliği, İspanya orta elçiliği ve Pakistan büyükelçiliği yapmıştır. 1958'de İstanbul'da vefat etti.

  TLSatıldı
 • "Halikarnas Balıkçısı" Cevat Şâkir Kabaağaçlı gazetede çalışırken

18x12 cm

Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan Cevat Şakir Kabaağaçlı, 
yetiştirdiği sanatkarlarla meşhur Şakir Paşa ailesinin bir ferdidir. Şakir Paşa'nın oğlu olan Cevat Şakir, çocukluğu babasının vazifesi dolayısıyla Atina'da geçen Cevat Şakir,orta okul ve liseyi Robert Kolej'de tamamlamıştır. Daha sonra
İngiltere'de tarih ve resim öğrenimi görmüştür. Babasının Afyon'daki çiftlikte bir tartışma anında Cevat Şakir’in 
silahından çıkan kurşunla vurularak ölmesi üzerine cinayet iddiasıyla yargılanmış ve cezaya çarptırılmıştır. 1925'te ise 
yazdığı bir hikaye sebebiyle İstiklal Mahkemesi'nde yargılanmış Bodrum'a sürülmüştür. Bodrum'un Antik Çağ'daki adı olan Halikarnas'ı mahlas olarak benimseyen Cevat Şakir, Bodrum'da balıkçılık dahil çeşitli işlerde çalıştı. Edebiyat sahasına giren eserlerinin büyük kısmını da Bodrum’da yazmıştır. Ressam Fahrünnisa Zeid ve Aliye Berger'in ağabeyleridir.

  Lot No: 84

  Lot: 84

  "Halikarnas Balıkçısı" Cevat Şâkir Kabaağaçlı gazetede çalışırken 18x12 cm Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan Cevat Şakir Kabaağaçlı, yetiştirdiği sanatkarlarla meşhur Şakir Paşa ailesinin bir ferdidir. Şakir Paşa'nın oğlu olan Cevat Şakir, çocukluğu babasının vazifesi dolayısıyla Atina'da geçen Cevat Şakir,orta okul ve liseyi Robert Kolej'de tamamlamıştır. Daha sonra İngiltere'de tarih ve resim öğrenimi görmüştür. Babasının Afyon'daki çiftlikte bir tartışma anında Cevat Şakir’in silahından çıkan kurşunla vurularak ölmesi üzerine cinayet iddiasıyla yargılanmış ve cezaya çarptırılmıştır. 1925'te ise yazdığı bir hikaye sebebiyle İstiklal Mahkemesi'nde yargılanmış Bodrum'a sürülmüştür. Bodrum'un Antik Çağ'daki adı olan Halikarnas'ı mahlas olarak benimseyen Cevat Şakir, Bodrum'da balıkçılık dahil çeşitli işlerde çalıştı. Edebiyat sahasına giren eserlerinin büyük kısmını da Bodrum’da yazmıştır. Ressam Fahrünnisa Zeid ve Aliye Berger'in ağabeyleridir.

  TLSatıldı
 • "Halikarnas Balıkçısı" Cevat Şâkir Kabaağaçlı, meşhur şemsiyesi ve sepetiyle İzmir sokaklarında

Foto Ahmet Gültaş

18x11 cm

  Lot No: 85

  Lot: 85

  "Halikarnas Balıkçısı" Cevat Şâkir Kabaağaçlı, meşhur şemsiyesi ve sepetiyle İzmir sokaklarında Foto Ahmet Gültaş 18x11 cm

  TLSatıldı
 • Ressam, illüstratör ve kapak tasarımcısı Münif Fehim Özerman

Münif Fehim Bey'in önünde çizdiği Ahmet Emin Yalman karikatürü bulunmaktadır. Ahmet Emin Yalman, Varan gazetesini çıkaran
gazeteci ve yazardır. Karikatürün de Vatan gazetesi ile ilgili 
olduğu anlaşılmaktadır. Münif Fehim Özerman, Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirmiştir. İkdam, Vakit, Son Posta, Ayine, Aydede, Akbaba, Yedigün, Yirminci Asır, Mizah gibi dergi ve gazeteler için çizmiş, Reşat Nuri, Yesarizade Mahmud Esad ile birlikte Kelebek dergisini neşretmiş, derginin başçizerliğini yapmıştır.

  Lot No: 86

  Lot: 86

  Ressam, illüstratör ve kapak tasarımcısı Münif Fehim Özerman Münif Fehim Bey'in önünde çizdiği Ahmet Emin Yalman karikatürü bulunmaktadır. Ahmet Emin Yalman, Varan gazetesini çıkaran gazeteci ve yazardır. Karikatürün de Vatan gazetesi ile ilgili olduğu anlaşılmaktadır. Münif Fehim Özerman, Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirmiştir. İkdam, Vakit, Son Posta, Ayine, Aydede, Akbaba, Yedigün, Yirminci Asır, Mizah gibi dergi ve gazeteler için çizmiş, Reşat Nuri, Yesarizade Mahmud Esad ile birlikte Kelebek dergisini neşretmiş, derginin başçizerliğini yapmıştır.

  TLSatıldı
 • Şâir Necip Fâzıl Kısakürek at üzerinde,

Necip Fâzıl Kısakürek, atları çok sever at biner ve bakımlarını yapardı. "At'a Senfoni" isimli kitabı mevcuttur. Bu eserinde atlarla alakalı "Her binişimde büyüdüm ve her inişimde küçüldüm"ifâdesini kullanmaktadır. "Kaldırımlar" şâiri Necip Fâzıl'ınatlarla alakalı mısraıları da atlara karşı olan alakasını göstermektedir: “Hey gidi küheylân, koşmana bak sen!/ Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!”...

  Lot No: 87

  Lot: 87

  Şâir Necip Fâzıl Kısakürek at üzerinde, Necip Fâzıl Kısakürek, atları çok sever at biner ve bakımlarını yapardı. "At'a Senfoni" isimli kitabı mevcuttur. Bu eserinde atlarla alakalı "Her binişimde büyüdüm ve her inişimde küçüldüm"ifâdesini kullanmaktadır. "Kaldırımlar" şâiri Necip Fâzıl'ınatlarla alakalı mısraıları da atlara karşı olan alakasını göstermektedir: “Hey gidi küheylân, koşmana bak sen!/ Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!”...

  TLSatıldı
 • Sait Fâik Abasıyanık, arkasında "Yeditepe Yayınevi Hüsamettin Bozok İstanbul" damgası bulunmakta, 11x17 cm

Sait Fâik Abasıyanık, Türk edebiyatının hikâyecilik çehresini değiştiren kalemidir. Bu fotoğrafın arkasında Sait Faik hakkında kitaplar da neşreden Yeditepe Yayınları'nın kurucusu Hüsemettin Bozok'un da damgası bulunmaktadır.

  Lot No: 88

  Lot: 88

  Sait Fâik Abasıyanık, arkasında "Yeditepe Yayınevi Hüsamettin Bozok İstanbul" damgası bulunmakta, 11x17 cm Sait Fâik Abasıyanık, Türk edebiyatının hikâyecilik çehresini değiştiren kalemidir. Bu fotoğrafın arkasında Sait Faik hakkında kitaplar da neşreden Yeditepe Yayınları'nın kurucusu Hüsemettin Bozok'un da damgası bulunmaktadır.

  TLSatıldı
 • Sait Fâik Abasıyanık, Hüsâmettin Bozok, Agop Arad ve Tunç Yalman, arkasında "Yeditepe Yayınevi Hüsamettin Bozok İstanbul" damgası bulunmakta, 17x11 cm

Arkasında Yeditepe Yayınlarının kurucusu Hüsamettin Bozok'un damgası bulunan fotoğrafta, Türk edebiyatının usta kalemi Sait Faik, kapak tasarımlarıyla meşhur ressam Agop Arad ve tiyatro sanatçısı Tunç Yalman bir resim sergisinde görülmektedir.

  Lot No: 89

  Lot: 89

  Sait Fâik Abasıyanık, Hüsâmettin Bozok, Agop Arad ve Tunç Yalman, arkasında "Yeditepe Yayınevi Hüsamettin Bozok İstanbul" damgası bulunmakta, 17x11 cm Arkasında Yeditepe Yayınlarının kurucusu Hüsamettin Bozok'un damgası bulunan fotoğrafta, Türk edebiyatının usta kalemi Sait Faik, kapak tasarımlarıyla meşhur ressam Agop Arad ve tiyatro sanatçısı Tunç Yalman bir resim sergisinde görülmektedir.

  TLSatıldı
 • Ara Güler'in objektifinden "Sait Fâik Abasıyanık", arkasında "Photographed Ara Güler Beyoğlu" keşesi bulunmakta, 17x23 cm

  Lot No: 90

  Lot: 90

  Ara Güler'in objektifinden "Sait Fâik Abasıyanık", arkasında "Photographed Ara Güler Beyoğlu" keşesi bulunmakta, 17x23 cm

  TLSatıldı
 • Galatasaray Lisesi edebiyat öğretmenlerinden yazar Rifat Necdet Evrimer'in kendi el yazısıyla 
Osmanlıca şiir yazılı fotoğrafı, 26 Mart 1941 tarihli, 23x16 cm

"Sakalın her teli bir yıldan hatıradır
Bir ömür böyle geçdi tertemiz faziletkâr
Şimdi onun resminde geniş manzi canlanır
Onda Türkün şövalye ruhundan doğan nur var"

Şâir Rıfat Necdet Evrimer, 1898 yılında Erzincan'da doğmuştur. İstanbul Darülfünunu Edebiyat Fakültesini bitirmiş, Giresun'da Milli Eğitim Müdürlüğü yapmıştır. Galatasaray Lisesi edebiyat öğretmeni iken 1963'te emekli oldu. Başta Hisar olmak üzere çeşitli edebiyat dergilerinde şiirleri ve yazıları yayımlandı. Ayrıca, bazı edebiyatçılarımızın hayatı, sanatı ve eserlerinden örnekler içeren monografiler yazmıştır. Rıfat Necdet Evrimer, 1971 yılında vefat etti.

  Lot No: 91

  Lot: 91

  Galatasaray Lisesi edebiyat öğretmenlerinden yazar Rifat Necdet Evrimer'in kendi el yazısıyla Osmanlıca şiir yazılı fotoğrafı, 26 Mart 1941 tarihli, 23x16 cm "Sakalın her teli bir yıldan hatıradır Bir ömür böyle geçdi tertemiz faziletkâr Şimdi onun resminde geniş manzi canlanır Onda Türkün şövalye ruhundan doğan nur var" Şâir Rıfat Necdet Evrimer, 1898 yılında Erzincan'da doğmuştur. İstanbul Darülfünunu Edebiyat Fakültesini bitirmiş, Giresun'da Milli Eğitim Müdürlüğü yapmıştır. Galatasaray Lisesi edebiyat öğretmeni iken 1963'te emekli oldu. Başta Hisar olmak üzere çeşitli edebiyat dergilerinde şiirleri ve yazıları yayımlandı. Ayrıca, bazı edebiyatçılarımızın hayatı, sanatı ve eserlerinden örnekler içeren monografiler yazmıştır. Rıfat Necdet Evrimer, 1971 yılında vefat etti.

  TLSatıldı
 • Edebiyâtımızın "Millî Şâir"i Mehmet Emin Yurdakul'un Osmanlıca ithaflı ve imzalı kabin fotoğrafı, 21x13 cm

Osmanlıca İthaf, "Benim vefâlı, asil ruhlu kardeşim Memduh'a, Mehmed Emin" şeklindedir, 1324 tarihlidir. Mehmed Emin Yurdakul'un imzalayıp ithaf ettiği Memduh isimli zât, ayrıca fotoğrafı "Rana'ya" şeklinde bir başkasına ithaf etmiştir. Yurdakul, 13 Mayıs 1869 yılında İstanbul’da doğmuştur. "Millî Şâir" olarak anılan Mehmed Emin Yurdakul, milli edebiyat şiirinin öncüsüdür. Meşhur şiirinden "Ben bir Türk'üm, dinim cinsim uludur"
mıraılarıyla âşinâ olduğumuz şâir yayınladığı "Türkçe Şiirler" isimli şiir dergisi ile çok önceden milli şiirin öncülüğünü yapmıştır. Ayrıca şâir, şiirimizde romantik tarzın da ilk temsilcisidir.

  Lot No: 92

  Lot: 92

  Edebiyâtımızın "Millî Şâir"i Mehmet Emin Yurdakul'un Osmanlıca ithaflı ve imzalı kabin fotoğrafı, 21x13 cm Osmanlıca İthaf, "Benim vefâlı, asil ruhlu kardeşim Memduh'a, Mehmed Emin" şeklindedir, 1324 tarihlidir. Mehmed Emin Yurdakul'un imzalayıp ithaf ettiği Memduh isimli zât, ayrıca fotoğrafı "Rana'ya" şeklinde bir başkasına ithaf etmiştir. Yurdakul, 13 Mayıs 1869 yılında İstanbul’da doğmuştur. "Millî Şâir" olarak anılan Mehmed Emin Yurdakul, milli edebiyat şiirinin öncüsüdür. Meşhur şiirinden "Ben bir Türk'üm, dinim cinsim uludur" mıraılarıyla âşinâ olduğumuz şâir yayınladığı "Türkçe Şiirler" isimli şiir dergisi ile çok önceden milli şiirin öncülüğünü yapmıştır. Ayrıca şâir, şiirimizde romantik tarzın da ilk temsilcisidir.

  TLSatıldı
 • 1950'li yıllarda ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden Ülkü Tamer imzalı çizim, 28x19 cm

  Lot No: 93

  Lot: 93

  1950'li yıllarda ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden Ülkü Tamer imzalı çizim, 28x19 cm

  TLSatıldı
 • 1950'li yıllarda ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden Ülkü Tamer imzalı çizim, 28x19 cm

  Lot No: 94

  Lot: 94

  1950'li yıllarda ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden Ülkü Tamer imzalı çizim, 28x19 cm

  TLSatıldı
 • Arnavut Askerlerin Dama Oyunu, Jean-Léon Gérôme [1824-1904], Londra Baskı, Virtue Limited, 23x15 cm

  Lot No: 95

  Lot: 95

  Arnavut Askerlerin Dama Oyunu, Jean-Léon Gérôme [1824-1904], Londra Baskı, Virtue Limited, 23x15 cm

  TLSatıldı
 • 17. Yüzyıl Fransız Gravürcülerinden Nicolas de Fer'in Constantinople [İstanbul] Gravürü: "Veue de Constantinople", 1696, 30x23 cm

  Lot No: 96

  Lot: 96

  17. Yüzyıl Fransız Gravürcülerinden Nicolas de Fer'in Constantinople [İstanbul] Gravürü: "Veue de Constantinople", 1696, 30x23 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı İmparatorluğu'nun Karadeniz sahili gravürü

Trabzon, Kastamonu ve Sinop

"Carte De La Partie Septentrionale De L'Empire Ottoman"

Venedik Baskı, 1777 

74x53 cm

  Lot No: 97

  Lot: 97

  Osmanlı İmparatorluğu'nun Karadeniz sahili gravürü Trabzon, Kastamonu ve Sinop "Carte De La Partie Septentrionale De L'Empire Ottoman" Venedik Baskı, 1777 74x53 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı Sultanı II. Selim Elle Renklendirme Gravür, "Selim II Sultan Ottoman d'apres Abraham Bruyn 1573" yazılı, 23x30 cm

  Lot No: 98

  Lot: 98

  Osmanlı Sultanı II. Selim Elle Renklendirme Gravür, "Selim II Sultan Ottoman d'apres Abraham Bruyn 1573" yazılı, 23x30 cm

  TLSatıldı
 • Ermeni Kadın Gravür, "Armenienne de Nicomedie (Asie Mineure)", "Costumes of Turkey, Egypt, Greece" Serisinden, 19. Yüzyıl, 23x30 cm

  Lot No: 99

  Lot: 99

  Ermeni Kadın Gravür, "Armenienne de Nicomedie (Asie Mineure)", "Costumes of Turkey, Egypt, Greece" Serisinden, 19. Yüzyıl, 23x30 cm

  TLSatıldı
 • Ermeni Tüccar Gravürü, "Marchand Armenien", Manzoni del, Gatine Sculp, 20x30 cm

  Lot No: 100

  Lot: 100

  Ermeni Tüccar Gravürü, "Marchand Armenien", Manzoni del, Gatine Sculp, 20x30 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı Dönemi Kazasker, İmam, Emir ve Efendi Gravürleri, B. Picart, 1731 tarihli, 22x30 cm

  Lot No: 101

  Lot: 101

  Osmanlı Dönemi Kazasker, İmam, Emir ve Efendi Gravürleri, B. Picart, 1731 tarihli, 22x30 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı Dönemi Derviş, Saka ve Namaz Kılan Türk Gravürleri, B. Picart, 1731 tarihli, 22x30 cm

  Lot No: 102

  Lot: 102

  Osmanlı Dönemi Derviş, Saka ve Namaz Kılan Türk Gravürleri, B. Picart, 1731 tarihli, 22x30 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi Bektaşi Dedesi

19x14 cm

Bektaşinin elinde bir çeşit balta olan teber bulunmaktadır. Teber, keşkül, teber, asa, tığ ve şiş gibi tarikat âdâbında sembolik kıymeti olan eşyalardır.

  Lot No: 103

  Lot: 103

  Osmanlı dönemi Bektaşi Dedesi 19x14 cm Bektaşinin elinde bir çeşit balta olan teber bulunmaktadır. Teber, keşkül, teber, asa, tığ ve şiş gibi tarikat âdâbında sembolik kıymeti olan eşyalardır.

  TLSatıldı
 • Aksaray [İstanbul] Valide Sultan Camii'nde Ramazan ayı vesilesiyle Osmanlıca "Muhammed Nebî" yazılı mahya, Foto Ahmed Emin soğuk damgalı, Fotoğrafçı Ahmed Emin Efendi'den ithaflı ve imzalı, Ramazan 1343 tarihli

İthaf, "Muhterem Cemil Beyefendi'ye bir hatıra olmak üzere takdim 15 Ramazan 343 Ahmed Emin" şeklindedir. Arkasında da Fotoğrafçı Ahmed Emin'in damgası bulunmaktadır. Mahya, bilhassa ramazan aylarında birden fazla minareli camilerin iki minaresi arasına kurulan ışıklı yazılardır. İstanbul'da bulunan Aksaray Valide Sultan Camii, Sultan II. Mahmut'un eşi ve Sultan Abdülaziz'in annesi olan Pertevniyal Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır. Cami 1869-1871 yılları arasında inşa edilmiş olup, mimarı Montani'dir. Planlarını ise meşhur Sarkis Balyan çizmiştir.

  Lot No: 104

  Lot: 104

  Aksaray [İstanbul] Valide Sultan Camii'nde Ramazan ayı vesilesiyle Osmanlıca "Muhammed Nebî" yazılı mahya, Foto Ahmed Emin soğuk damgalı, Fotoğrafçı Ahmed Emin Efendi'den ithaflı ve imzalı, Ramazan 1343 tarihli İthaf, "Muhterem Cemil Beyefendi'ye bir hatıra olmak üzere takdim 15 Ramazan 343 Ahmed Emin" şeklindedir. Arkasında da Fotoğrafçı Ahmed Emin'in damgası bulunmaktadır. Mahya, bilhassa ramazan aylarında birden fazla minareli camilerin iki minaresi arasına kurulan ışıklı yazılardır. İstanbul'da bulunan Aksaray Valide Sultan Camii, Sultan II. Mahmut'un eşi ve Sultan Abdülaziz'in annesi olan Pertevniyal Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır. Cami 1869-1871 yılları arasında inşa edilmiş olup, mimarı Montani'dir. Planlarını ise meşhur Sarkis Balyan çizmiştir.

  TLSatıldı
 • Kudüs-i Şerif'de Kubbetü's Sahra'nın Avlusundaki Kadı Burhaneddin Minberi, altta Osmanlıca "Kudüs-i Şerif'de Harem-i Şerife'nin Minberi" yazılı

Kadı Burhaneddin Minberi, Kubbetü's Sahra'nın avlusunda, Kıble Mescidi'ne giden güney kemerlerin batı bölümünde yer almaktadır. Minber, 1309 yılında Başkadı Burhaneddin Cemaâ tarafından inşa ettirilmiştir.16x12 cm

  Lot No: 105

  Lot: 105

  Kudüs-i Şerif'de Kubbetü's Sahra'nın Avlusundaki Kadı Burhaneddin Minberi, altta Osmanlıca "Kudüs-i Şerif'de Harem-i Şerife'nin Minberi" yazılı Kadı Burhaneddin Minberi, Kubbetü's Sahra'nın avlusunda, Kıble Mescidi'ne giden güney kemerlerin batı bölümünde yer almaktadır. Minber, 1309 yılında Başkadı Burhaneddin Cemaâ tarafından inşa ettirilmiştir.16x12 cm

  TLSatıldı
 • Kudüs-i Şerif'de Hz. Muhammed'in Mirac’a Yükseldiği Hacer-i Muallak’ın Üzerine İnşa Edilen Kubbetü's Sahra'nın İç Görünümü

Arkasında Osmanlıca "Kudüs-i Şerif'de Sahratullah yani Hacer-i Muallak ve bulunduğu kubbenin dahilindeki bu kubbe bundan evvel göndermiş olduğum Camii-i Ömer'in üzerinde en büyük kubbedir" yazmaktadır. Kubbetü's Sahra, 685-691 tarihleri arasında Emevi halifesi Abdulmelik Bin Mervan tarafından, Peygamber efendimizin üzerinde Mirac’a yükseldiği Hacer-i Muallak’ın üzerine yapılmıştır.16x12 cm

  Lot No: 106

  Lot: 106

  Kudüs-i Şerif'de Hz. Muhammed'in Mirac’a Yükseldiği Hacer-i Muallak’ın Üzerine İnşa Edilen Kubbetü's Sahra'nın İç Görünümü Arkasında Osmanlıca "Kudüs-i Şerif'de Sahratullah yani Hacer-i Muallak ve bulunduğu kubbenin dahilindeki bu kubbe bundan evvel göndermiş olduğum Camii-i Ömer'in üzerinde en büyük kubbedir" yazmaktadır. Kubbetü's Sahra, 685-691 tarihleri arasında Emevi halifesi Abdulmelik Bin Mervan tarafından, Peygamber efendimizin üzerinde Mirac’a yükseldiği Hacer-i Muallak’ın üzerine yapılmıştır.16x12 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı Dönemi Kudüs-i Şerif'de Mescid-i Aksa'nın Harem Kapılarından Biri, arkasında Osmanlıca "Kudüs-i Şerif'de harem kapularından biri" yazmakta 

Mescid-i Aksa, Müslümanların Kudüs’te bulunan ilk kıblesi, en kutsal sayılan üç mescidden biridir. , 16x12 cm

  Lot No: 107

  Lot: 107

  Osmanlı Dönemi Kudüs-i Şerif'de Mescid-i Aksa'nın Harem Kapılarından Biri, arkasında Osmanlıca "Kudüs-i Şerif'de harem kapularından biri" yazmakta Mescid-i Aksa, Müslümanların Kudüs’te bulunan ilk kıblesi, en kutsal sayılan üç mescidden biridir. , 16x12 cm

  TLSatıldı
 • Romanya Kralı Carol Tarafından Köstence'de İnşa Ettirilen Kral Camii, arkasında Osmanlıca "Romanya Kralı Carlo tarafından Köstence'de bina ettirilen camii-i şerifdir" yazılı

Köstence Kral Camii, 1910 yılında Romanya Kralı I. Carol tarafından I. Dünya Savaşı'nda Romanya için savaşan Müslüman Türk ve Tatarların sadakatini ödüllendirmek için Mahmudiye Camii'nin temelleri üzerine 1910 yılında yapılmaya başlanmış 1912 yılında ise tamamlanmıştır 12x9 cm

  Lot No: 108

  Lot: 108

  Romanya Kralı Carol Tarafından Köstence'de İnşa Ettirilen Kral Camii, arkasında Osmanlıca "Romanya Kralı Carlo tarafından Köstence'de bina ettirilen camii-i şerifdir" yazılı Köstence Kral Camii, 1910 yılında Romanya Kralı I. Carol tarafından I. Dünya Savaşı'nda Romanya için savaşan Müslüman Türk ve Tatarların sadakatini ödüllendirmek için Mahmudiye Camii'nin temelleri üzerine 1910 yılında yapılmaya başlanmış 1912 yılında ise tamamlanmıştır 12x9 cm

  TLSatıldı
 • Her sayfası el çizimi Osmanlıca "Memalik-i Osmaniye Atlası", Osmanlı Devleti'nin Asya, Avrupa ve Afrika'daki Eyalet, Vilayet, Sancak, Posta ve Demir Yolları, Sahilleri, Ormanları ve Boğazlarını göstermekte, 1898 tarihli, 14x10 cm

İçerisinde, Osmanlıların hudud-ı berriye ve bahriyye [kara sınırları ve deniz sınırları], Bahr-i Siyah [Karadeniz] sahili, Adalar denizi sahili, Adriyatik sahili, Marmara, Bahr-i Siyah [Karadeniz], Marmara ve Adalar Sahili, Mısırve Bingazi Sahilleri, Trablusgarb ve Tunus sahilleri, Avrupa-yi Osmani dağları, Avrupa-yi Osmani nehirleri, Avrupa-yi Osmani gölleri, Asya-yı Osmani dağları, Marmara ve Bahr-i Siya [Karadeniz], Adalar Denizi, Bahr-i Sefid [Akdeniz], Basra Körfezi, Asya-yı Osmani gölleri, Afrika-yı Osmani dağları ve nehirleri, Avrupa-yı Osmani yayla ve otlakları, Avrupa-yı Osmani yayla ve otlakları, Avrupa-yı Osmani şimendiferleri, Avrupa-yı Osmani posta yolları, Asya-yı Osmani ovaları, Asya-yı Osmani yayla, orman ve otlakları, Asya-yı Osmani Posta Yolları, Asya-yı Osmani Demiryolları, Rumeli-yi Şahane Taksimatı, İstanbul Vilayeti, Selanik Vilayeti, Edirne Vilayeti, Yanya Vilayeti, Manastır Vilayeti, İşkodra Vilayeti, Kosova Vilayeti, Girit Vilayeti, Şarkî [Doğu] Rumeli Vilayeti, Bulgaristan, Asya-yı Osmani Sahilindeki Vilayetler, Asya-yı Osmani Dahilindeki Vilayetler, Trabzon Vilayeti, Kastamonu Vilayeti, İzmit Sancağı, Hüdavendigar [Bursa] Vilayeti, Çanakkale Boğazı Haritası, Ankara Vilayeti, Sivas Vilayeti, Aydın Vilayeti, Cezair-i Bahr-i Sefid Vilayeti, Adana Vilayeti, Haleb Vilayeti, Zor [Şehr-i Zor] Vilayeti, Suriye Vilayeti, Kudüs-i Şerif Sancağı, Cebel-i Lübnan Sancağı, Erzurum Vilayeti, Van Vilayeti, Bitlis Vilayeti, Diyarbakır Vilayeti, Mamuretü'l Aziz Vilayeti, Musul Vilayeti, Bağdad Vilayeti, Basra Vilayeti, Hicaz Vilayeti, Yemen Vilayeti, Bingazi Sancağı, Trablusgarb Vilayeti, Mısır Eyaleti ve Tunus Eyaleti haritaları mevcuttur.

  Lot No: 109

  Lot: 109

  Her sayfası el çizimi Osmanlıca "Memalik-i Osmaniye Atlası", Osmanlı Devleti'nin Asya, Avrupa ve Afrika'daki Eyalet, Vilayet, Sancak, Posta ve Demir Yolları, Sahilleri, Ormanları ve Boğazlarını göstermekte, 1898 tarihli, 14x10 cm İçerisinde, Osmanlıların hudud-ı berriye ve bahriyye [kara sınırları ve deniz sınırları], Bahr-i Siyah [Karadeniz] sahili, Adalar denizi sahili, Adriyatik sahili, Marmara, Bahr-i Siyah [Karadeniz], Marmara ve Adalar Sahili, Mısırve Bingazi Sahilleri, Trablusgarb ve Tunus sahilleri, Avrupa-yi Osmani dağları, Avrupa-yi Osmani nehirleri, Avrupa-yi Osmani gölleri, Asya-yı Osmani dağları, Marmara ve Bahr-i Siya [Karadeniz], Adalar Denizi, Bahr-i Sefid [Akdeniz], Basra Körfezi, Asya-yı Osmani gölleri, Afrika-yı Osmani dağları ve nehirleri, Avrupa-yı Osmani yayla ve otlakları, Avrupa-yı Osmani yayla ve otlakları, Avrupa-yı Osmani şimendiferleri, Avrupa-yı Osmani posta yolları, Asya-yı Osmani ovaları, Asya-yı Osmani yayla, orman ve otlakları, Asya-yı Osmani Posta Yolları, Asya-yı Osmani Demiryolları, Rumeli-yi Şahane Taksimatı, İstanbul Vilayeti, Selanik Vilayeti, Edirne Vilayeti, Yanya Vilayeti, Manastır Vilayeti, İşkodra Vilayeti, Kosova Vilayeti, Girit Vilayeti, Şarkî [Doğu] Rumeli Vilayeti, Bulgaristan, Asya-yı Osmani Sahilindeki Vilayetler, Asya-yı Osmani Dahilindeki Vilayetler, Trabzon Vilayeti, Kastamonu Vilayeti, İzmit Sancağı, Hüdavendigar [Bursa] Vilayeti, Çanakkale Boğazı Haritası, Ankara Vilayeti, Sivas Vilayeti, Aydın Vilayeti, Cezair-i Bahr-i Sefid Vilayeti, Adana Vilayeti, Haleb Vilayeti, Zor [Şehr-i Zor] Vilayeti, Suriye Vilayeti, Kudüs-i Şerif Sancağı, Cebel-i Lübnan Sancağı, Erzurum Vilayeti, Van Vilayeti, Bitlis Vilayeti, Diyarbakır Vilayeti, Mamuretü'l Aziz Vilayeti, Musul Vilayeti, Bağdad Vilayeti, Basra Vilayeti, Hicaz Vilayeti, Yemen Vilayeti, Bingazi Sancağı, Trablusgarb Vilayeti, Mısır Eyaleti ve Tunus Eyaleti haritaları mevcuttur.

  TLSatıldı
 • Baha Gürfırat tarafından hazırlanmış ve yayınlanmamış bir eser Osmanlıca "İstanbul Vilayeti Teşkilatı Mülkiyesi", 111 sayfa, 17x23 cm

  Lot No: 110

  Lot: 110

  Baha Gürfırat tarafından hazırlanmış ve yayınlanmamış bir eser Osmanlıca "İstanbul Vilayeti Teşkilatı Mülkiyesi", 111 sayfa, 17x23 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca el yazması "Risâle-i Süleyman Baba", 4 varak, 12x18 cm

  Lot No: 111

  Lot: 111

  Osmanlıca el yazması "Risâle-i Süleyman Baba", 4 varak, 12x18 cm

  TLSatıldı
 • Karamanlıca el yazması Cönk, 81 varak yazılı, hâliyle, 10x20 cm

  Lot No: 112

  Lot: 112

  Karamanlıca el yazması Cönk, 81 varak yazılı, hâliyle, 10x20 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi opalin zemzemlik, 22 cm

  Lot No: 113

  Lot: 113

  Osmanlı dönemi opalin zemzemlik, 22 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi Surre Alayı çantasının ön yüzü, 1322 tarihli

Osmanlıca "Der-Aliyye'de [İstanbul] Südur-ı İzamda Mektubî Hazret-i Meşihatpenahî Semahatlü Tevfik Efendi hazretlerine" yazılı

22x19 cm 

Surre-i Hümâyûn Alayı veya Surre Alayı, Osmanlı İmparatorluğu'nda Surre Emini adıyla bilinen bir kurum, İstanbul'dan Mekke ve Medine'ye yardımları ve armağanları götürmüş olan topluluktur. Surre-i Hümâyûn Alayı, İstanbul'dan törenle uğurlanılırdı.

  Lot No: 114

  Lot: 114

  Osmanlı dönemi Surre Alayı çantasının ön yüzü, 1322 tarihli Osmanlıca "Der-Aliyye'de [İstanbul] Südur-ı İzamda Mektubî Hazret-i Meşihatpenahî Semahatlü Tevfik Efendi hazretlerine" yazılı 22x19 cm Surre-i Hümâyûn Alayı veya Surre Alayı, Osmanlı İmparatorluğu'nda Surre Emini adıyla bilinen bir kurum, İstanbul'dan Mekke ve Medine'ye yardımları ve armağanları götürmüş olan topluluktur. Surre-i Hümâyûn Alayı, İstanbul'dan törenle uğurlanılırdı.

  TLSatıldı
 • Hattat Ali Toy'un BASKI kufi yazısı "İNŞAALLAH", 1421 tarihli, 30x22 cm

  Lot No: 115

  Lot: 115

  Hattat Ali Toy'un BASKI kufi yazısı "İNŞAALLAH", 1421 tarihli, 30x22 cm

  TLSatıldı
 • Yirminci Asrın Meşhur Hattatlarından Macid Ayral'ın Celi Sülüs Besmelesi, 1377 tarihli, etrâfı ebrulu, 42x19 cm

Macid Ayral, hat sanatına erken yaşlarında ilgi duymuştur. Evvela Ali Efendi'yle Enderunlu Ahmed Rakım Efendi'den yazı dersleri almış, ardından 1914'te kurulmuş olan Medresetü'l-Hattatin'e devam ederek İsmail Hakkı Altunbezer'den celi sülüs, Hulusi Yazgan'dan da nesta'lik öğrenmiştir.

  Lot No: 116

  Lot: 116

  Yirminci Asrın Meşhur Hattatlarından Macid Ayral'ın Celi Sülüs Besmelesi, 1377 tarihli, etrâfı ebrulu, 42x19 cm Macid Ayral, hat sanatına erken yaşlarında ilgi duymuştur. Evvela Ali Efendi'yle Enderunlu Ahmed Rakım Efendi'den yazı dersleri almış, ardından 1914'te kurulmuş olan Medresetü'l-Hattatin'e devam ederek İsmail Hakkı Altunbezer'den celi sülüs, Hulusi Yazgan'dan da nesta'lik öğrenmiştir.

  TLSatıldı
 • Yirminci Asrın meşhur hattatı Hâmid Aytaç'ın bir talebesi için yazdığı sülüs meşk, "Hâmid" ketebeli, etrâfı hatib ebrulu, 1977 tarihli, üzerinde "Sayın hat üstadı Hamid Bey'in bana yazdığı meşk" yazılı, 27x21 cm

Sülüs meşkin üzerinde "Ünlü hat üstadı Hamid Aytaç 19 Mayıs 1982 Çarşamba günü vefat etti. Allah rahmet etsin" yazmaktadır. Hattat Hamid Aytaç'ın asıl adı Musa Azmi olduğundan Azmi imzalı yazıları mevcuttur. 1891῾de Diyarbakır'da doğmuştur. İlk öğrenimini sibyan mektebinde Diyarbakır meb῾usu Hoca Mustafa Akif Efendi῾den yapmıştır. Rüşdiye mektebinde Hoca Vahid Efendi῾den rika ve jandarma kolağalarından (önyüzbaşı) Ahmed Hilmi Efendi῾den sülüs yazıyı öğrenmiştir. Ayrıca Kavas-ı Sağır imamı Said Efendi῾den ve akrabasından hüsn-i hat hocası Abdüsselam Efendilerden de öğrenimini sürdürmüştür. Resme yetenekli olduğundan askerî rüşdiye resim ve Fransızca öğretmeni merhum ressam Ali Rıza Bey῾in öğrencisi ressam Hilmi Efendi῾den resim öğrenmiştir. 18 Mayıs 1982῾de vefat etmiş, vasiyeti üzerine Karacaahmet mezarlığında Şeyh Hamdullah῾ın yakınındaki kabrine, bir mirac kandili günü toprağa verilmiştir.

  Lot No: 117

  Lot: 117

  Yirminci Asrın meşhur hattatı Hâmid Aytaç'ın bir talebesi için yazdığı sülüs meşk, "Hâmid" ketebeli, etrâfı hatib ebrulu, 1977 tarihli, üzerinde "Sayın hat üstadı Hamid Bey'in bana yazdığı meşk" yazılı, 27x21 cm Sülüs meşkin üzerinde "Ünlü hat üstadı Hamid Aytaç 19 Mayıs 1982 Çarşamba günü vefat etti. Allah rahmet etsin" yazmaktadır. Hattat Hamid Aytaç'ın asıl adı Musa Azmi olduğundan Azmi imzalı yazıları mevcuttur. 1891῾de Diyarbakır'da doğmuştur. İlk öğrenimini sibyan mektebinde Diyarbakır meb῾usu Hoca Mustafa Akif Efendi῾den yapmıştır. Rüşdiye mektebinde Hoca Vahid Efendi῾den rika ve jandarma kolağalarından (önyüzbaşı) Ahmed Hilmi Efendi῾den sülüs yazıyı öğrenmiştir. Ayrıca Kavas-ı Sağır imamı Said Efendi῾den ve akrabasından hüsn-i hat hocası Abdüsselam Efendilerden de öğrenimini sürdürmüştür. Resme yetenekli olduğundan askerî rüşdiye resim ve Fransızca öğretmeni merhum ressam Ali Rıza Bey῾in öğrencisi ressam Hilmi Efendi῾den resim öğrenmiştir. 18 Mayıs 1982῾de vefat etmiş, vasiyeti üzerine Karacaahmet mezarlığında Şeyh Hamdullah῾ın yakınındaki kabrine, bir mirac kandili günü toprağa verilmiştir.

  TLSatıldı
 • Sülüs Nesih Hüsn-i Hat İcazetnamesi Hadis-i Şerif Kıt'a, Hattat Ahmed Şükrü ve Ahmed Hamdi Tarafından Seyyid Mustafa Sıdkî Efendi'ye Verilmiş, etrâfı tezhipli, 29x22 cm

Hüsn-i Hat icâzetnameleri hoca talebe ilişkisi esasına dayanan hat sanatında meşklerin bitiminde verilen bir nevi diplomadır. İcazetname almaya hak kazanan talebe yazılarına ketebe yani imza koyabilirdi.

  Lot No: 118

  Lot: 118

  Sülüs Nesih Hüsn-i Hat İcazetnamesi Hadis-i Şerif Kıt'a, Hattat Ahmed Şükrü ve Ahmed Hamdi Tarafından Seyyid Mustafa Sıdkî Efendi'ye Verilmiş, etrâfı tezhipli, 29x22 cm Hüsn-i Hat icâzetnameleri hoca talebe ilişkisi esasına dayanan hat sanatında meşklerin bitiminde verilen bir nevi diplomadır. İcazetname almaya hak kazanan talebe yazılarına ketebe yani imza koyabilirdi.

  TLSatıldı
 • SÜLÜH NESİH İCAZETNAME

Sülüs Nesih Hadis-i Şerif Kıt'a, ''Allahü veliyyüt-tevfîk ve Hûve ni'mel Refîk", [Başarıyı sağlayan Allah'tır, O en iyi dost - en iyi yardımcıdır], Safranbolulu Hasan Hilmi ketebeli, etrafı tezhipli, hicri 1287 tarihlidir, 33x26 cm

  Lot No: 119

  Lot: 119

  SÜLÜH NESİH İCAZETNAME Sülüs Nesih Hadis-i Şerif Kıt'a, ''Allahü veliyyüt-tevfîk ve Hûve ni'mel Refîk", [Başarıyı sağlayan Allah'tır, O en iyi dost - en iyi yardımcıdır], Safranbolulu Hasan Hilmi ketebeli, etrafı tezhipli, hicri 1287 tarihlidir, 33x26 cm

  TLSatıldı
 • Ahenk Mecmuası'nın hediyesi olarak verilen 1925 tarihli Ramazan İmsakiyesi 

İzmir Saat Kulesi görselli, İzmir Ahenk Matbaası, 55x41 cm

  Lot No: 120

  Lot: 120

  Ahenk Mecmuası'nın hediyesi olarak verilen 1925 tarihli Ramazan İmsakiyesi İzmir Saat Kulesi görselli, İzmir Ahenk Matbaası, 55x41 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi taşbaskı kartpostal, İzmir Kervan Köprüsü, Alman baskı

  Lot No: 121

  Lot: 121

  Osmanlı dönemi taşbaskı kartpostal, İzmir Kervan Köprüsü, Alman baskı

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi parçalı kartpostal, İzmir sahil ve gümrüğün genel görünümü, Alman baskı postadan geçmiş

  Lot No: 122

  Lot: 122

  Osmanlı dönemi parçalı kartpostal, İzmir sahil ve gümrüğün genel görünümü, Alman baskı postadan geçmiş

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi parçalı kartpostal, İzmir Türk mezarlığı-Deve kampı-Camii görünümlü

  Lot No: 123

  Lot: 123

  Osmanlı dönemi parçalı kartpostal, İzmir Türk mezarlığı-Deve kampı-Camii görünümlü

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi İzmir eski limanın görünümü, editör P.L.Dermont

  Lot No: 124

  Lot: 124

  Osmanlı dönemi İzmir eski limanın görünümü, editör P.L.Dermont

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi taşbaskı parçalı İzmir kartpostalı, Alman baskı

  Lot No: 125

  Lot: 125

  Osmanlı dönemi taşbaskı parçalı İzmir kartpostalı, Alman baskı

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi İzmir ikili şehir panorama kartpostal

  Lot No: 126

  Lot: 126

  Osmanlı dönemi İzmir ikili şehir panorama kartpostal

  TLSatıldı
 • İkinci Meşrutiyet sonrası Temmuz 1908'de İstanbul'a gelen Rum Seyyah-Turist Birliği Komitesi, Rumca nadir kartpostal

17 Eylül 1908 tarihli, Türk ve Yunan bayrakları görülmektedir

  Lot No: 127

  Lot: 127

  İkinci Meşrutiyet sonrası Temmuz 1908'de İstanbul'a gelen Rum Seyyah-Turist Birliği Komitesi, Rumca nadir kartpostal 17 Eylül 1908 tarihli, Türk ve Yunan bayrakları görülmektedir

  TLSatıldı
 • Yunan Bağımsızlık Savaşı Önderlerinden Markos Boçaris'in Mozalesi Önünde Şair Lord Byron'un Yemini, Fransızca ve Rumca Kartpostal

  Lot No: 128

  Lot: 128

  Yunan Bağımsızlık Savaşı Önderlerinden Markos Boçaris'in Mozalesi Önünde Şair Lord Byron'un Yemini, Fransızca ve Rumca Kartpostal

  TLSatıldı
 • Osmanlı Dönemi Bursa Limanı, Editör Max Fruchtermann

  Lot No: 129

  Lot: 129

  Osmanlı Dönemi Bursa Limanı, Editör Max Fruchtermann

  TLSatıldı
 • Osmanlı Dönemi Bursa Mezbahası, Osmanlıca "Bursa Mezbahanesi" yazılı tabela mevcut

  Lot No: 130

  Lot: 130

  Osmanlı Dönemi Bursa Mezbahası, Osmanlıca "Bursa Mezbahanesi" yazılı tabela mevcut

  TLSatıldı
 • Osmanlı Dönemi Balıkesir Belediyesi, Osmanlıca "Belediye Dairesi" Tabelası Mevcut, Foto Muzaffer, çevrede Osmanlıca tabelalar mevcut

  Lot No: 131

  Lot: 131

  Osmanlı Dönemi Balıkesir Belediyesi, Osmanlıca "Belediye Dairesi" Tabelası Mevcut, Foto Muzaffer, çevrede Osmanlıca tabelalar mevcut

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Askerî Mahfil" Tabelalı Bina

  Lot No: 132

  Lot: 132

  Osmanlıca "Askerî Mahfil" Tabelalı Bina

  TLSatıldı
 • Adana Umumi Caddelerinden, Osmanlıca "Macar Ziraat Makineleri Fabrikası" Tabelası Mevcut

  Lot No: 133

  Lot: 133

  Adana Umumi Caddelerinden, Osmanlıca "Macar Ziraat Makineleri Fabrikası" Tabelası Mevcut

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi Adana Ermeni Mahallesi 

Adana Quartier Armenien

  Lot No: 134

  Lot: 134

  Osmanlı dönemi Adana Ermeni Mahallesi Adana Quartier Armenien

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi Adana Ermeni Mahallesi, editör K. Papadopoulo 

Adana [Clicie] Le Quartier Armenie

  Lot No: 135

  Lot: 135

  Osmanlı dönemi Adana Ermeni Mahallesi, editör K. Papadopoulo Adana [Clicie] Le Quartier Armenie

  TLSatıldı
 • Balıkesir Kaptan Oteli, 1930'lar

  Lot No: 136

  Lot: 136

  Balıkesir Kaptan Oteli, 1930'lar

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi Tekirdağ, editör Stepan Aktarian

  Lot No: 137

  Lot: 137

  Osmanlı dönemi Tekirdağ, editör Stepan Aktarian

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi Kadıköy Moda Koyu, editör B.Kunodi

  Lot No: 138

  Lot: 138

  Osmanlı dönemi Kadıköy Moda Koyu, editör B.Kunodi

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi içki satıcısı reklam kartpostalı

Galata Hazeran Sokak 
Pera Tepebaşı 
İstanbul Eski Zaptiye Sokak 
Kadıköy Mühürdar Caddesi

  Lot No: 139

  Lot: 139

  Osmanlı dönemi içki satıcısı reklam kartpostalı Galata Hazeran Sokak Pera Tepebaşı İstanbul Eski Zaptiye Sokak Kadıköy Mühürdar Caddesi

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi Saint Joseph Koleji parçalı ipek kartpostalı

  Lot No: 140

  Lot: 140

  Osmanlı dönemi Saint Joseph Koleji parçalı ipek kartpostalı

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi Çukurcuma, Turnacıbaşı Caddesi, Yunan Konsolosluğu görülmektedir

  Lot No: 141

  Lot: 141

  Osmanlı dönemi Çukurcuma, Turnacıbaşı Caddesi, Yunan Konsolosluğu görülmektedir

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi Eskişehir Dervişler Camii Moschee der tanzendes Derwische zu Eskischehir

  Lot No: 142

  Lot: 142

  Osmanlı dönemi Eskişehir Dervişler Camii Moschee der tanzendes Derwische zu Eskischehir

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi Trabzon Taksim Çeşmesi, editör O.Nouri Trebizonde

  Lot No: 143

  Lot: 143

  Osmanlı dönemi Trabzon Taksim Çeşmesi, editör O.Nouri Trebizonde

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi laz ailesi, Fransız baskısı

  Lot No: 144

  Lot: 144

  Osmanlı dönemi laz ailesi, Fransız baskısı

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi Trabzon gümrüğün görünümü, editör O.Nouri Trebizonde

  Lot No: 145

  Lot: 145

  Osmanlı dönemi Trabzon gümrüğün görünümü, editör O.Nouri Trebizonde

  TLSatıldı
 • İttihat ve Terakkî Cemiyeti’nin önde gelen kurucularından ve İkinci Meşrûtiyet döneminin önde gelen Jön Türk grubunun başındaki isimlerinden Ahmed Rıza Bey 

Kartpostalın arkası HALİYLE

  Lot No: 146

  Lot: 146

  İttihat ve Terakkî Cemiyeti’nin önde gelen kurucularından ve İkinci Meşrûtiyet döneminin önde gelen Jön Türk grubunun başındaki isimlerinden Ahmed Rıza Bey Kartpostalın arkası HALİYLE

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Türk İtalyan Savaşı propaganda kartpostalı, Sultan Reşad ve Osmanlı bayrağı görselli

  Lot No: 147

  Lot: 147

  Osmanlıca Türk İtalyan Savaşı propaganda kartpostalı, Sultan Reşad ve Osmanlı bayrağı görselli

  TLSatıldı
 • Sultan Reşat hareketli fantezi kartpostal

  Lot No: 148

  Lot: 148

  Sultan Reşat hareketli fantezi kartpostal

  TLSatıldı
 • Sultan Reşat - Enver Paşa - Alman İmparatoru II.Wilhelm 1917 İstanbul ziyaretinde beraber

  Lot No: 149

  Lot: 149

  Sultan Reşat - Enver Paşa - Alman İmparatoru II.Wilhelm 1917 İstanbul ziyaretinde beraber

  TLSatıldı
 • Enver Paşa Çanakkale dönüşünde Alman İmparatoru II.Wilhelm ile beraber

  Lot No: 150

  Lot: 150

  Enver Paşa Çanakkale dönüşünde Alman İmparatoru II.Wilhelm ile beraber

  TLSatıldı
 • Sultan Reşat - Sait Halim Paşa - Enver Paşa- Cemal Paşa - Şeyhülislam Hayri Ürgüplü camii çıkışında

18x13 cm

Ferid İbrahim Constantinople damgalı

  Lot No: 151

  Lot: 151

  Sultan Reşat - Sait Halim Paşa - Enver Paşa- Cemal Paşa - Şeyhülislam Hayri Ürgüplü camii çıkışında 18x13 cm Ferid İbrahim Constantinople damgalı

  TLSatıldı
 • Şark Demiryolları'nın Dersaadet [İstanbul] ile Kuleli Burgaz Arasında Avusturya Kralı Prens Karl Hazretlerinin Teşrifi Vesilesiyle Sefer Yapacak Saray Katarının Osmanlıca Seyr ü Sefer Tarifesi 1334 tarihli, Zelliç Biraderler Matbaası, 5 sayfa

30x20 cm

Tarifenin kapağında Sultan İkinci Abdülhamid'in tuğrası, Ay-yıldızlı Türk Bayrağı ile Avusturya bayrağı bulunmakta. Osmanlı Devlet Arması ile Avusturya Devlet Arması da sağ ve sola yerleştirilmiştir.

Kapakta ayrıca İstanbul fotoğrafı da yer almaktadır. Tarifenin içerisinde trenin kalkış ve varış saatleriyle ne kadar sürede vardığına dair bilgiler yer almaktadır.

  Lot No: 152

  Lot: 152

  Şark Demiryolları'nın Dersaadet [İstanbul] ile Kuleli Burgaz Arasında Avusturya Kralı Prens Karl Hazretlerinin Teşrifi Vesilesiyle Sefer Yapacak Saray Katarının Osmanlıca Seyr ü Sefer Tarifesi 1334 tarihli, Zelliç Biraderler Matbaası, 5 sayfa 30x20 cm Tarifenin kapağında Sultan İkinci Abdülhamid'in tuğrası, Ay-yıldızlı Türk Bayrağı ile Avusturya bayrağı bulunmakta. Osmanlı Devlet Arması ile Avusturya Devlet Arması da sağ ve sola yerleştirilmiştir. Kapakta ayrıca İstanbul fotoğrafı da yer almaktadır. Tarifenin içerisinde trenin kalkış ve varış saatleriyle ne kadar sürede vardığına dair bilgiler yer almaktadır.

  TLSatıldı
 • Sultan Mehmed Reşad'ın Meclis-i Mebusan toplantısının ardından Çırağan Sarayı'ndan ayrılışı ve Zât-ı Şahane-i Askeri ile Çırağan Sarayı'nın girişi

2 adet fotoğraf

  Lot No: 153

  Lot: 153

  Sultan Mehmed Reşad'ın Meclis-i Mebusan toplantısının ardından Çırağan Sarayı'ndan ayrılışı ve Zât-ı Şahane-i Askeri ile Çırağan Sarayı'nın girişi 2 adet fotoğraf

  TLSatıldı
 • Birinci Cihan Harbi'ne katıldıktan sonra yapılan destek mitingine ait 2 Adet fotoğraf, Osmanlı Sancağında "İttihat ve Terakki Cemiyeti" yazmakta

Her bir fotoğraf 18x13 cm

  Lot No: 154

  Lot: 154

  Birinci Cihan Harbi'ne katıldıktan sonra yapılan destek mitingine ait 2 Adet fotoğraf, Osmanlı Sancağında "İttihat ve Terakki Cemiyeti" yazmakta Her bir fotoğraf 18x13 cm

  TLSatıldı
 • Birinci Cihan Harbi'nde İstanbul'u ziyarete gelen son Avusturya-Macaristan Kralı I. Carl ve eşi Prenses Zita, 1918 tarihli, 17x13 cm 

I. Carl, Avusturya'nın son imparatoru, Macaristan'ın son kralı, Bohemya Krallığı'nın son kralıdır. Fotoğrafın arkasında I. Carl ve Prenses Zita'nın Mayıs 1918'de Türkiye'de bulunduklarına dair Almanca bir ibare yer almaktadır.

  Lot No: 155

  Lot: 155

  Birinci Cihan Harbi'nde İstanbul'u ziyarete gelen son Avusturya-Macaristan Kralı I. Carl ve eşi Prenses Zita, 1918 tarihli, 17x13 cm I. Carl, Avusturya'nın son imparatoru, Macaristan'ın son kralı, Bohemya Krallığı'nın son kralıdır. Fotoğrafın arkasında I. Carl ve Prenses Zita'nın Mayıs 1918'de Türkiye'de bulunduklarına dair Almanca bir ibare yer almaktadır.

  TLSatıldı
 • Cemâl Paşa - Talat Paşa - Said Hâlim Paşa - Halil Menteşe ve devlet erkanı Birinci Cihan Harbi'ne katıldıktan sonra yapılan destek mitinginde

18x13 cm

  Lot No: 156

  Lot: 156

  Cemâl Paşa - Talat Paşa - Said Hâlim Paşa - Halil Menteşe ve devlet erkanı Birinci Cihan Harbi'ne katıldıktan sonra yapılan destek mitinginde 18x13 cm

  TLSatıldı
 • Cemal Paşa, Yusuf Akçura, Mehmet Emin Yurdakul, Yahya Kemal, Rauf Orbay, Ali Fuat, Ziya Gökalp, Nedim Bey, Keşfi Bey ve Vahap Bey Türk Ocağı bahçesinde 1917 yılında cemiyet fotoğrafı

  Lot No: 157

  Lot: 157

  Cemal Paşa, Yusuf Akçura, Mehmet Emin Yurdakul, Yahya Kemal, Rauf Orbay, Ali Fuat, Ziya Gökalp, Nedim Bey, Keşfi Bey ve Vahap Bey Türk Ocağı bahçesinde 1917 yılında cemiyet fotoğrafı

  TLSatıldı
 • İttihad ve Terakki Cemiyeti Liderlerinden Cemal Paşa

  Lot No: 158

  Lot: 158

  İttihad ve Terakki Cemiyeti Liderlerinden Cemal Paşa

  TLSatıldı
 • Birinci Cihan Harbi'nde kabalaklı Osmanlı askerleri cephede

15x10 cm

  Lot No: 159

  Lot: 159

  Birinci Cihan Harbi'nde kabalaklı Osmanlı askerleri cephede 15x10 cm

  TLSatıldı
 • Birinci Cihan Harbi Kutül Amare Zaferinden Sonra İnşa Edilen Âbide, "Turkish Obelisk, Built Before Re-occupation of Kut by the British" yazılı, İngiltere baskı

Kutül Amare Anıtı, 1916'da Osmanlı Ordusu tarafından yaptırılmıştır.

  Lot No: 160

  Lot: 160

  Birinci Cihan Harbi Kutül Amare Zaferinden Sonra İnşa Edilen Âbide, "Turkish Obelisk, Built Before Re-occupation of Kut by the British" yazılı, İngiltere baskı Kutül Amare Anıtı, 1916'da Osmanlı Ordusu tarafından yaptırılmıştır.

  TLSatıldı
 • Kut'ül Amare’de İngiliz Ordusu'nu teslim alan Irak Cephesi Komutanı Halil Paşa esir alınan İngiliz General Townshend'le, 1916 tarihli

15x10 cm

Birinci Cihan Harbi'ndeki Kutül Amare Savaşı, Birinci Cihan Harbi'nin temel muharebelerinden biridir. İngiliz ordusu Hint denizinin güvenliğini sağlamak için Irak seferine çıkmıştı. İngiliz birlikleri Selman-ı Pak'ta Türk birliklerine yenilerek Kutül Amare'ye çekilmiştir. Dicle nehri kıyısındaki Kutül Amare'de konuşlanmış İngiliz birliklerin kuşatılmasıyla başlayan muharebe İngiliz güçlerin Osmanlılar tarafından esir alınmasıyla neticelenmiştir. 29 Nisan 1916'da General Sir Charles V. F. Townshend komutasındaki 5 general, 481 subay ve 13300 erden oluşan İngiliz birliği 4 ay 23 gün süren Kut kuşatmasından sonra Osmanlı’ya teslim olmuştur.

  Lot No: 161

  Lot: 161

  Kut'ül Amare’de İngiliz Ordusu'nu teslim alan Irak Cephesi Komutanı Halil Paşa esir alınan İngiliz General Townshend'le, 1916 tarihli 15x10 cm Birinci Cihan Harbi'ndeki Kutül Amare Savaşı, Birinci Cihan Harbi'nin temel muharebelerinden biridir. İngiliz ordusu Hint denizinin güvenliğini sağlamak için Irak seferine çıkmıştı. İngiliz birlikleri Selman-ı Pak'ta Türk birliklerine yenilerek Kutül Amare'ye çekilmiştir. Dicle nehri kıyısındaki Kutül Amare'de konuşlanmış İngiliz birliklerin kuşatılmasıyla başlayan muharebe İngiliz güçlerin Osmanlılar tarafından esir alınmasıyla neticelenmiştir. 29 Nisan 1916'da General Sir Charles V. F. Townshend komutasındaki 5 general, 481 subay ve 13300 erden oluşan İngiliz birliği 4 ay 23 gün süren Kut kuşatmasından sonra Osmanlı’ya teslim olmuştur.

  TLSatıldı
 • Birinci Cihan Harbi'nde Şerif Hüseyin isyanı karşısında Medine-i Münevvere'yi savunan komutan Fahreddin Paşa'nın Kabil Büyükelçisi iken çekilmiş fotoğrafı, Mela Ram Sons, Cherat [Herat]

19x13 cm

  Lot No: 162

  Lot: 162

  Birinci Cihan Harbi'nde Şerif Hüseyin isyanı karşısında Medine-i Münevvere'yi savunan komutan Fahreddin Paşa'nın Kabil Büyükelçisi iken çekilmiş fotoğrafı, Mela Ram Sons, Cherat [Herat] 19x13 cm

  TLSatıldı
 • İstiklal Harbi kumandanlarından Kazım Karabekir'in Osmanlıca kartviziti, 7x4 cm

  Lot No: 163

  Lot: 163

  İstiklal Harbi kumandanlarından Kazım Karabekir'in Osmanlıca kartviziti, 7x4 cm

  TLSatıldı
 • İstiklal Harbi Kumandanlarından Kazım Karabekir Kızlarıyla, arkasında el yazısıyla "Hilmi Ağabeyin torunu Yılmaz Karabekir'in 4 yaşına bastığı gün Hayat ve Emel'in arasında İstanbul Erenköy" yazılı

  Lot No: 164

  Lot: 164

  İstiklal Harbi Kumandanlarından Kazım Karabekir Kızlarıyla, arkasında el yazısıyla "Hilmi Ağabeyin torunu Yılmaz Karabekir'in 4 yaşına bastığı gün Hayat ve Emel'in arasında İstanbul Erenköy" yazılı

  TLSatıldı
 • Büyük Taarruz, Osmanlıca Milli yazılı, editör Mastorakis Freres, Constantinople

  Lot No: 165

  Lot: 165

  Büyük Taarruz, Osmanlıca Milli yazılı, editör Mastorakis Freres, Constantinople

  TLSatıldı
 • Kahraman ordumuzun temsil zaferi, Türk askeri Yunanlıları denize dökerken, editör Mastorakis Freres, Constantinople

  Lot No: 166

  Lot: 166

  Kahraman ordumuzun temsil zaferi, Türk askeri Yunanlıları denize dökerken, editör Mastorakis Freres, Constantinople

  TLSatıldı
 • Kurtuluş Savaşı propaganda kartpostalı,Türk kadını

  Lot No: 167

  Lot: 167

  Kurtuluş Savaşı propaganda kartpostalı,Türk kadını

  TLSatıldı
 • Kurtuluş Savaşı propaganda kartpostalı, Duvarda Mustafa Kemal'in tablosu ve onun tablosuna iliştirilmiş Kurtuluş Savaşı komutanlarının resimleri bulunmakta. Tevfik Fikret'in tablosu da duvarda yer almaktadır. 

Kartpostalın altında da Tevfik Fikret'in dizeleri yer almakta: Koca bir kavmin olur hâris-i istiklâli/ Koca bir memleketin ırzı, hayatı, mâlı, Hep ona vâbeste kalır.

  Lot No: 168

  Lot: 168

  Kurtuluş Savaşı propaganda kartpostalı, Duvarda Mustafa Kemal'in tablosu ve onun tablosuna iliştirilmiş Kurtuluş Savaşı komutanlarının resimleri bulunmakta. Tevfik Fikret'in tablosu da duvarda yer almaktadır. Kartpostalın altında da Tevfik Fikret'in dizeleri yer almakta: Koca bir kavmin olur hâris-i istiklâli/ Koca bir memleketin ırzı, hayatı, mâlı, Hep ona vâbeste kalır.

  TLSatıldı
 • Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Edirne Heyet-i Merkeziyesi Reisi Şevket Bey'in İtilaf Devletleri ile alakalı Osmanlıca beyanname, 1336 tarihli, "İtilaf Devletlerinin Şimdiye Kadar Memleketi Taksime Yol Bulmak İçin Muhalif Tedbirleri"

25x17 cm

"Ferid Paşa'nın milleti müdafaasız bir hâlde ecnebi idaresine esir etmek ve memleketin muhtelif aksam-ı mühimmesini galip memleketler müstemlekâtına ilâve eylemek düşünülmüştü. Kuva-yı Milliye'nin müzaherat-ı umumiyeleriyle müdafaa-i istiklal hususunda gösterdiği azm ü metanet bu alt üst etmişti"

  Lot No: 169

  Lot: 169

  Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Edirne Heyet-i Merkeziyesi Reisi Şevket Bey'in İtilaf Devletleri ile alakalı Osmanlıca beyanname, 1336 tarihli, "İtilaf Devletlerinin Şimdiye Kadar Memleketi Taksime Yol Bulmak İçin Muhalif Tedbirleri" 25x17 cm "Ferid Paşa'nın milleti müdafaasız bir hâlde ecnebi idaresine esir etmek ve memleketin muhtelif aksam-ı mühimmesini galip memleketler müstemlekâtına ilâve eylemek düşünülmüştü. Kuva-yı Milliye'nin müzaherat-ı umumiyeleriyle müdafaa-i istiklal hususunda gösterdiği azm ü metanet bu alt üst etmişti"

  TLSatıldı
 • İstiklal Harbi'nde Sakarya Meydan Muharebesi Esnasında Şehid Olan [Hüseyin Avni] Alparslan Bey'in Şehadet Manşetiyle Osmanlıca "Yeni Giresun" Gazetesi, 22 Eylül 1337 tarihli, "Büyük Alparslan Bey'in Şehadeti", Numro:89

47x30 cm

"Zafer müjdesini almış ve zafer şenliklerine başlamışken Hepimizin damarlarımızdaki kanlarımızı kurutan ve hepimizi kalplerimizin ortasından vuran acı bir haberle karşılaşdık: Alparslan Bey şehid olmuş!... Onu kahraman alayla vapurda teşyi ettiğimiz gün biz ondan ayrıldığımız gün mütessirdik, o bir gün evvel kâfirlere haddini bildirmek fırsatına kavuşacağı için memnun ve münşerihdi. Alparslan Bey'in gazetenin yazarlarından da olduğu ifade edilmektedir. Osmanlıca "Yeni Giresun" dergisinin imtiyaz sahibi Dava Vekili Cemil Ragıp Bey'dir.

  Lot No: 170

  Lot: 170

  İstiklal Harbi'nde Sakarya Meydan Muharebesi Esnasında Şehid Olan [Hüseyin Avni] Alparslan Bey'in Şehadet Manşetiyle Osmanlıca "Yeni Giresun" Gazetesi, 22 Eylül 1337 tarihli, "Büyük Alparslan Bey'in Şehadeti", Numro:89 47x30 cm "Zafer müjdesini almış ve zafer şenliklerine başlamışken Hepimizin damarlarımızdaki kanlarımızı kurutan ve hepimizi kalplerimizin ortasından vuran acı bir haberle karşılaşdık: Alparslan Bey şehid olmuş!... Onu kahraman alayla vapurda teşyi ettiğimiz gün biz ondan ayrıldığımız gün mütessirdik, o bir gün evvel kâfirlere haddini bildirmek fırsatına kavuşacağı için memnun ve münşerihdi. Alparslan Bey'in gazetenin yazarlarından da olduğu ifade edilmektedir. Osmanlıca "Yeni Giresun" dergisinin imtiyaz sahibi Dava Vekili Cemil Ragıp Bey'dir.

  TLSatıldı
 • Mustafa Kemal Atatürk'e Yunan Orduları Başkumandanı Trikopis'in Teslimiyeti, Osmanlıca "Münci-i şehametkârımız Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine Yunan Orduları Baş Kumandanı Trikopis'in Arzu Teslimiyeti" yazılı, hâliyle

  Lot No: 171

  Lot: 171

  Mustafa Kemal Atatürk'e Yunan Orduları Başkumandanı Trikopis'in Teslimiyeti, Osmanlıca "Münci-i şehametkârımız Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine Yunan Orduları Baş Kumandanı Trikopis'in Arzu Teslimiyeti" yazılı, hâliyle

  TLSatıldı
 • Mustafa Kemal Atatürk 1926'da Ankara Düzenlenen I. Ordu Manevralarında

  Lot No: 172

  Lot: 172

  Mustafa Kemal Atatürk 1926'da Ankara Düzenlenen I. Ordu Manevralarında

  TLSatıldı
 • Mustafa Kemal Atatürk, Yaveri Salih Bozok, manevi kızları Sabiha Gökçen ve Ülkü Adatepe ile birlikte

  Lot No: 173

  Lot: 173

  Mustafa Kemal Atatürk, Yaveri Salih Bozok, manevi kızları Sabiha Gökçen ve Ülkü Adatepe ile birlikte

  TLSatıldı
 • Mustafa Kemal Atatürk manevi kızı pilot Sabiha Gökçen'le hava alayında

17x12 cm

  Lot No: 174

  Lot: 174

  Mustafa Kemal Atatürk manevi kızı pilot Sabiha Gökçen'le hava alayında 17x12 cm

  TLSatıldı
 • Mustafa Kemal Paşa 1928 yılındaki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında, Osmanlıca "Foto Cem" yazılı

  Lot No: 175

  Lot: 175

  Mustafa Kemal Paşa 1928 yılındaki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında, Osmanlıca "Foto Cem" yazılı

  TLSatıldı
 • FOTOĞRAFIN İTHAF VE İMZASI BASKIDIR

İthaf "Hamidiye kumandan ve zabıtan heyetine seyahat hatırası, Eylül 1340" şeklindedir. 

Mustafa Kemal Atatürk'ün dönemine ait nadir bir fotoğrafıdır.

34x25 cm

Sadece fotoğraf ebadı 21x16 cm

  Lot No: 176

  Lot: 176

  FOTOĞRAFIN İTHAF VE İMZASI BASKIDIR İthaf "Hamidiye kumandan ve zabıtan heyetine seyahat hatırası, Eylül 1340" şeklindedir. Mustafa Kemal Atatürk'ün dönemine ait nadir bir fotoğrafıdır. 34x25 cm Sadece fotoğraf ebadı 21x16 cm

  TLSatıldı
 • Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafçı Süleyman Süreyya tarafından çekilip, üzerinde elle renklendirme yapıp, ıslak imza attığı büyük boy fotoğraf, 57x46 cm

  Lot No: 177

  Lot: 177

  Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafçı Süleyman Süreyya tarafından çekilip, üzerinde elle renklendirme yapıp, ıslak imza attığı büyük boy fotoğraf, 57x46 cm

  TLSatıldı
 • Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafçı Süleyman Süreyya tarafından çekilip, üzerinde elle renklendirme yapıp, ıslak imza attığı büyük boy fotoğraf, 57x46 cm

  Lot No: 178

  Lot: 178

  Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafçı Süleyman Süreyya tarafından çekilip, üzerinde elle renklendirme yapıp, ıslak imza attığı büyük boy fotoğraf, 57x46 cm

  TLSatıldı
 • Ulus Gazetesi'nin bastırdığı Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafları

13 adet, herbiri 6x4 cm

Atatürk ve Emin Abdullah Söyütlü Yatı'nda
Atatürk Florya'da
Atatürk ve Emin Abdullah Söyütlü Yatı'nda
Atatürk ve İngiltere Kralı 8.Edward Tophane Rıhtımı'nda
Atatürk kotrada
Gazi Başkumandan cephe gerisinde bir gezinti esnasında
Atatürk Florya'da
Mustafa Kemal Erkanıharp yüzbaşısı
Atatürk Kalamış Vapuru'nda
Atatürk Trakya Manevraları'nda
Atatürk nutuk söylerken, 10.Yıl hatırası
Atatürk askeri manevraları idare ederlerken
Ankara Gazi Heykeli

  Lot No: 179

  Lot: 179

  Ulus Gazetesi'nin bastırdığı Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafları 13 adet, herbiri 6x4 cm Atatürk ve Emin Abdullah Söyütlü Yatı'nda Atatürk Florya'da Atatürk ve Emin Abdullah Söyütlü Yatı'nda Atatürk ve İngiltere Kralı 8.Edward Tophane Rıhtımı'nda Atatürk kotrada Gazi Başkumandan cephe gerisinde bir gezinti esnasında Atatürk Florya'da Mustafa Kemal Erkanıharp yüzbaşısı Atatürk Kalamış Vapuru'nda Atatürk Trakya Manevraları'nda Atatürk nutuk söylerken, 10.Yıl hatırası Atatürk askeri manevraları idare ederlerken Ankara Gazi Heykeli

  TLSatıldı
 • Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılan Sarayburnu Atatürk Anıtının imalathanede çekilen fotoğraf manşetli 17 Nisan 1926 tarihli Akşam Gazetesi, 66x54 cm

  Lot No: 180

  Lot: 180

  Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılan Sarayburnu Atatürk Anıtının imalathanede çekilen fotoğraf manşetli 17 Nisan 1926 tarihli Akşam Gazetesi, 66x54 cm

  TLSatıldı
 • Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılan Sarayburnu Atatürk Anıtı kapaklı Türk Hava Mecmuası, 1927

Türk Tarihinin Serveti Türk Milletinin Gözbebeği İstanbul'un Güneşi Gazi Heykeli

İç kapak Büyük Gazi Ankara İstasyonun'dan hareket etmeden önce, 30x23 cm

  Lot No: 181

  Lot: 181

  Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılan Sarayburnu Atatürk Anıtı kapaklı Türk Hava Mecmuası, 1927 Türk Tarihinin Serveti Türk Milletinin Gözbebeği İstanbul'un Güneşi Gazi Heykeli İç kapak Büyük Gazi Ankara İstasyonun'dan hareket etmeden önce, 30x23 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Türkün Altın Kitabı Gazinin Hayatı, Türk Neşriyat Yurdu, 280 sayfa, 23x15 cm

  Lot No: 182

  Lot: 182

  Osmanlıca Türkün Altın Kitabı Gazinin Hayatı, Türk Neşriyat Yurdu, 280 sayfa, 23x15 cm

  TLSatıldı
 • Ulus Gazetesinin Mustafa Kemal Atatürk Kapaklı Cumhuriyetin 15. Yılı Kutlamaları Manşetli Nüshası ve Ulus'un 15. Yıl Özel İlâvesi, "Bütün Türkiye Büyük Heyecanla 15. Yıldönümü Kutluyor", Mustafa Kemal Atatürk'ün Onuncu Yıl Nutku Yazılı, 29 İlkteşrin 1938 sayılı, 12 sayfa, 42x60 cm

Ulus'un 15. yıl için hazırladığı özel sayı nüsha, 94 sayfa olup, içerisinde Cumhuriyetin ilk 15 yılındaki devrimlerini konu almaktadır. Bol görsellidir.

  Lot No: 183

  Lot: 183

  Ulus Gazetesinin Mustafa Kemal Atatürk Kapaklı Cumhuriyetin 15. Yılı Kutlamaları Manşetli Nüshası ve Ulus'un 15. Yıl Özel İlâvesi, "Bütün Türkiye Büyük Heyecanla 15. Yıldönümü Kutluyor", Mustafa Kemal Atatürk'ün Onuncu Yıl Nutku Yazılı, 29 İlkteşrin 1938 sayılı, 12 sayfa, 42x60 cm Ulus'un 15. yıl için hazırladığı özel sayı nüsha, 94 sayfa olup, içerisinde Cumhuriyetin ilk 15 yılındaki devrimlerini konu almaktadır. Bol görsellidir.

  TLSatıldı
 • Cumhuriyet Gazetesinin Özel Olarak Hazırladığı Mustafa Kemal Atatürk Kapaklı "15inci Yıl İlavesi", 29 Birinciteşrin 1938 tarihli, 32 sayfa

45x31 cm

İçerisinde Yunus Nadi, Abidin Daver, Muharrem Feyzi Toğay, Hasan Ali Yücel, Turhan Tan'ın yazıları bulunmaktadır. İçerisinde "İstiklal Abideleri", "15 Yılda Sıhhiyemiz", "Tarihimizde İnkılap", "15 Yıllık Sanayimiz", Türk Maarifi" başlıklı birçok yazı bulunmaktadır.

  Lot No: 184

  Lot: 184

  Cumhuriyet Gazetesinin Özel Olarak Hazırladığı Mustafa Kemal Atatürk Kapaklı "15inci Yıl İlavesi", 29 Birinciteşrin 1938 tarihli, 32 sayfa 45x31 cm İçerisinde Yunus Nadi, Abidin Daver, Muharrem Feyzi Toğay, Hasan Ali Yücel, Turhan Tan'ın yazıları bulunmaktadır. İçerisinde "İstiklal Abideleri", "15 Yılda Sıhhiyemiz", "Tarihimizde İnkılap", "15 Yıllık Sanayimiz", Türk Maarifi" başlıklı birçok yazı bulunmaktadır.

  TLSatıldı
 • Mustafa Kemal Atatürk 1953 Anıtkabire defnedilmesi FDC

12x9 cm

  Lot No: 185

  Lot: 185

  Mustafa Kemal Atatürk 1953 Anıtkabire defnedilmesi FDC 12x9 cm

  TLSatıldı
 • Mustafa Kemal Atatürk 1953 Anıtkabire defnedilmesi FDC,

12x9 cm

  Lot No: 186

  Lot: 186

  Mustafa Kemal Atatürk 1953 Anıtkabire defnedilmesi FDC, 12x9 cm

  TLSatıldı
 • Mustafa Kemal Atatürk ve Umum Mütekaidini Askeriye Cemiyeti metal etiketli cep ajandası, 1938

11x8 cm

  Lot No: 187

  Lot: 187

  Mustafa Kemal Atatürk ve Umum Mütekaidini Askeriye Cemiyeti metal etiketli cep ajandası, 1938 11x8 cm

  TLSatıldı
 • 1932 Malumatlı Ajanda, Mustafa Kemal Atatürk

14x8 cm

  Lot No: 188

  Lot: 188

  1932 Malumatlı Ajanda, Mustafa Kemal Atatürk 14x8 cm

  TLSatıldı
 • Lozan Barış Antlaşması manşetli Osmanlıca "Güleryüz" Dergisinin o güne özel çıkardığı müstakil afiş

"Şanlı Ordumuzun Mesud Türk Milletine Bayram Hediyesi" yazılı, 24 Temmuz 1339 tarihli, 56x40 cm

"Şanlı ve Muzaffer Ordumuzun Sayesinde Nihayet Sulh Kızını Elde Ettik. Bundan Sonra Artık Alnı Açık Olarak Türk Milleti Bu Kıymetli Hediyenin Kadrini Bilecek ve Hiç Kimseye Kapdırmayacakdır." Güleryüz Dergisi'nin kapağındaki tasvirde Lozan Barış Antlaşması işlenmiş, barış kavramı bir kadın olarak tasvir edilmiştir.

  Lot No: 189

  Lot: 189

  Lozan Barış Antlaşması manşetli Osmanlıca "Güleryüz" Dergisinin o güne özel çıkardığı müstakil afiş "Şanlı Ordumuzun Mesud Türk Milletine Bayram Hediyesi" yazılı, 24 Temmuz 1339 tarihli, 56x40 cm "Şanlı ve Muzaffer Ordumuzun Sayesinde Nihayet Sulh Kızını Elde Ettik. Bundan Sonra Artık Alnı Açık Olarak Türk Milleti Bu Kıymetli Hediyenin Kadrini Bilecek ve Hiç Kimseye Kapdırmayacakdır." Güleryüz Dergisi'nin kapağındaki tasvirde Lozan Barış Antlaşması işlenmiş, barış kavramı bir kadın olarak tasvir edilmiştir.

  TLSatıldı
 • Türkiye Cumhuriyeti 10.Yıldönümüne özel yaptırılan, gofre Taksim Cumhuriyet Anıtı etiketli, içinde Türkiye Tütünleri İnhisar İdaresi İstanbul Fabrikası vinyetli karton sigara kutusu, Mustafa Kemal Atatürk

14x11 cm

  Lot No: 190

  Lot: 190

  Türkiye Cumhuriyeti 10.Yıldönümüne özel yaptırılan, gofre Taksim Cumhuriyet Anıtı etiketli, içinde Türkiye Tütünleri İnhisar İdaresi İstanbul Fabrikası vinyetli karton sigara kutusu, Mustafa Kemal Atatürk 14x11 cm

  TLSatıldı
 • Mustafa Kemal Atatürk ve Gazi Köşkü görselli Osmanlıca ve Fransızca yazılı teneke tütün kutusu, 7x2 cm

  Lot No: 191

  Lot: 191

  Mustafa Kemal Atatürk ve Gazi Köşkü görselli Osmanlıca ve Fransızca yazılı teneke tütün kutusu, 7x2 cm

  TLSatıldı
 • Mustafa Kemal Atatürk kabartma görselli Türkiye Cumhuriyeti 10.Yıl madalyası, 1923-33, 3 cm

  Lot No: 192

  Lot: 192

  Mustafa Kemal Atatürk kabartma görselli Türkiye Cumhuriyeti 10.Yıl madalyası, 1923-33, 3 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca İzmirin Türküsü - Türkün Ninnisi, Nâşiri: Afyon Karahisarlı Vehbi ve İsmail Hakkı

24x15 cm

  Lot No: 193

  Lot: 193

  Osmanlıca İzmirin Türküsü - Türkün Ninnisi, Nâşiri: Afyon Karahisarlı Vehbi ve İsmail Hakkı 24x15 cm

  TLSatıldı
 • P.Sinanian'ın "Souvenir de Royat" Marşı Notası

35x27 cm

  Lot No: 194

  Lot: 194

  P.Sinanian'ın "Souvenir de Royat" Marşı Notası 35x27 cm

  TLSatıldı
 • Constantinople A.Commendiger Baskı "Airs Turcs [Türk Havaları]" Müzik Notası

32x25 cm

  Lot No: 195

  Lot: 195

  Constantinople A.Commendiger Baskı "Airs Turcs [Türk Havaları]" Müzik Notası 32x25 cm

  TLSatıldı
 • Constantinople S.Christides-T.Roupenian damgalı Osmanlıca "Archine Mal Alan" müzik notası

34x25 cm

  Lot No: 196

  Lot: 196

  Constantinople S.Christides-T.Roupenian damgalı Osmanlıca "Archine Mal Alan" müzik notası 34x25 cm

  TLSatıldı
 • Constantinople S. Christides Baskı Osmanlıca ve Fransızca Victor Calleya'nın "Köse Kahya" operetinin müzik notası

32x26 cm

  Lot No: 197

  Lot: 197

  Constantinople S. Christides Baskı Osmanlıca ve Fransızca Victor Calleya'nın "Köse Kahya" operetinin müzik notası 32x26 cm

  TLSatıldı
 • Constantinople S. Christidis Baskı Fransızca "Marche Orientale" Marş Notası, Bestekâr: Madame Julie Zotos, Sultan Beşinci Murad'a ithaf edilmiş

34x26 cm

  Lot No: 198

  Lot: 198

  Constantinople S. Christidis Baskı Fransızca "Marche Orientale" Marş Notası, Bestekâr: Madame Julie Zotos, Sultan Beşinci Murad'a ithaf edilmiş 34x26 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi İstanbul'daki meşhur müzik mağazası ve nota yayıncılarından "Padişahın Müzik Malzemeleri Tedarikçisi" A. Comendiger ıslak imzalı antiye

  Lot No: 199

  Lot: 199

  Osmanlı dönemi İstanbul'daki meşhur müzik mağazası ve nota yayıncılarından "Padişahın Müzik Malzemeleri Tedarikçisi" A. Comendiger ıslak imzalı antiye

  TLSatıldı
 • İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu - DARÜLBEDAYİ KÖKSÜZLER piyesi 1934 afişi

31x23 cm

  Lot No: 200

  Lot: 200

  İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu - DARÜLBEDAYİ KÖKSÜZLER piyesi 1934 afişi 31x23 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Kabataş Teavün Cemiyeti'nin Adliye ve Mezahib Nazırı Halil Bey'in himayesinde zor durumdaki ailelere yardım maksadıyla Tepebaşı Kışlık Tiyatrosunda düzenlediği büyük ve muhteşem müsamerenin bileti

15x9 cm

Kabataş Teavün Cemiyeti Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasından bir az önce Milli direniş hareketine yardımcı olabilmek amacıyla kurulmuş olan Cemiyetlerden biri olup 1919'daki Milli Kongre'de yer almıştır.

  Lot No: 201

  Lot: 201

  Osmanlıca Kabataş Teavün Cemiyeti'nin Adliye ve Mezahib Nazırı Halil Bey'in himayesinde zor durumdaki ailelere yardım maksadıyla Tepebaşı Kışlık Tiyatrosunda düzenlediği büyük ve muhteşem müsamerenin bileti 15x9 cm Kabataş Teavün Cemiyeti Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasından bir az önce Milli direniş hareketine yardımcı olabilmek amacıyla kurulmuş olan Cemiyetlerden biri olup 1919'daki Milli Kongre'de yer almıştır.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Millet Tiyatrosu'nun konser bileti, üzerinde kufi hatla kemençe şeklinde tertip edilmiş Millet Tiyatrosu logosu bulunmaktadır

7x5 cm

Millet Tiyatrosu, 1913'te Bursa'da Muhsin Ertuğrul, İsmail Galip Arcan, Behzad Butak ve Kemal Emin Bara tarafından kurulmuştur. Yeni Turan Temsil Heyeti’nde çok sayıda yabancı oyunu sahnelenmiştir.

  Lot No: 202

  Lot: 202

  Osmanlıca Millet Tiyatrosu'nun konser bileti, üzerinde kufi hatla kemençe şeklinde tertip edilmiş Millet Tiyatrosu logosu bulunmaktadır 7x5 cm Millet Tiyatrosu, 1913'te Bursa'da Muhsin Ertuğrul, İsmail Galip Arcan, Behzad Butak ve Kemal Emin Bara tarafından kurulmuştur. Yeni Turan Temsil Heyeti’nde çok sayıda yabancı oyunu sahnelenmiştir.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Fransızca Taksim Majik [Cine Magic] Sineması J. J. Frappa'nın romanından muktebes "Şaklabanlar Prensesi" Filmi Gala Müsameresi broşürü

22x10 cm

  Lot No: 203

  Lot: 203

  Osmanlıca Fransızca Taksim Majik [Cine Magic] Sineması J. J. Frappa'nın romanından muktebes "Şaklabanlar Prensesi" Filmi Gala Müsameresi broşürü 22x10 cm

  TLSatıldı
 • Emel Mecmuası tarafından hazırlanan ve 1934 senesinde Pazarcık'ta [Bulgaristan] "Modern" sinema salonunda oynanan 
"Şahin Giray Han Yahud Kırım'ın Ruslara Geçisi" isimli piyesin Osmanlıca ve Bulgarca Broşürü, 27 Mart 1937 tarihli ve pullu

23x15 cm

Osmanlıca kısımda oyun şöyle anlatılıyor:"Büyük ve Milli Bir Temsil, 27 Mart Kurban Bayramının 2'inci Günü Pazarcık Modern Sinema Salonunda Gündüz Saat tam 2'de kadınlara, akşam saat tam 9'da herkese olmak üzere "Şahin Giray Han Yahud Kırım'ın Ruslara Geçisi" ismindeki çok meşhur ve milli 4 perdelik piyes temsil olunacaktır. 46 kişiden ibaret bu muhteşem ve muazzam piyesin mükemmel çıkması için büyük masraflar ve fedakarlıklar yapılmıştır.... Bu milli geceyi hazırlayanların Emel Mecmuası erkânı olduğunu söylersek işin ehemmiyet ve ciddiyeti anlaşılır."

  Lot No: 204

  Lot: 204

  Emel Mecmuası tarafından hazırlanan ve 1934 senesinde Pazarcık'ta [Bulgaristan] "Modern" sinema salonunda oynanan "Şahin Giray Han Yahud Kırım'ın Ruslara Geçisi" isimli piyesin Osmanlıca ve Bulgarca Broşürü, 27 Mart 1937 tarihli ve pullu 23x15 cm Osmanlıca kısımda oyun şöyle anlatılıyor:"Büyük ve Milli Bir Temsil, 27 Mart Kurban Bayramının 2'inci Günü Pazarcık Modern Sinema Salonunda Gündüz Saat tam 2'de kadınlara, akşam saat tam 9'da herkese olmak üzere "Şahin Giray Han Yahud Kırım'ın Ruslara Geçisi" ismindeki çok meşhur ve milli 4 perdelik piyes temsil olunacaktır. 46 kişiden ibaret bu muhteşem ve muazzam piyesin mükemmel çıkması için büyük masraflar ve fedakarlıklar yapılmıştır.... Bu milli geceyi hazırlayanların Emel Mecmuası erkânı olduğunu söylersek işin ehemmiyet ve ciddiyeti anlaşılır."

  TLSatıldı
 • Bir yüzü Osmanlıca bir yüzü Fransızca iki dilde "Sinema Artistik" biletleri, Şişli Osmanbey

24x17 cm

  Lot No: 205

  Lot: 205

  Bir yüzü Osmanlıca bir yüzü Fransızca iki dilde "Sinema Artistik" biletleri, Şişli Osmanbey 24x17 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi Adana [Cilicie] Teras Sineması

Fransızca "Cinema de la Terrasse" yazılı

  Lot No: 206

  Lot: 206

  Osmanlı dönemi Adana [Cilicie] Teras Sineması Fransızca "Cinema de la Terrasse" yazılı

  TLSatıldı
 • Bursa Tayyare Sineması, Darülbedayi Tayyare Cemiyeti adına yaptığı temsillerin afişleri görülmekte

  Lot No: 207

  Lot: 207

  Bursa Tayyare Sineması, Darülbedayi Tayyare Cemiyeti adına yaptığı temsillerin afişleri görülmekte

  TLSatıldı
 • Ressam Osman Hamdi Bey'in Kardeşi ve Osmanlı Asar-ı Atika Müzesi Müdürü Halil Ethem Bey ve Eşine Oğulları Süleyman Ethem Tarafından Marsilya ve Bern'den Gönderilen İki Adet Kartpostal, 1909 ve 1913 tarihli, 

Sadrazam İbrahim Ethem Bey'in oğlu Osman Hamdi Bey'in kardeşi olan Halil Ethem Bey'in oğlu Süleyman Ethem 1934'te vefat etmiştir. Babası Halil Ethem oğlunun vefatına çok üzülmüş ve hastalanmıştır. Dört sene boyunca hasta olan Halil Ethem Bey 1938'de vefat etmiştir. Halil Ethem Bey, Osman Hamdi Bey'den sonra Osmanlı Arkeoloji Müzesi'nin müdürü olmuştur. Elvah-ı Nakşiye resim koleksiyonun oluşmasını sağlamıştır. Bu koleksiyon İstanbul Resim Heykel Müzesinin çekirdeğini oluşturmaktadır. Kartpostallardan biri Halil Ethem'e "Beybabacığım" şeklinde gönderilmiştir. Babasına Avrupadaki yolculuğunu anlatmaktadır. Diğer kartpostalı ise annesine yollamıştır. Kartpostal Çubuklu'daki yalıya gönderilmiştir. Constantinople adresli olup, Galata mührü bulunmaktadır.

  Lot No: 208

  Lot: 208

  Ressam Osman Hamdi Bey'in Kardeşi ve Osmanlı Asar-ı Atika Müzesi Müdürü Halil Ethem Bey ve Eşine Oğulları Süleyman Ethem Tarafından Marsilya ve Bern'den Gönderilen İki Adet Kartpostal, 1909 ve 1913 tarihli, Sadrazam İbrahim Ethem Bey'in oğlu Osman Hamdi Bey'in kardeşi olan Halil Ethem Bey'in oğlu Süleyman Ethem 1934'te vefat etmiştir. Babası Halil Ethem oğlunun vefatına çok üzülmüş ve hastalanmıştır. Dört sene boyunca hasta olan Halil Ethem Bey 1938'de vefat etmiştir. Halil Ethem Bey, Osman Hamdi Bey'den sonra Osmanlı Arkeoloji Müzesi'nin müdürü olmuştur. Elvah-ı Nakşiye resim koleksiyonun oluşmasını sağlamıştır. Bu koleksiyon İstanbul Resim Heykel Müzesinin çekirdeğini oluşturmaktadır. Kartpostallardan biri Halil Ethem'e "Beybabacığım" şeklinde gönderilmiştir. Babasına Avrupadaki yolculuğunu anlatmaktadır. Diğer kartpostalı ise annesine yollamıştır. Kartpostal Çubuklu'daki yalıya gönderilmiştir. Constantinople adresli olup, Galata mührü bulunmaktadır.

  TLSatıldı
 • Türk Müzik Tarihinin Önemli Gruplarından "SİLÜETLER"

13x8 cm

  Lot No: 209

  Lot: 209

  Türk Müzik Tarihinin Önemli Gruplarından "SİLÜETLER" 13x8 cm

  TLSatıldı
 • Türk sinemasının dansçı oyuncularından Sevda Nur ıslak imzalı ve ithaflı fotoğraf

  Lot No: 210

  Lot: 210

  Türk sinemasının dansçı oyuncularından Sevda Nur ıslak imzalı ve ithaflı fotoğraf

  TLSatıldı
 • Asıl adı Vahe Özanyan olan Türk sineması oyuncularından Vahi Öz ıslak imzalı ve ithaflı fotoğraf

  Lot No: 211

  Lot: 211

  Asıl adı Vahe Özanyan olan Türk sineması oyuncularından Vahi Öz ıslak imzalı ve ithaflı fotoğraf

  TLSatıldı
 • Türk sinemasının "vamp kadın" karakterlerinden Peri Han ıslak imzalı ve ithaflı fotoğraf

  Lot No: 212

  Lot: 212

  Türk sinemasının "vamp kadın" karakterlerinden Peri Han ıslak imzalı ve ithaflı fotoğraf

  TLSatıldı
 • Türk sinema tarihinin en çok filmde yer alan isimlerinden Hüseyin Baradan ıslak imzalı ve ithaflı fotoğraf

  Lot No: 213

  Lot: 213

  Türk sinema tarihinin en çok filmde yer alan isimlerinden Hüseyin Baradan ıslak imzalı ve ithaflı fotoğraf

  TLSatıldı
 • Türk sinemasında güçlü kadın rollerinin önemli isimlerinden Selda Alkor ıslak imzalı ve ithaflı fotoğraf

  Lot No: 214

  Lot: 214

  Türk sinemasında güçlü kadın rollerinin önemli isimlerinden Selda Alkor ıslak imzalı ve ithaflı fotoğraf

  TLSatıldı
 • Türkan Şoray ıslak imzalı ve ithaflı fotoğraf

  Lot No: 215

  Lot: 215

  Türkan Şoray ıslak imzalı ve ithaflı fotoğraf

  TLSatıldı
 • Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun talebelerinden ressam Osman Zeki Oral'dan imzalı bayram tebrik kartı, ön yüzünde ressamın "Bolu Kız Öğretmen Okulu" resmi basılı, Ankara Sanat Dergisi Yayınları

Arkasında "Bayramınızı en iyi dileklerimle kutlar, saygılar sunarım Osman" yazılıdır. 

15x10 cm

Osman Zeki Oral, 1925'de Karadeniz Ereğli'de doğmuştur. 1950 yılında İGDSA Resim Bölümü Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinden mezun olan ressam uzun yıllar Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'ni yönetmiştir.

  Lot No: 216

  Lot: 216

  Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun talebelerinden ressam Osman Zeki Oral'dan imzalı bayram tebrik kartı, ön yüzünde ressamın "Bolu Kız Öğretmen Okulu" resmi basılı, Ankara Sanat Dergisi Yayınları Arkasında "Bayramınızı en iyi dileklerimle kutlar, saygılar sunarım Osman" yazılıdır. 15x10 cm Osman Zeki Oral, 1925'de Karadeniz Ereğli'de doğmuştur. 1950 yılında İGDSA Resim Bölümü Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinden mezun olan ressam uzun yıllar Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'ni yönetmiştir.

  TLSatıldı
 • Ressam Eşref Üren'den ressam Numan ve Nermin Pura'lara ithaflı ve imzalı baskı kartpostal, ön yüzünde Eşref Üren'in Melahat Üren portresi basılı, 17 Eylül 1977 tarihli, Ankara Sanat Dergisi Yayınları

İthaf, "Aziz ressam Pura'lar, çok teşekkür eder sağlık dilekleriyle bayramınızı kutlar sevgi ve saygılarımı yollarım sayın Pura'lar Eşref Üren" şeklindedir.

15x10 cm

  Lot No: 217

  Lot: 217

  Ressam Eşref Üren'den ressam Numan ve Nermin Pura'lara ithaflı ve imzalı baskı kartpostal, ön yüzünde Eşref Üren'in Melahat Üren portresi basılı, 17 Eylül 1977 tarihli, Ankara Sanat Dergisi Yayınları İthaf, "Aziz ressam Pura'lar, çok teşekkür eder sağlık dilekleriyle bayramınızı kutlar sevgi ve saygılarımı yollarım sayın Pura'lar Eşref Üren" şeklindedir. 15x10 cm

  TLSatıldı
 • Ressam Nüzhet İslimyeli'den ressam Numan ve Nermin Pura'lara ithaflı ve imzalı baskı kartpostal, "Nüzhet İslimyeli'nin Çocukluğu", 18 Aralık 1987 tarihli, Ankara Sanat Dergisi Yayınları 

Arkasında bulunan ithaf, "Sayın Pura'lara yeni yılın mutluluklar ve esenlikler getirmesini dilerim. Saygılarımla, 
Nüzhet İslimyeli" şeklindedir. 

15x10 cm

Nüzhet İslimyeli, 1913 yılında Mudanya’da doğmuştur. Işıklar Askeri Lisesi ve Harbiye'den mezun oldu. Mehmed Ali Bey ile Celal Esad Arseven’den ders alan ressam, İbrahim Çallı ile de çalıştı. 1960 yılında Albay olarak emekli olan Nüzhet İslimyeli, Ankara’da Sanat Dergisi’ni kurdu. Suluboya tekniği ile manzara resimleri yapmıştır.

  Lot No: 218

  Lot: 218

  Ressam Nüzhet İslimyeli'den ressam Numan ve Nermin Pura'lara ithaflı ve imzalı baskı kartpostal, "Nüzhet İslimyeli'nin Çocukluğu", 18 Aralık 1987 tarihli, Ankara Sanat Dergisi Yayınları Arkasında bulunan ithaf, "Sayın Pura'lara yeni yılın mutluluklar ve esenlikler getirmesini dilerim. Saygılarımla, Nüzhet İslimyeli" şeklindedir. 15x10 cm Nüzhet İslimyeli, 1913 yılında Mudanya’da doğmuştur. Işıklar Askeri Lisesi ve Harbiye'den mezun oldu. Mehmed Ali Bey ile Celal Esad Arseven’den ders alan ressam, İbrahim Çallı ile de çalıştı. 1960 yılında Albay olarak emekli olan Nüzhet İslimyeli, Ankara’da Sanat Dergisi’ni kurdu. Suluboya tekniği ile manzara resimleri yapmıştır.

  TLSatıldı
 • Nazım Hikmet'in birçok kitabının kapağını tasarlayan ressam ve fotoğraf sanatçısı Ali Suavi Sonar'ın kendi el yazısıyla yazıp imzaladığı Arif Genç'e gönderdiği kartpostal ve kartviziti

Ali Suavi Sonar, kartpostalın ön yüzüne "Arif Genc'in istikbali" yazmıştır. 

Sanatçı, 1910 yılında Adanada doğmuştur. Güzel Sanatlar Akademisinde Afiş bölümünde Prof. Weber in atölyesinde eğitim aldı, Tekel idaresinde Ressam ve Grafiker olarak çalıştı. 1960 da Roma ya yerleşti, Türk basını için fotoğraflar gönderdi. gönderdi. İtalya, Fransa, Almanya ve Dünyanın bir çok ülkesinde yıllarca fotoğrafçılık yapmış, dünyanın en önemli dergilerine kapak fotoğrafı çekmiş dünya ünlüleri ile yaptığı röpertajları yayınlanmıştır.27 Eylül 1994 tarihinde vefat etmiştir.

  Lot No: 219

  Lot: 219

  Nazım Hikmet'in birçok kitabının kapağını tasarlayan ressam ve fotoğraf sanatçısı Ali Suavi Sonar'ın kendi el yazısıyla yazıp imzaladığı Arif Genç'e gönderdiği kartpostal ve kartviziti Ali Suavi Sonar, kartpostalın ön yüzüne "Arif Genc'in istikbali" yazmıştır. Sanatçı, 1910 yılında Adanada doğmuştur. Güzel Sanatlar Akademisinde Afiş bölümünde Prof. Weber in atölyesinde eğitim aldı, Tekel idaresinde Ressam ve Grafiker olarak çalıştı. 1960 da Roma ya yerleşti, Türk basını için fotoğraflar gönderdi. gönderdi. İtalya, Fransa, Almanya ve Dünyanın bir çok ülkesinde yıllarca fotoğrafçılık yapmış, dünyanın en önemli dergilerine kapak fotoğrafı çekmiş dünya ünlüleri ile yaptığı röpertajları yayınlanmıştır.27 Eylül 1994 tarihinde vefat etmiştir.

  TLSatıldı
 • Ressam Fikret Otyam'ın resmi üzerinde çalışırken çekilmiş fotoğrafı,


Ressam ve Yazar Fikret Otyam, 19 Aralık 1926'da İstanbul'da doğdu. İlk hikayeleri 1945-1946 yıllarında İstanbul'da Gece Postası gazetesinde yayınlanmıştır. Fotoğrafı Nedim ağabeyinden öğrenmiş, Aksaray'da arkadaşı ve resim öğretmeni ile birlikte "Foto Üç Yıldız" adlı bir fotoğrafçı dükkanı açmıştır. İkinci Dünya savaşı yıllarına rastlayan lise eğitimi Ankara ve Kayseri'deki liselerde kesintilere uğrayarak geçmiştir. Resme olan ilgisi sonunda 1945 yılında girdiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisini 1953 'de Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinde bitirmiştir.

  Lot No: 220

  Lot: 220

  Ressam Fikret Otyam'ın resmi üzerinde çalışırken çekilmiş fotoğrafı, Ressam ve Yazar Fikret Otyam, 19 Aralık 1926'da İstanbul'da doğdu. İlk hikayeleri 1945-1946 yıllarında İstanbul'da Gece Postası gazetesinde yayınlanmıştır. Fotoğrafı Nedim ağabeyinden öğrenmiş, Aksaray'da arkadaşı ve resim öğretmeni ile birlikte "Foto Üç Yıldız" adlı bir fotoğrafçı dükkanı açmıştır. İkinci Dünya savaşı yıllarına rastlayan lise eğitimi Ankara ve Kayseri'deki liselerde kesintilere uğrayarak geçmiştir. Resme olan ilgisi sonunda 1945 yılında girdiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisini 1953 'de Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinde bitirmiştir.

  TLSatıldı
 • Ressam Burhan Uygur köpeği ile birlikte

12x9 cm

Ressam Burhan Uygur, 1961'den Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi'nden mezun olmuştur. İlk sergisini Beyoğlu Sanat Galerisi'nde açan Burhan Uygur, 1970'te Salzburg Yaz Akademisi'nde ressam Corneille ile çalışmıştır. 1968 yılında 
Çağdaş Ressamlar Cemiyeti "Yılın Genç Ressamı" ödülünü kazanmıştır.

  Lot No: 221

  Lot: 221

  Ressam Burhan Uygur köpeği ile birlikte 12x9 cm Ressam Burhan Uygur, 1961'den Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi'nden mezun olmuştur. İlk sergisini Beyoğlu Sanat Galerisi'nde açan Burhan Uygur, 1970'te Salzburg Yaz Akademisi'nde ressam Corneille ile çalışmıştır. 1968 yılında Çağdaş Ressamlar Cemiyeti "Yılın Genç Ressamı" ödülünü kazanmıştır.

  TLSatıldı
 • Türk Ressamlar Cemiyeti kurucularından, "İstanbul ve Boğaziçi" ressamı Hikmet Onat, Foto Yıldız Üsküdar, 9x14 cm

Hikmet Onat,1903'de Heybeliada Deniz Harp Okulu'ndan mezun oldu. Ressam Ruhi Arel ile birlikte Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi’nde resim derslerine devam etti. 1905 yılında İstanbul Sanayi-i Nefise Mektebi'ne kaydoldu. 1908 senesinde Osmanlı Ressamlar Cemiyeti ve Güzel Sanatlar Birliği’nin kurucuları arasında yer alarak sergilerine katıldı. Hikmet Onat, Paris Güzel Sanatlar Akademisi'nde Fernand Cormon Atölyesi'nde dört yıl çalışmıştır.

  Lot No: 222

  Lot: 222

  Türk Ressamlar Cemiyeti kurucularından, "İstanbul ve Boğaziçi" ressamı Hikmet Onat, Foto Yıldız Üsküdar, 9x14 cm Hikmet Onat,1903'de Heybeliada Deniz Harp Okulu'ndan mezun oldu. Ressam Ruhi Arel ile birlikte Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi’nde resim derslerine devam etti. 1905 yılında İstanbul Sanayi-i Nefise Mektebi'ne kaydoldu. 1908 senesinde Osmanlı Ressamlar Cemiyeti ve Güzel Sanatlar Birliği’nin kurucuları arasında yer alarak sergilerine katıldı. Hikmet Onat, Paris Güzel Sanatlar Akademisi'nde Fernand Cormon Atölyesi'nde dört yıl çalışmıştır.

  TLSatıldı
 • Sürrealist Ressam Salvador Dali ile ilham kaynağı eşi Gala

25x20 cm

  Lot No: 223

  Lot: 223

  Sürrealist Ressam Salvador Dali ile ilham kaynağı eşi Gala 25x20 cm

  TLSatıldı
 • Pablo Picasso

29x20 cm

ORTADAN YIRTILMIŞ-YAPIŞTIRILMIŞTIR

Oldukça az fotoğraf veren ve fotoğraf çektirmekten hiç hazzetmeyen Picasso'yu Ara Güler, 1971 yılında Pablo Picasso'nun 90. Yaş kutlaması için hazırlanan "Picasso Meramorphose et Unite" isimli kitap için ünlü ressamın şatosunda fotoğraflarını çekmeyi başarmıştır.

  Lot No: 224

  Lot: 224

  Pablo Picasso 29x20 cm ORTADAN YIRTILMIŞ-YAPIŞTIRILMIŞTIR Oldukça az fotoğraf veren ve fotoğraf çektirmekten hiç hazzetmeyen Picasso'yu Ara Güler, 1971 yılında Pablo Picasso'nun 90. Yaş kutlaması için hazırlanan "Picasso Meramorphose et Unite" isimli kitap için ünlü ressamın şatosunda fotoğraflarını çekmeyi başarmıştır.

  TLSatıldı
 • "Ara Güler'in Yaratıcı Amerikalıları" sergisinde Ara Güler 

25x20 cm

Fotoğrafda Ara Güler, İstanbul'da 1975 yılının Nisan ayında Yaratıcı Amerikalılar adlı sergisi için bizzat hazırladığı kataloğu anlatmaktadır. Ara Güler, 1975'de Amerika Birleşik Devletleri'ne davet edilmiş ve orada birçok ünlü Amerikalının fotoğraflarını çekmiştir. Bu sergi o fotoğraflardan oluşmaktadır.

  Lot No: 225

  Lot: 225

  "Ara Güler'in Yaratıcı Amerikalıları" sergisinde Ara Güler 25x20 cm Fotoğrafda Ara Güler, İstanbul'da 1975 yılının Nisan ayında Yaratıcı Amerikalılar adlı sergisi için bizzat hazırladığı kataloğu anlatmaktadır. Ara Güler, 1975'de Amerika Birleşik Devletleri'ne davet edilmiş ve orada birçok ünlü Amerikalının fotoğraflarını çekmiştir. Bu sergi o fotoğraflardan oluşmaktadır.

  TLSatıldı
 • Ara Güler'in objektifinden çağdaş Türk resminin öncülerinden Ressam Abidin Dino, arkası "Photographed by Ara Güler" kaşeli, Fransızca "Pour 1957" yazılı

17x12 cm

Çok yönlü bir sanatkar olan Abidin Dino, çağdaş Türk resminin öncülerinden sayılmaktadır. Türk resim tarihinde "d Grubu" ve "Yeniler Grubu" adlarıyla anılan sanat topluluklarına katılmış, yazdıkları ve çizdikleriyle sanatkar ruhunu aksettirmiştir.

  Lot No: 226

  Lot: 226

  Ara Güler'in objektifinden çağdaş Türk resminin öncülerinden Ressam Abidin Dino, arkası "Photographed by Ara Güler" kaşeli, Fransızca "Pour 1957" yazılı 17x12 cm Çok yönlü bir sanatkar olan Abidin Dino, çağdaş Türk resminin öncülerinden sayılmaktadır. Türk resim tarihinde "d Grubu" ve "Yeniler Grubu" adlarıyla anılan sanat topluluklarına katılmış, yazdıkları ve çizdikleriyle sanatkar ruhunu aksettirmiştir.

  TLSatıldı
 • Ressam Abidin Dino'nun kendi el yazısıyla yazıp imzaladığı, Fransa'dan Yazar Fikret Âdil'e gönderdiği kartpostal

Mektup, "Fikri Bey ve de Sultan! Geleli 39'la yatıyorum sunturlu grip küçük vebâ, neyse! Sakın buralara gelmeyin. Tüm memleketler hasta, doktorlar bile... Zor bela bir tanesi geldi bana [...]'yı sordum, Fransız doktorları şimdilik kesin olarak karşı dedi. Kendime gelince bir şeyler öğrenir yazarım. 1970 yılınız biraz [...] olsun."

14x10 cm

  Lot No: 227

  Lot: 227

  Ressam Abidin Dino'nun kendi el yazısıyla yazıp imzaladığı, Fransa'dan Yazar Fikret Âdil'e gönderdiği kartpostal Mektup, "Fikri Bey ve de Sultan! Geleli 39'la yatıyorum sunturlu grip küçük vebâ, neyse! Sakın buralara gelmeyin. Tüm memleketler hasta, doktorlar bile... Zor bela bir tanesi geldi bana [...]'yı sordum, Fransız doktorları şimdilik kesin olarak karşı dedi. Kendime gelince bir şeyler öğrenir yazarım. 1970 yılınız biraz [...] olsun." 14x10 cm

  TLSatıldı
 • Paris ekolü Türk ressamlarından Nejad Melih Devrim'den yazar Fikret Adil'e Fransızca ithaflı ve imzalı baskı kart, üzerinde Nejad Devrim'in "Terra De Fuego, 1956" isimli eseri basılı, "26. 1. 58" tarihli

15x10 cm

Nejad Melih Devrim, Türk soyut resminin akla gelen ilk isimlerinden biri olup, Ressam Fahrelnissa Zeid ile Yazar İzzet Melih Devrim'in çocuğudur. Türk resminde Paris ekolü olarak bilinen grubun üyelerindendir.

  Lot No: 228

  Lot: 228

  Paris ekolü Türk ressamlarından Nejad Melih Devrim'den yazar Fikret Adil'e Fransızca ithaflı ve imzalı baskı kart, üzerinde Nejad Devrim'in "Terra De Fuego, 1956" isimli eseri basılı, "26. 1. 58" tarihli 15x10 cm Nejad Melih Devrim, Türk soyut resminin akla gelen ilk isimlerinden biri olup, Ressam Fahrelnissa Zeid ile Yazar İzzet Melih Devrim'in çocuğudur. Türk resminde Paris ekolü olarak bilinen grubun üyelerindendir.

  TLSatıldı
 • Ressam Fahr-el Nissa Zeid'den yazar Fikret Âdil'e ithaflı ve imzalı Fransızca sergi davetiyesi, Fransa'nın Meşhur Galerilerinden "Galerie Dina Vierny"deki Pentür Sergisi, 19 Mayıs-9 Haziran tarihli

"Fikret Âdil'e Bir Selam Paris'ten" şeklinde ithaflı

13x10 cm

Şakir Paşa'nın kızı ve Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağçılı'nın kız kardeşi olan Fahrelnissa Zeid, Türk soyut resminin
önde gelen sanatkarlarındandır. Zeid, 1901 yılında İstanbul'da doğmuştur, soyadını Kral 1. Faysal'ın kardeşi ve dönemin Irak büyükelçisi olan Emir Zeid'le evlendikten sonra almıştır. Modern üslupta önemli bir ressam olarak tanındığı Fransa'da adını "Fahrelnisa" imlasıyla kullanan sanatkâr, gravür sanatçısı Aliye Berger'in kardeşi; seramik sanatçısı Füreya Koral'ın teyzesi; ressam Nejat Devrim'in, tiyatrocu Şirin Devrim'in annesidir.

  Lot No: 229

  Lot: 229

  Ressam Fahr-el Nissa Zeid'den yazar Fikret Âdil'e ithaflı ve imzalı Fransızca sergi davetiyesi, Fransa'nın Meşhur Galerilerinden "Galerie Dina Vierny"deki Pentür Sergisi, 19 Mayıs-9 Haziran tarihli "Fikret Âdil'e Bir Selam Paris'ten" şeklinde ithaflı 13x10 cm Şakir Paşa'nın kızı ve Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağçılı'nın kız kardeşi olan Fahrelnissa Zeid, Türk soyut resminin önde gelen sanatkarlarındandır. Zeid, 1901 yılında İstanbul'da doğmuştur, soyadını Kral 1. Faysal'ın kardeşi ve dönemin Irak büyükelçisi olan Emir Zeid'le evlendikten sonra almıştır. Modern üslupta önemli bir ressam olarak tanındığı Fransa'da adını "Fahrelnisa" imlasıyla kullanan sanatkâr, gravür sanatçısı Aliye Berger'in kardeşi; seramik sanatçısı Füreya Koral'ın teyzesi; ressam Nejat Devrim'in, tiyatrocu Şirin Devrim'in annesidir.

  TLSatıldı
 • Türk Ressamlar Cemiyeti kurucularından ressam Şevket Dağ Kız Muallim Mektebi talebe ve hocalarıyla, arkasında Osmanlıca "1927-1928 olması lazım" yazılı

38x28 cm

1876’da İstanbul’da doğan Şevket Dağ, Osman Hamdi Bey’in kurduğu “Sanayi-i Nefise” Mektebi'ni birincilikle bitirmiştir. Mahmudiye Rüştiyesi’ne resim öğretmeni olarak tayin edilen sanatçı, bu görevini çeşitli kurumlarda 23 yıl sürdürmüştür. Çalıştığı okullarda Türk resim sanatının ünlü ressamlarından Fikret Mualla ve Malik Aksel’e hocalık yaptı. 1909 yılında kurulan “Osmanlı Ressamlar Cemiyeti” kurucuları arasında yer alan sanatçı, 1919 yılında Hikmet Onat ve İbrahim Çallı’yla beraber “Türk Ressamlar Cemiyeti”ni kurmuştur. Şevket Dağ, Kız Muallim Lisesi'nde de resim hocalığı yapmıştır.

  Lot No: 230

  Lot: 230

  Türk Ressamlar Cemiyeti kurucularından ressam Şevket Dağ Kız Muallim Mektebi talebe ve hocalarıyla, arkasında Osmanlıca "1927-1928 olması lazım" yazılı 38x28 cm 1876’da İstanbul’da doğan Şevket Dağ, Osman Hamdi Bey’in kurduğu “Sanayi-i Nefise” Mektebi'ni birincilikle bitirmiştir. Mahmudiye Rüştiyesi’ne resim öğretmeni olarak tayin edilen sanatçı, bu görevini çeşitli kurumlarda 23 yıl sürdürmüştür. Çalıştığı okullarda Türk resim sanatının ünlü ressamlarından Fikret Mualla ve Malik Aksel’e hocalık yaptı. 1909 yılında kurulan “Osmanlı Ressamlar Cemiyeti” kurucuları arasında yer alan sanatçı, 1919 yılında Hikmet Onat ve İbrahim Çallı’yla beraber “Türk Ressamlar Cemiyeti”ni kurmuştur. Şevket Dağ, Kız Muallim Lisesi'nde de resim hocalığı yapmıştır.

  TLSatıldı
 • Ressam Şevket Dağ'ın Darülmuallimin Resim Dershanesini ziyareti, 

Arkasında Ressam Şevket Dağ'ın palet şeklindeki zarif imzası ve açıklaması bulunmaktadır 

Osmanlıca "Darülmuallimin-i Aliyye resimhanesini ziyaret hatırası 6 Şubat 1334 Resim Muallimi Şevket"

13x8 cm

  Lot No: 231

  Lot: 231

  Ressam Şevket Dağ'ın Darülmuallimin Resim Dershanesini ziyareti, Arkasında Ressam Şevket Dağ'ın palet şeklindeki zarif imzası ve açıklaması bulunmaktadır Osmanlıca "Darülmuallimin-i Aliyye resimhanesini ziyaret hatırası 6 Şubat 1334 Resim Muallimi Şevket" 13x8 cm

  TLSatıldı
 • Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun Taksim Sanat Galerisi'ndeki resim sergisinin davetiyesi

Üzerinde Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun orijinal kumlu motif çalışması mevcut

Aralık 1967-Ocak 1968 tarihli

29x22 cm

Şair ve Ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu, 1911’de Görele’de doğmuştur. Trabzon Lisesi’nden sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Burada Nazmi Ziya ve İbrahim Çallı’nın öğrencisi olmuştur. 1930’da eğitimini bitirmeden, ağabeyi Sabahattin Eyüboğlu’nun yanına, Paris’e gitti. Döndüğünde Akademi’de öğretim üyeliğine başladı. Geleneksel süsleme ve halk el sanatlı arından seçtiği motifleri eserlerinde başarılı biçimde kullandı. Eserleriyle yurtiçi ve dışında çok sayıda ödüle layık görüldü. Daha lise öğrencisiyken şiir yazmaya başladı. Şiirleri Yeditepe, Ses, Güney, İnsan, İnkılapçı Gençlik ve Varlık dergilerinde yayımlandı. Daha birçok dergi ve gazetede gezi yazıları, hikâye ve denemeler yazdı. Halk edebiyatının her türüne karşı duyduğu hayranlık bütün eser lerine yansıdı. 21 Eylül 1975’te, İstanbul’da vefat etmiştir.

  Lot No: 232

  Lot: 232

  Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun Taksim Sanat Galerisi'ndeki resim sergisinin davetiyesi Üzerinde Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun orijinal kumlu motif çalışması mevcut Aralık 1967-Ocak 1968 tarihli 29x22 cm Şair ve Ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu, 1911’de Görele’de doğmuştur. Trabzon Lisesi’nden sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Burada Nazmi Ziya ve İbrahim Çallı’nın öğrencisi olmuştur. 1930’da eğitimini bitirmeden, ağabeyi Sabahattin Eyüboğlu’nun yanına, Paris’e gitti. Döndüğünde Akademi’de öğretim üyeliğine başladı. Geleneksel süsleme ve halk el sanatlı arından seçtiği motifleri eserlerinde başarılı biçimde kullandı. Eserleriyle yurtiçi ve dışında çok sayıda ödüle layık görüldü. Daha lise öğrencisiyken şiir yazmaya başladı. Şiirleri Yeditepe, Ses, Güney, İnsan, İnkılapçı Gençlik ve Varlık dergilerinde yayımlandı. Daha birçok dergi ve gazetede gezi yazıları, hikâye ve denemeler yazdı. Halk edebiyatının her türüne karşı duyduğu hayranlık bütün eser lerine yansıdı. 21 Eylül 1975’te, İstanbul’da vefat etmiştir.

  TLSatıldı
 • Ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu'ndan Orhan Veli'nin İlham Kaynağı Bella Eskenazi'ye ithaflı ve imzalı resim sergisi davetiyesi

İç kısmında Bedri Rahmi'nin orijinal çizimi bulunmaktadır

17x12 cm

Aydın Cumalı Sanat Galerisi, 10 Mayıs 1975 tarihli

  Lot No: 233

  Lot: 233

  Ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu'ndan Orhan Veli'nin İlham Kaynağı Bella Eskenazi'ye ithaflı ve imzalı resim sergisi davetiyesi İç kısmında Bedri Rahmi'nin orijinal çizimi bulunmaktadır 17x12 cm Aydın Cumalı Sanat Galerisi, 10 Mayıs 1975 tarihli

  TLSatıldı
 • Türk Beşlerinden bestekâr Ahmed Adnan Saygun, yiyatro sanatkârlarımız Bedia Muvahhit, Vasfi Rıza Zobu, Ali Poyrazoğlu, İsmet Ay, Cihan Ünal ve Şener Şen Vizon Dergisi'nin düzenlediği Köfte-Piyaz günlerinde

18x12 cm

Türkiye'nin ilk esaslı moda dergisi kabul edilen Vizon, 1977'de kurulmuştur. Gerek içeriğinin gücü gerekse de kaliteli basılışı
dolayısıyla moda dergisi bakımından Türkiye'de ön plana çıkmıştır.
Zengin bir yazar kadrosu bulunan Vizon dergisi, köşe yazarları ve röportaj yaoılan şair ve yazarları gelenekselleşmiş köfte-piyaz günlerinde ofislerinde ağırlamıştır. Vizon dergisi yayın hayatına daha sonra Vizyon ismiyle devam etmiştir.

  Lot No: 234

  Lot: 234

  Türk Beşlerinden bestekâr Ahmed Adnan Saygun, yiyatro sanatkârlarımız Bedia Muvahhit, Vasfi Rıza Zobu, Ali Poyrazoğlu, İsmet Ay, Cihan Ünal ve Şener Şen Vizon Dergisi'nin düzenlediği Köfte-Piyaz günlerinde 18x12 cm Türkiye'nin ilk esaslı moda dergisi kabul edilen Vizon, 1977'de kurulmuştur. Gerek içeriğinin gücü gerekse de kaliteli basılışı dolayısıyla moda dergisi bakımından Türkiye'de ön plana çıkmıştır. Zengin bir yazar kadrosu bulunan Vizon dergisi, köşe yazarları ve röportaj yaoılan şair ve yazarları gelenekselleşmiş köfte-piyaz günlerinde ofislerinde ağırlamıştır. Vizon dergisi yayın hayatına daha sonra Vizyon ismiyle devam etmiştir.

  TLSatıldı
 • Yazar Duygu Asena, Aziz Nesin, Emin Çölaşan, Gülriz Sururi, ressam Mehmet Güleryüz ve Bedri Baykam Vizon Dergisi'nin düzenlediği Köfte-Piyaz günlerinde

18x12 cm

  Lot No: 235

  Lot: 235

  Yazar Duygu Asena, Aziz Nesin, Emin Çölaşan, Gülriz Sururi, ressam Mehmet Güleryüz ve Bedri Baykam Vizon Dergisi'nin düzenlediği Köfte-Piyaz günlerinde 18x12 cm

  TLSatıldı
 • Türkiye'nin ilk moda dergilerinden Vizon Dergisi'nin düzenlediği sanatkâr buluşmalarından bir hatıra fotoğrafı

18x12 cm

  Lot No: 236

  Lot: 236

  Türkiye'nin ilk moda dergilerinden Vizon Dergisi'nin düzenlediği sanatkâr buluşmalarından bir hatıra fotoğrafı 18x12 cm

  TLSatıldı
 • "Üvercinka" Şâiri Cemal Süreya, tiyaro sanatkârlarımız Bedia Muvahhit ve Ferhan Şensoy Betül Mardin, Aziz Nesin ve ressam Mehmet Güleryüz Vizon Dergisi'nin düzenlediği Köfte-Piyaz günlerinde

18x12 cm

  Lot No: 237

  Lot: 237

  "Üvercinka" Şâiri Cemal Süreya, tiyaro sanatkârlarımız Bedia Muvahhit ve Ferhan Şensoy Betül Mardin, Aziz Nesin ve ressam Mehmet Güleryüz Vizon Dergisi'nin düzenlediği Köfte-Piyaz günlerinde 18x12 cm

  TLSatıldı
 • Şâir Cemâl Süreya'nın pastel portre çalışması, "Cemal Süreya" imzalı, "8 Ağustos 85" tarihli, 29x23 cm

Cemal Süreya'nın şâirliğinin yanında bir de çizerlik kabiliyeti çok yönlü bir sanatkârdı. Desenler ve karikatürler çizmiştir. Çizimlerinde imza olarak bazen Cemasef ve Cjarles Suares takma adlarını da kullanmıştır. 1 Ağustos 1960’ta Papirüs dergisinin ilk sayısını yayımlamıştır. 1974 yılından itibaren baş yazılarını yazdığı Oluşum dergisini 1977 yılında bir süre yönetti. Oluşum, Papirüs’ten sonra başyazı yazdığı tek dergidir. Mayıs 1974’ten Temmuz 1978’e kadar Oluşum’da düzenli yazan Cemal Süreya, bu tarihten sonra bu dergide bir defa yer aldı: “Ne Var Ne Yok” (Haziran 1987). Edebiyat dünyamızın en verimli yazarlarından biri olan Cemal Süreya, yazı hayatı boyunca pek çok takma ad kullanmıştır: Bugüne değin tespit edilenler şunlardır: Osman Mazlum, Adil Fırat, Ali Fakir, Ali Hakir, Ahmet Gürsu, Hüseyin Karayazı, Birsen Sağnak, Dr. Suat Hüseyin, Hasan Basri, Genco Gümrah, Suna Gün.

  Lot No: 238

  Lot: 238

  Şâir Cemâl Süreya'nın pastel portre çalışması, "Cemal Süreya" imzalı, "8 Ağustos 85" tarihli, 29x23 cm Cemal Süreya'nın şâirliğinin yanında bir de çizerlik kabiliyeti çok yönlü bir sanatkârdı. Desenler ve karikatürler çizmiştir. Çizimlerinde imza olarak bazen Cemasef ve Cjarles Suares takma adlarını da kullanmıştır. 1 Ağustos 1960’ta Papirüs dergisinin ilk sayısını yayımlamıştır. 1974 yılından itibaren baş yazılarını yazdığı Oluşum dergisini 1977 yılında bir süre yönetti. Oluşum, Papirüs’ten sonra başyazı yazdığı tek dergidir. Mayıs 1974’ten Temmuz 1978’e kadar Oluşum’da düzenli yazan Cemal Süreya, bu tarihten sonra bu dergide bir defa yer aldı: “Ne Var Ne Yok” (Haziran 1987). Edebiyat dünyamızın en verimli yazarlarından biri olan Cemal Süreya, yazı hayatı boyunca pek çok takma ad kullanmıştır: Bugüne değin tespit edilenler şunlardır: Osman Mazlum, Adil Fırat, Ali Fakir, Ali Hakir, Ahmet Gürsu, Hüseyin Karayazı, Birsen Sağnak, Dr. Suat Hüseyin, Hasan Basri, Genco Gümrah, Suna Gün.

  TLSatıldı
 • Şâir Cemal Süreya'nın portre çalışması, "Cemal" imzalı, "17 Temmuz 1989" tarihli, 26x19 cm

  Lot No: 239

  Lot: 239

  Şâir Cemal Süreya'nın portre çalışması, "Cemal" imzalı, "17 Temmuz 1989" tarihli, 26x19 cm

  TLSatıldı
 • Şâir Cemâl Süreya'nın porte çalışmaları, "Cemal Süreya" imzalı, "7. 1. 1989" tarihli, 28x20 cm

  Lot No: 240

  Lot: 240

  Şâir Cemâl Süreya'nın porte çalışmaları, "Cemal Süreya" imzalı, "7. 1. 1989" tarihli, 28x20 cm

  TLSatıldı
 • Nazım Hikmet 1931 imzalı tuval üzeri yağlı boya resim, 33x25 cm

  Lot No: 241

  Lot: 241

  Nazım Hikmet 1931 imzalı tuval üzeri yağlı boya resim, 33x25 cm

  TLSatıldı
 • Regie des Tabacs de l'Empire Ottoman Constantinople yazılı Osmanlı teneke sigara kutusu, 15 cm

  Lot No: 242

  Lot: 242

  Regie des Tabacs de l'Empire Ottoman Constantinople yazılı Osmanlı teneke sigara kutusu, 15 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi hiç açılmamış, üzeri Osmanlıca etiketli kibrit kutusu, 5 cm

  Lot No: 243

  Lot: 243

  Osmanlı dönemi hiç açılmamış, üzeri Osmanlıca etiketli kibrit kutusu, 5 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi hiç açılmamış, üzeri Osmanlıca etiketli kibrit kutusu, 5,5 cm

  Lot No: 244

  Lot: 244

  Osmanlı dönemi hiç açılmamış, üzeri Osmanlıca etiketli kibrit kutusu, 5,5 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Donanma-yı Osmani Muavenet-i Milliyesi Cemiyeti" yazılı kibrit kutusu, 11x5 cm

  Lot No: 245

  Lot: 245

  Osmanlıca "Donanma-yı Osmani Muavenet-i Milliyesi Cemiyeti" yazılı kibrit kutusu, 11x5 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi bijuteri kutusu, içi Pera Joillerie TH. Exerdjoglou yazılı, 6 cm

  Lot No: 246

  Lot: 246

  Osmanlı dönemi bijuteri kutusu, içi Pera Joillerie TH. Exerdjoglou yazılı, 6 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi kadife yüzük kutusu, içi Aram Frenkian Grand Bazar etiketli, 3,5 cm

  Lot No: 247

  Lot: 247

  Osmanlı dönemi kadife yüzük kutusu, içi Aram Frenkian Grand Bazar etiketli, 3,5 cm

  TLSatıldı
 • Bergüzar Constantinople yazılı Osmanlı dönemi bilezik kutusu, 9 cm

  Lot No: 248

  Lot: 248

  Bergüzar Constantinople yazılı Osmanlı dönemi bilezik kutusu, 9 cm

  TLSatıldı
 • Galata Pera Petit Lyon yazılı Osmanlı dönemi yüzük kutusu, 4 cm

  Lot No: 249

  Lot: 249

  Galata Pera Petit Lyon yazılı Osmanlı dönemi yüzük kutusu, 4 cm

  TLSatıldı
 • Mizanül Hararet Vensan Kasabyan marka Osmanlı termometre, 16 cm

  Lot No: 250

  Lot: 250

  Mizanül Hararet Vensan Kasabyan marka Osmanlı termometre, 16 cm

  TLSatıldı
 • "PADİŞAHIM ÇOK YAŞA HÜRRİYET ADALET MUSAVAT UHUVVET" yazılı Meşrutiyet kol bandı, 41x8 cm

  Lot No: 251

  Lot: 251

  "PADİŞAHIM ÇOK YAŞA HÜRRİYET ADALET MUSAVAT UHUVVET" yazılı Meşrutiyet kol bandı, 41x8 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı Müdafa-i Milliye Cemiyeti mineli rozet, 2,5 cm

  Lot No: 252

  Lot: 252

  Osmanlı Müdafa-i Milliye Cemiyeti mineli rozet, 2,5 cm

  TLSatıldı
 • 
Osmanlı Müdafa-i Milliye Cemiyeti rozet,3 cm

  Lot No: 253

  Lot: 253

  Osmanlı Müdafa-i Milliye Cemiyeti rozet,3 cm

  TLSatıldı
 • 
Osmanlı Donanma Cemiyeti mineli rozet, 3,5 cm

  Lot No: 254

  Lot: 254

  Osmanlı Donanma Cemiyeti mineli rozet, 3,5 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi Yaşasın Milli Ordumuz mineli rozet, 6 cm

  Lot No: 255

  Lot: 255

  Osmanlı dönemi Yaşasın Milli Ordumuz mineli rozet, 6 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi İttifak mineli rozet, 1.5 cm

  Lot No: 256

  Lot: 256

  Osmanlı dönemi İttifak mineli rozet, 1.5 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi İttifak mineli rozet, 2 cm

  Lot No: 257

  Lot: 257

  Osmanlı dönemi İttifak mineli rozet, 2 cm

  TLSatıldı
 • Bir yüzü Enver Paşa ve diğer yüzü Çanakkale görselli büyük boy kurşun madalyon

7x4 cm

  Lot No: 258

  Lot: 258

  Bir yüzü Enver Paşa ve diğer yüzü Çanakkale görselli büyük boy kurşun madalyon 7x4 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı Meşrutiyet madalyası, "HÜRRİYET" "MUSAVAT" "ADALET" "UHUVVET" yazılı, 3,5 cm

  Lot No: 259

  Lot: 259

  Osmanlı Meşrutiyet madalyası, "HÜRRİYET" "MUSAVAT" "ADALET" "UHUVVET" yazılı, 3,5 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı Liyakat Madalyası

Arkası "SADAKAT VE ŞECAAT İBRAZ EDENLERE MAHSUSTUR" yazılı

3,5 cm

  Lot No: 260

  Lot: 260

  Osmanlı Liyakat Madalyası Arkası "SADAKAT VE ŞECAAT İBRAZ EDENLERE MAHSUSTUR" yazılı 3,5 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı Yunan Harbi madalyası 

2,5 cm

  Lot No: 261

  Lot: 261

  Osmanlı Yunan Harbi madalyası 2,5 cm

  TLSatıldı
 • Tunceli 3.Ordu Manevrası 1938 madalya, 3.5 cm

  Lot No: 262

  Lot: 262

  Tunceli 3.Ordu Manevrası 1938 madalya, 3.5 cm

  TLSatıldı
 • Eski Türkçe yazılı İstiklal Madalyası, 4 cm

  Lot No: 263

  Lot: 263

  Eski Türkçe yazılı İstiklal Madalyası, 4 cm

  TLSatıldı
 • 1.Cihan Harbi Selanik esaret hatırası, bakır üzeri kalem işçilikli camii tasvirli bardak, 9 cm

  Lot No: 264

  Lot: 264

  1.Cihan Harbi Selanik esaret hatırası, bakır üzeri kalem işçilikli camii tasvirli bardak, 9 cm

  TLSatıldı
 • ELİAS KARAKO VE BİRADERİ firmasına ait 1930'lar küllük ve Osmanlı dönemi 2 dilde yazılı zarf açacağı

13x11 cm 15 cm

  Lot No: 265

  Lot: 265

  ELİAS KARAKO VE BİRADERİ firmasına ait 1930'lar küllük ve Osmanlı dönemi 2 dilde yazılı zarf açacağı 13x11 cm 15 cm

  TLSatıldı
 • Yahudi firma Jaquel Ben Ezra ve Şürekası Constantinople etiketli Osmanlı termometre

Etiket kadranda eski Türkçe olarak "KURU HAVA" "GÜZEL HAVA" "BARAN VEYA RÜZGAR" "FIRTINA" yazılıdır

15,5 cm

  Lot No: 266

  Lot: 266

  Yahudi firma Jaquel Ben Ezra ve Şürekası Constantinople etiketli Osmanlı termometre Etiket kadranda eski Türkçe olarak "KURU HAVA" "GÜZEL HAVA" "BARAN VEYA RÜZGAR" "FIRTINA" yazılıdır 15,5 cm

  TLSatıldı
 • Ünlü matbaacı F. Löffler Constantinople armalı kartvizit kutusu, 10x6 cm

  Lot No: 267

  Lot: 267

  Ünlü matbaacı F. Löffler Constantinople armalı kartvizit kutusu, 10x6 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi bir çift kadın ayakkabısı

Ayakkabıların içi Grand Rue Pera N. Amiralis firma ismi yazılıdır

 23 cm

  Lot No: 268

  Lot: 268

  Osmanlı dönemi bir çift kadın ayakkabısı Ayakkabıların içi Grand Rue Pera N. Amiralis firma ismi yazılıdır 23 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca İttihad-ı Milli Türk Sigorta Şirketi logolu deri cüzdan, 18x12 cm

  Lot No: 269

  Lot: 269

  Osmanlıca İttihad-ı Milli Türk Sigorta Şirketi logolu deri cüzdan, 18x12 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi 4 adet yazılı anahtar

M.Alexanian Constantinople
Abouav & Benhaim Stamboul
Maison Narlian Constantinople
Pilaphides & Topouzoglou

  Lot No: 270

  Lot: 270

  Osmanlı dönemi 4 adet yazılı anahtar M.Alexanian Constantinople Abouav & Benhaim Stamboul Maison Narlian Constantinople Pilaphides & Topouzoglou

  TLSatıldı
 • İzmir L.Jacouignon Smyrne kabartma yazılı Osmanlı dönemi cam kiremit, 40 cm

  Lot No: 271

  Lot: 271

  İzmir L.Jacouignon Smyrne kabartma yazılı Osmanlı dönemi cam kiremit, 40 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Mekteb-i Sultani yazılı bir çift kol düğmesi, biri Constantinople Ermeni usta yazılı, 2 cm

  Lot No: 272

  Lot: 272

  Osmanlıca Mekteb-i Sultani yazılı bir çift kol düğmesi, biri Constantinople Ermeni usta yazılı, 2 cm

  TLSatıldı
 • Golden Sigara Çikolataları kabartma yazılı teneke kutu

7.5x7 cm

  Lot No: 273

  Lot: 273

  Golden Sigara Çikolataları kabartma yazılı teneke kutu 7.5x7 cm

  TLSatıldı
 • RADYOLİN 1930'lar teneke cetvel

"HER YEMEKTEN SONRA DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYINIZ"

30 cm

  Lot No: 274

  Lot: 274

  RADYOLİN 1930'lar teneke cetvel "HER YEMEKTEN SONRA DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYINIZ" 30 cm

  TLSatıldı
 • Pera Palas Oteli Osmanlıca ve Fransızca 2 dilde vestiyer kuponu

7x6 cm

  Lot No: 275

  Lot: 275

  Pera Palas Oteli Osmanlıca ve Fransızca 2 dilde vestiyer kuponu 7x6 cm

  TLSatıldı
 • Pera Palas Oteli 1927 yılı şarap liste ve tarifesi

12x10 cm

  Lot No: 276

  Lot: 276

  Pera Palas Oteli 1927 yılı şarap liste ve tarifesi 12x10 cm

  TLSatıldı
 • Pera Palas Oteli 1934 yılı şarap liste ve tarifesi

18x10 cm

  Lot No: 277

  Lot: 277

  Pera Palas Oteli 1934 yılı şarap liste ve tarifesi 18x10 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Pera Palas Oteli'nde Tertip Edilen Öğle Yemeğine Davet Mektubu, 1917 tarihli 

"Suret-i Hususiyede Tertip Edilen Öğle Taamına [Yemeğine] Pera Palas Oteli'ne Teşrifinizi Ricâ Ederim Ol Babda Emr ü Ferman Hazret-i Menlehü'lemrindir Nizam-ı Saltanat"

14x9 cm

  Lot No: 278

  Lot: 278

  Osmanlıca Pera Palas Oteli'nde Tertip Edilen Öğle Yemeğine Davet Mektubu, 1917 tarihli "Suret-i Hususiyede Tertip Edilen Öğle Taamına [Yemeğine] Pera Palas Oteli'ne Teşrifinizi Ricâ Ederim Ol Babda Emr ü Ferman Hazret-i Menlehü'lemrindir Nizam-ı Saltanat" 14x9 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca kufi yazı şeklinde "ANKARA PALAS" yazılı çatal, 15 cm

  Lot No: 279

  Lot: 279

  Osmanlıca kufi yazı şeklinde "ANKARA PALAS" yazılı çatal, 15 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi Tokatlıyan Oteli damgalı buzluk

Yükseklik 16 cm

  Lot No: 280

  Lot: 280

  Osmanlı dönemi Tokatlıyan Oteli damgalı buzluk Yükseklik 16 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi konyak şişesi, Osmanlıca Rumca Fransızca 3 dilde Constantinople Pappadopulos & Meletiadis etiketli

28 cm

  Lot No: 281

  Lot: 281

  Osmanlı dönemi konyak şişesi, Osmanlıca Rumca Fransızca 3 dilde Constantinople Pappadopulos & Meletiadis etiketli 28 cm

  TLSatıldı
 • Melba Çikolata ve Şekerleme Fabrikası büyük boy teneke kutu, 29 cm

  Lot No: 282

  Lot: 282

  Melba Çikolata ve Şekerleme Fabrikası büyük boy teneke kutu, 29 cm

  TLSatıldı
 • LİON ÇİKOLATASI reklam kartpostalı, "LİON TERCİH EDİNİZ"

14x7 cm

  Lot No: 283

  Lot: 283

  LİON ÇİKOLATASI reklam kartpostalı, "LİON TERCİH EDİNİZ" 14x7 cm

  TLSatıldı
 • Melba Çikolatası reklamlı erken dönem ahşap öğrenci kalem kutusu, 23 cm

  Lot No: 284

  Lot: 284

  Melba Çikolatası reklamlı erken dönem ahşap öğrenci kalem kutusu, 23 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Yeni İcad Türk Kalemi Terakki" Kalem Uçları, dolu hâlde, 6x4 cm

  Lot No: 285

  Lot: 285

  Osmanlıca "Yeni İcad Türk Kalemi Terakki" Kalem Uçları, dolu hâlde, 6x4 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca yazılı kalem uçları, TERAFÜ marka kutusunda, 6x4 cm

  Lot No: 286

  Lot: 286

  Osmanlıca yazılı kalem uçları, TERAFÜ marka kutusunda, 6x4 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca İzmir Yavuz Kitaphanesi ve Kağıthanesi Ragıpzade Biraderler etiketli Osmanlı kalem uçları, 7x5 cm

  Lot No: 287

  Lot: 287

  Osmanlıca İzmir Yavuz Kitaphanesi ve Kağıthanesi Ragıpzade Biraderler etiketli Osmanlı kalem uçları, 7x5 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "TÜRKİYE CUMHURİYETİ" yazılı tutamaç, 9.5 cm

  Lot No: 288

  Lot: 288

  Osmanlıca "TÜRKİYE CUMHURİYETİ" yazılı tutamaç, 9.5 cm

  TLSatıldı
 • Kağıtçı Nafız Hamdi İzmir yazılı kalem, 9 cm

  Lot No: 289

  Lot: 289

  Kağıtçı Nafız Hamdi İzmir yazılı kalem, 9 cm

  TLSatıldı
 • Kağıtçı Nafız Hamdi İzmir yazılı kalem, 9 cm

  Lot No: 290

  Lot: 290

  Kağıtçı Nafız Hamdi İzmir yazılı kalem, 9 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi orijinal ahşap kutusunda 12 parçadan oluşan pergel seti

20x12 cm

  Lot No: 291

  Lot: 291

  Osmanlı dönemi orijinal ahşap kutusunda 12 parçadan oluşan pergel seti 20x12 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlı dönemi İngiliz yapımı ve damgalı açılır ahşap cetvel

45 cm

  Lot No: 292

  Lot: 292

  Osmanlı dönemi İngiliz yapımı ve damgalı açılır ahşap cetvel 45 cm

  TLSatıldı
 • Radium Lambası Fitili, Çift Kat İpek Mumluk, Galata

9x7 cm

  Lot No: 293

  Lot: 293

  Radium Lambası Fitili, Çift Kat İpek Mumluk, Galata 9x7 cm

  TLSatıldı
 • Tayyare Kopya Kağıdı, Galata E.Sulman, 1930'lar

33x21 cm

  Lot No: 294

  Lot: 294

  Tayyare Kopya Kağıdı, Galata E.Sulman, 1930'lar 33x21 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Fransızca La Grande Librarie Mondiale Büyük Cihan Kütüphanesi ve dolma kalem reklamlı zarf

19x14 cm

  Lot No: 295

  Lot: 295

  Osmanlıca Fransızca La Grande Librarie Mondiale Büyük Cihan Kütüphanesi ve dolma kalem reklamlı zarf 19x14 cm

  TLSatıldı
 • Kazım Karabekir Paşa Hatıra Zafer mektep defteri

20x15 cm

  Lot No: 296

  Lot: 296

  Kazım Karabekir Paşa Hatıra Zafer mektep defteri 20x15 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca yazılı Galatasaray Lisesi Talebe Sandığı kapaklı defter

Dört bir köşesi Osmanlı Galatasaray amblemli

Arkasında Milliyetperver değil Minnetperver olalım başlıklı bildiri yazmaktadır. 

20x15 cm

  Lot No: 297

  Lot: 297

  Osmanlıca yazılı Galatasaray Lisesi Talebe Sandığı kapaklı defter Dört bir köşesi Osmanlı Galatasaray amblemli Arkasında Milliyetperver değil Minnetperver olalım başlıklı bildiri yazmaktadır. 20x15 cm

  TLSatıldı
 • Constantinople St.Pulcherie College cildinde Fransızca kitap, 286 sayfa, 10x18 cm

  Lot No: 298

  Lot: 298

  Constantinople St.Pulcherie College cildinde Fransızca kitap, 286 sayfa, 10x18 cm

  TLSatıldı
 • Türkiye Cumhuriyeti Adli Vekaleti Avukatlık Ruhsatnamesi, Mehmet Vehbi - Batum, 53x38 cm

  Lot No: 299

  Lot: 299

  Türkiye Cumhuriyeti Adli Vekaleti Avukatlık Ruhsatnamesi, Mehmet Vehbi - Batum, 53x38 cm

  TLSatıldı
 • Mekteb-i Hukuk Şehadetnamesi, Batum ahalisinden Mehmet Vehbi Efendi, 1899, 62x44 cm

  Lot No: 300

  Lot: 300

  Mekteb-i Hukuk Şehadetnamesi, Batum ahalisinden Mehmet Vehbi Efendi, 1899, 62x44 cm

  TLSatıldı
 • Kastamonu Vilayeti Matbaası'nda Basılan Osmanlıca "Mekâtib-i İbtidâiyeye Mahsus Talimat"namesi,
Program Ders ve Kitap Cetveli, 1319 tarihli

21x13 cm

İbtidai [ilk] mekteplere dâir talimatnameyle birlikte ders programlarını da içermektedir.

  Lot No: 301

  Lot: 301

  Kastamonu Vilayeti Matbaası'nda Basılan Osmanlıca "Mekâtib-i İbtidâiyeye Mahsus Talimat"namesi, Program Ders ve Kitap Cetveli, 1319 tarihli 21x13 cm İbtidai [ilk] mekteplere dâir talimatnameyle birlikte ders programlarını da içermektedir.

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Bahriye Nezâreti kaptanlarından kıdemli yüzbaşı Kadri Efendi'ye verilmiş diploma, Bahriye Nezareti antetli, 1336 tarihli

36x24 cm

  Lot No: 302

  Lot: 302

  Osmanlıca Bahriye Nezâreti kaptanlarından kıdemli yüzbaşı Kadri Efendi'ye verilmiş diploma, Bahriye Nezareti antetli, 1336 tarihli 36x24 cm

  TLSatıldı
 • Sultan Abdülhamid dönemi Osmanlıca Mekteb-i Harbiye-yi Şahane süvari şehadetnamesi [diploması], Ayasofyalı Şemseddin Efendi'ye verilmiş, 1311 tarihli, Harbiye Mektebi hocalarından damgalı

52x30 cm

  Lot No: 303

  Lot: 303

  Sultan Abdülhamid dönemi Osmanlıca Mekteb-i Harbiye-yi Şahane süvari şehadetnamesi [diploması], Ayasofyalı Şemseddin Efendi'ye verilmiş, 1311 tarihli, Harbiye Mektebi hocalarından damgalı 52x30 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Mekteb-i Harbiye-yi Şahane piyade şehadetnamesi [diploması], Asitaneli Kemal Efendi'ye verilmiş, 1309 tarihli, Harbiye Mektebi hocalarından damgalı

68x50 cm

  Lot No: 304

  Lot: 304

  Osmanlıca Mekteb-i Harbiye-yi Şahane piyade şehadetnamesi [diploması], Asitaneli Kemal Efendi'ye verilmiş, 1309 tarihli, Harbiye Mektebi hocalarından damgalı 68x50 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Mekteb-i Harbiye-yi Şahane süvari şehadetnamesi [diploması], Süvari Mülazım-ı Sanilerinden Ayasofyalı İbrahim Efendi'ye verilmiş, 1304 tarihli, Harbiye Mektebi hocalarından damgalı

60x49 cm

  Lot No: 305

  Lot: 305

  Osmanlıca Mekteb-i Harbiye-yi Şahane süvari şehadetnamesi [diploması], Süvari Mülazım-ı Sanilerinden Ayasofyalı İbrahim Efendi'ye verilmiş, 1304 tarihli, Harbiye Mektebi hocalarından damgalı 60x49 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Beyrut Mekteb-i İdadi-i Mülkiyesinden mezun olan Derviş Hüseyin Efendi b. Arif Salih'e ait şehadetname [diploma], 1317 tarihli

57x38 cm

  Lot No: 306

  Lot: 306

  Osmanlıca Beyrut Mekteb-i İdadi-i Mülkiyesinden mezun olan Derviş Hüseyin Efendi b. Arif Salih'e ait şehadetname [diploma], 1317 tarihli 57x38 cm

  TLSatıldı
 • Edirne Lalapaşa Kazası Cumhuriyet İlk Mektebi'nin açılış merasimi, Maarif Vekili Hamdullah Suphi Tanrıöver'e ithaflı ve imzalı, Osmanlıca "Maarif Vekil-i Muhteremi Hamdullah Suphi Beyefendi hazretlerine Lala Paşa'nın naçiz hediyesidir" yazılı, 1341 tarihli, okulun Osmanlıca tabelaları mevcut

Arkasında Lala Paşa Cumhuriyet İlk Mektebi'nin inşaatında kullanılan malzemelerin ve adedlerinin listesi mevcuttur

Fotoğraf ebadı 17x12 cm

  Lot No: 307

  Lot: 307

  Edirne Lalapaşa Kazası Cumhuriyet İlk Mektebi'nin açılış merasimi, Maarif Vekili Hamdullah Suphi Tanrıöver'e ithaflı ve imzalı, Osmanlıca "Maarif Vekil-i Muhteremi Hamdullah Suphi Beyefendi hazretlerine Lala Paşa'nın naçiz hediyesidir" yazılı, 1341 tarihli, okulun Osmanlıca tabelaları mevcut Arkasında Lala Paşa Cumhuriyet İlk Mektebi'nin inşaatında kullanılan malzemelerin ve adedlerinin listesi mevcuttur Fotoğraf ebadı 17x12 cm

  TLSatıldı
 • "Osman Zeki Hanımlar Terzihanesi" talim heyeti ve talebeleri, arkada Osmanlıca levhada "Osman Zeki Hanımlar Terzihanesihanesi Fatih Şubesi Heyet-i Talimiyesi ve Talebâtı" yazılı

26x19 cm

  Lot No: 308

  Lot: 308

  "Osman Zeki Hanımlar Terzihanesi" talim heyeti ve talebeleri, arkada Osmanlıca levhada "Osman Zeki Hanımlar Terzihanesihanesi Fatih Şubesi Heyet-i Talimiyesi ve Talebâtı" yazılı 26x19 cm

  TLSatıldı
 • Erken Dönem Biçki Dikiş Kursu, Osmanlıca "El Hünerleri" yazılı tabela mevcut

14x9

  Lot No: 309

  Lot: 309

  Erken Dönem Biçki Dikiş Kursu, Osmanlıca "El Hünerleri" yazılı tabela mevcut 14x9

  TLSatıldı
 • Adapazarı Biçki Dikiş Yurdu 1931 tarihli şehadetname

56x44 cm

  Lot No: 310

  Lot: 310

  Adapazarı Biçki Dikiş Yurdu 1931 tarihli şehadetname 56x44 cm

  TLSatıldı
 • Beyoğlu Terzi Nizam resimli işyeri kartı, 1930'lar

12x9 cm

  Lot No: 311

  Lot: 311

  Beyoğlu Terzi Nizam resimli işyeri kartı, 1930'lar 12x9 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Her elini sıkanla dost, her canını sıkanla düşman olma" yazılı makas, 18,5 cm

  Lot No: 312

  Lot: 312

  Osmanlıca "Her elini sıkanla dost, her canını sıkanla düşman olma" yazılı makas, 18,5 cm

  TLSatıldı
 • Singer Dikiş Makinaları 1930'lar reklam afişi

60x40 cm

Henri Zeliç ve Mahdumu Matbaası

  Lot No: 313

  Lot: 313

  Singer Dikiş Makinaları 1930'lar reklam afişi 60x40 cm Henri Zeliç ve Mahdumu Matbaası

  TLSatıldı
 • Singer Dikiş Makinaları emaye çok iyi kondisyonda reklam tabelası

60x40 cm

  Lot No: 314

  Lot: 314

  Singer Dikiş Makinaları emaye çok iyi kondisyonda reklam tabelası 60x40 cm

  TLSatıldı
 • Bir yüzü Osmanlıca bir yüzü Fransızca 2 dilde Büyükada Yat Kulubü madama verilmiş kimlik

10x6 cm

  Lot No: 315

  Lot: 315

  Bir yüzü Osmanlıca bir yüzü Fransızca 2 dilde Büyükada Yat Kulubü madama verilmiş kimlik 10x6 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca ve Fransızca 2 dilde Otomobil ve Makinist Mektebi şehadetname / kimlik, Üsküdarlı Sebahattin Efendi 1926

15x10 cm

  Lot No: 316

  Lot: 316

  Osmanlıca ve Fransızca 2 dilde Otomobil ve Makinist Mektebi şehadetname / kimlik, Üsküdarlı Sebahattin Efendi 1926 15x10 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Türkiye Seyri Sefain İdaresi Haydarpaşa - Galata Köprüsü hattı Baytar Mekteb-i Aliye öğrencisi 1925 tarihli paso 

14x9 cm

  Lot No: 317

  Lot: 317

  Osmanlıca Türkiye Seyri Sefain İdaresi Haydarpaşa - Galata Köprüsü hattı Baytar Mekteb-i Aliye öğrencisi 1925 tarihli paso 14x9 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Türkiye Seyri Sefain İdaresi Haydarpaşa - Galata Köprüsü hattı Baytar Mekteb-i Aliye öğrencisi 1926 tarihli paso 

14x9 cm

  Lot No: 318

  Lot: 318

  Osmanlıca Türkiye Seyri Sefain İdaresi Haydarpaşa - Galata Köprüsü hattı Baytar Mekteb-i Aliye öğrencisi 1926 tarihli paso 14x9 cm

  TLSatıldı
 • Denizyolları amblemli bir çift havyarlık

Her birinin yüksekliği 7 cm

  Lot No: 319

  Lot: 319

  Denizyolları amblemli bir çift havyarlık Her birinin yüksekliği 7 cm

  TLSatıldı
 • Denizyolları amblemli kahvelik

10 cm

  Lot No: 320

  Lot: 320

  Denizyolları amblemli kahvelik 10 cm

  TLSatıldı
 • Denizyolları amblemli sütlük

13 cm

  Lot No: 321

  Lot: 321

  Denizyolları amblemli sütlük 13 cm

  TLSatıldı
 • Denizyolları amblemli çaylık

13 cm

  Lot No: 322

  Lot: 322

  Denizyolları amblemli çaylık 13 cm

  TLSatıldı
 • Denizyolları amblemli kahvelik

13 cm

  Lot No: 323

  Lot: 323

  Denizyolları amblemli kahvelik 13 cm

  TLSatıldı
 • Denizyolları amblemli erken dönem kristal bardak

15 cm

  Lot No: 324

  Lot: 324

  Denizyolları amblemli erken dönem kristal bardak 15 cm

  TLSatıldı
 • Denizyolları 1946 yılı Boğaziçinden Köprüye - Köprüden Marmara Hattına ait tarife

  Lot No: 325

  Lot: 325

  Denizyolları 1946 yılı Boğaziçinden Köprüye - Köprüden Marmara Hattına ait tarife

  TLSatıldı
 • 1950'ler 2 adet ahşap vapur tabelaları

Her biri 49x15 cm

  Lot No: 326

  Lot: 326

  1950'ler 2 adet ahşap vapur tabelaları Her biri 49x15 cm

  TLSatıldı
 • Denizyolları 2 adet bavul etiketi

Her biri 12x9 cm

  Lot No: 327

  Lot: 327

  Denizyolları 2 adet bavul etiketi Her biri 12x9 cm

  TLSatıldı
 • Fransız demiryolu işletmesi Wagons-Lits inisiyalli sütlük

7 cm

  Lot No: 328

  Lot: 328

  Fransız demiryolu işletmesi Wagons-Lits inisiyalli sütlük 7 cm

  TLSatıldı
 • Fransız demiryolu işletmesi Wagons-Lits inisiyalli bir çift şekerlik

16 cm

  Lot No: 329

  Lot: 329

  Fransız demiryolu işletmesi Wagons-Lits inisiyalli bir çift şekerlik 16 cm

  TLSatıldı
 • Fransız demiryolu işletmesi Wagons-Lits inisiyalli yemek tabağı

27 cm

  Lot No: 330

  Lot: 330

  Fransız demiryolu işletmesi Wagons-Lits inisiyalli yemek tabağı 27 cm

  TLSatıldı
 • Fransız demiryolu işletmesi Wagons-Lits inisiyalli servis tabağı

41 cm

  Lot No: 331

  Lot: 331

  Fransız demiryolu işletmesi Wagons-Lits inisiyalli servis tabağı 41 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca ve Fransızca 2 dilde "NECİP BEY KREMİ" yazılı kapaklı, Cumhuriyet dönemine geçişte Türkçe "YAĞSIZ NECİP BEY KREMİ" etiketli taş opalin krem şişesi, 8 cm

  Lot No: 332

  Lot: 332

  Osmanlıca ve Fransızca 2 dilde "NECİP BEY KREMİ" yazılı kapaklı, Cumhuriyet dönemine geçişte Türkçe "YAĞSIZ NECİP BEY KREMİ" etiketli taş opalin krem şişesi, 8 cm

  TLSatıldı
 • Pertev Müstahzaratı Fabrikası Türk Itriyesi broşür

23x15 cm

  Lot No: 333

  Lot: 333

  Pertev Müstahzaratı Fabrikası Türk Itriyesi broşür 23x15 cm

  TLSatıldı
 • Stamboul Doctour M.Artarian yazılı deri kabında gözlük, 11cm

  Lot No: 334

  Lot: 334

  Stamboul Doctour M.Artarian yazılı deri kabında gözlük, 11cm

  TLSatıldı
 • Stamboul Phhosphotine Nedjati erken dönem teneke kutu, 9x5 cm

  Lot No: 335

  Lot: 335

  Stamboul Phhosphotine Nedjati erken dönem teneke kutu, 9x5 cm

  TLSatıldı
 • ALTUN ÇİÇEK KOLONYALARI reklamlı kundura formunda çakı, 7 cm

  Lot No: 336

  Lot: 336

  ALTUN ÇİÇEK KOLONYALARI reklamlı kundura formunda çakı, 7 cm

  TLSatıldı
 • Anten Kremi teneke kutu, 9 cm

  Lot No: 337

  Lot: 337

  Anten Kremi teneke kutu, 9 cm

  TLSatıldı
 • Red Fly İngiliz Haşerat Tozu 1955 takvimli reklam kartonu

38x20 cm

  Lot No: 338

  Lot: 338

  Red Fly İngiliz Haşerat Tozu 1955 takvimli reklam kartonu 38x20 cm

  TLSatıldı
 • Jan Maria Konti Kolonyası 

Bütün etiketleri ve kapağı tamdır

29 cm

  Lot No: 339

  Lot: 339

  Jan Maria Konti Kolonyası Bütün etiketleri ve kapağı tamdır 29 cm

  TLSatıldı
 • "DRAGURIE CENTRALE D'ORIENT - EAU DE COLOGNE - CONSTANTINOPLE" kabartma yazılı Osmanlı dönemi kolonya şişesi

33 cm

  Lot No: 340

  Lot: 340

  "DRAGURIE CENTRALE D'ORIENT - EAU DE COLOGNE - CONSTANTINOPLE" kabartma yazılı Osmanlı dönemi kolonya şişesi 33 cm

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Osmanlıca Heybeliada Senatoryumu Salnamesi Albüm 1924-1927, Sertabib Tevfik İsmail, Ahmed İhsan Matbaası, Sıhhiye ve Muavenet-i İctimaiye Vekâleti

20x13 cm

  Lot No: 341

  Lot: 341

  Tıp Tarihi-Osmanlıca Heybeliada Senatoryumu Salnamesi Albüm 1924-1927, Sertabib Tevfik İsmail, Ahmed İhsan Matbaası, Sıhhiye ve Muavenet-i İctimaiye Vekâleti 20x13 cm

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane binası

11x8 cm

Mekteb-i Tıbbiyye-i Şâhâne, tıp eğitimi vermek üzere Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılmıştır. Yapımına 1894’te başlanmış ve 1903 yılında tamamlanmıştır. Binanın açılışı ise Sultan II. Abdülhamid’in doğum günü olan 6 Kasım 1903 Cuma günü gerçekleştirilmiştir. Mekteb-i Tıbbiyye-i Şâhâne, 1903-1909 yılları arasında Askeri Tıp Mektebi iken bu tarihten sonra sivil tıp mektebi olarak da hizmet vermiştir.

  Lot No: 342

  Lot: 342

  Tıp Tarihi-Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane binası 11x8 cm Mekteb-i Tıbbiyye-i Şâhâne, tıp eğitimi vermek üzere Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılmıştır. Yapımına 1894’te başlanmış ve 1903 yılında tamamlanmıştır. Binanın açılışı ise Sultan II. Abdülhamid’in doğum günü olan 6 Kasım 1903 Cuma günü gerçekleştirilmiştir. Mekteb-i Tıbbiyye-i Şâhâne, 1903-1909 yılları arasında Askeri Tıp Mektebi iken bu tarihten sonra sivil tıp mektebi olarak da hizmet vermiştir.

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Türkiye'de tahnit işlemini ilk uygulayan Doktor Nureddin Ali Berkol Mekteb-i Tıbbiye'de tahnit esnâsında

  Lot No: 343

  Lot: 343

  Tıp Tarihi-Türkiye'de tahnit işlemini ilk uygulayan Doktor Nureddin Ali Berkol Mekteb-i Tıbbiye'de tahnit esnâsında

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane Bedeniyat müderrisi doktor Esad Şerafeddin Bey

  Lot No: 344

  Lot: 344

  Tıp Tarihi-Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane Bedeniyat müderrisi doktor Esad Şerafeddin Bey

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Osmanlı dönemi yaralı kliniğinde hastalar, Osmanlıca imzalı

  Lot No: 345

  Lot: 345

  Tıp Tarihi-Osmanlı dönemi yaralı kliniğinde hastalar, Osmanlıca imzalı

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Osmanlı dönemi sınıfta askerî talebeler

  Lot No: 346

  Lot: 346

  Tıp Tarihi-Osmanlı dönemi sınıfta askerî talebeler

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Arif İsmet Çetingil, Osmanlıca "Kardeşim Muzaffer'e 13. 1. 1919" şeklinde ithaflı

  Lot No: 347

  Lot: 347

  Tıp Tarihi-Arif İsmet Çetingil, Osmanlıca "Kardeşim Muzaffer'e 13. 1. 1919" şeklinde ithaflı

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Osmanlı dönemi ders esnâsında muallim, Fransızca yazılı

  Lot No: 348

  Lot: 348

  Tıp Tarihi-Osmanlı dönemi ders esnâsında muallim, Fransızca yazılı

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Mekteb-i Sultani Coğrafya muallimi ders esnâsında, arkada ders ve sınıf ismi yazılı tahta mevcut, Osmanlıca "Mekteb-i Sultani'de 1334 sene-i tedrisiyesi coğrafya muallimimiz" yazılı

  Lot No: 349

  Lot: 349

  Tıp Tarihi-Mekteb-i Sultani Coğrafya muallimi ders esnâsında, arkada ders ve sınıf ismi yazılı tahta mevcut, Osmanlıca "Mekteb-i Sultani'de 1334 sene-i tedrisiyesi coğrafya muallimimiz" yazılı

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Gümüşsuyu Askeri Hastanesi'nin kütüphanesinde Arif İsmet Çetingil, arkasında Osmanlıca "Gümüşsuyu hatıralarından kütüphanede 8 Kanunusani 1919 çarşamba saat 11" yazılı

  Lot No: 350

  Lot: 350

  Tıp Tarihi-Gümüşsuyu Askeri Hastanesi'nin kütüphanesinde Arif İsmet Çetingil, arkasında Osmanlıca "Gümüşsuyu hatıralarından kütüphanede 8 Kanunusani 1919 çarşamba saat 11" yazılı

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Osmanlı dönemi jinekoloji ameliyatı esnasında doktor ve tıp talebeleri

  Lot No: 351

  Lot: 351

  Tıp Tarihi-Osmanlı dönemi jinekoloji ameliyatı esnasında doktor ve tıp talebeleri

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Osmanlı dönemi jinekoloji muayenesi esnâsında doktor ve tıp talebeleri

  Lot No: 352

  Lot: 352

  Tıp Tarihi-Osmanlı dönemi jinekoloji muayenesi esnâsında doktor ve tıp talebeleri

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Osmanlı dönemi jinekoloji muayenesi esnâsında doktor ve tıp talebeleri

  Lot No: 353

  Lot: 353

  Tıp Tarihi-Osmanlı dönemi jinekoloji muayenesi esnâsında doktor ve tıp talebeleri

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane teşrih muallimlerinden Hikmet Bey çalışma masasında

Masasında kuru kafa ve Osmanlıca kitaplar gözükmektedir.

  Lot No: 354

  Lot: 354

  Tıp Tarihi-Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane teşrih muallimlerinden Hikmet Bey çalışma masasında Masasında kuru kafa ve Osmanlıca kitaplar gözükmektedir.

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Arif İsmet Çetingil

Osmanlı dönemi yaralı kliniği, hastaların arkalarındaki Osmanlıca tabelalarda hastaların isimleri ve memleketleri yazılı, sol taraftaki hasta için "Ahmed oğlu Hüseyin Avni - Sivas" yazılıdır

  Lot No: 355

  Lot: 355

  Tıp Tarihi-Arif İsmet Çetingil Osmanlı dönemi yaralı kliniği, hastaların arkalarındaki Osmanlıca tabelalarda hastaların isimleri ve memleketleri yazılı, sol taraftaki hasta için "Ahmed oğlu Hüseyin Avni - Sivas" yazılıdır

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane Hıfzıssıha Müdürü Doktor Aristidi Paşa, Osmanlıca "Doktor Aristidi Paşa Fakülte Hıfzıssıha Müdürü" yazılı

  Lot No: 356

  Lot: 356

  Tıp Tarihi-Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane Hıfzıssıha Müdürü Doktor Aristidi Paşa, Osmanlıca "Doktor Aristidi Paşa Fakülte Hıfzıssıha Müdürü" yazılı

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Birinci Cihan Harbi Esnâsında Yaralı Kliniğinde Osmanlı Hekimleri tedavi esnâsında, 1917 tarihli, doktorlardan imzalı, arkasında "26 Nisan 1917 perşembe saat 2 seririyat-ı tedaviyeden bir hatıra" yazılı

  Lot No: 357

  Lot: 357

  Tıp Tarihi-Birinci Cihan Harbi Esnâsında Yaralı Kliniğinde Osmanlı Hekimleri tedavi esnâsında, 1917 tarihli, doktorlardan imzalı, arkasında "26 Nisan 1917 perşembe saat 2 seririyat-ı tedaviyeden bir hatıra" yazılı

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Arif İsmet Çetingil

Birinci Cihan Harbi esnâsında yaralı kliniğinde Osmanlı hekimleri tedavi esnâsında, 1917 tarihli, arkasında "26 Nisan 1917 perşembe saat 2 seririyat-ı tedaviden bir hatıra" yazılı

  Lot No: 358

  Lot: 358

  Tıp Tarihi-Arif İsmet Çetingil Birinci Cihan Harbi esnâsında yaralı kliniğinde Osmanlı hekimleri tedavi esnâsında, 1917 tarihli, arkasında "26 Nisan 1917 perşembe saat 2 seririyat-ı tedaviden bir hatıra" yazılı

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-İttihad ve Terakki liderlerinden Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane tıp kanunu müderrisi Bahaeddin Şakir Bey

  Lot No: 359

  Lot: 359

  Tıp Tarihi-İttihad ve Terakki liderlerinden Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane tıp kanunu müderrisi Bahaeddin Şakir Bey

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane Hıfzıssıha Müdürü Doktor Aristidi Paşa, Osmanlıca "Doktor Aristidi Paşa Fakülte Hıfzıssıha Müdürü" yazılı

  Lot No: 360

  Lot: 360

  Tıp Tarihi-Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane Hıfzıssıha Müdürü Doktor Aristidi Paşa, Osmanlıca "Doktor Aristidi Paşa Fakülte Hıfzıssıha Müdürü" yazılı

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane dahiliye müdürü doktor Kaymakam Mehmed Rahmi Bey ve teşrih müderrisi Kaymakam Tevfik Bey

  Lot No: 361

  Lot: 361

  Tıp Tarihi-Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane dahiliye müdürü doktor Kaymakam Mehmed Rahmi Bey ve teşrih müderrisi Kaymakam Tevfik Bey

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane Hayvanat-ı Tıbbiye müderrisi Baytar İsmail Hakkı Bey, Osmanlıca

  Lot No: 362

  Lot: 362

  Tıp Tarihi-Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane Hayvanat-ı Tıbbiye müderrisi Baytar İsmail Hakkı Bey, Osmanlıca

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Mustafa Kemal Atatürk'ün özel doktorlarından Niğde milletvekili Samuel Abravaya Mekteb-i Tıbbiye'de, Osmanlıca "Doktor Abravaya Bey Fakülte ikinci seririyat-ı dahiliye şefi" yazılı

  Lot No: 363

  Lot: 363

  Tıp Tarihi-Mustafa Kemal Atatürk'ün özel doktorlarından Niğde milletvekili Samuel Abravaya Mekteb-i Tıbbiye'de, Osmanlıca "Doktor Abravaya Bey Fakülte ikinci seririyat-ı dahiliye şefi" yazılı

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Türkiye'de tahnit işlemini ilk uygulayan Doktor Nureddin Ali Berkol Mekteb-i Tıbbiye'de teşrih esnasında, Osmanlıca "Doktor Nureddin Bey, Osmanlıca

  Lot No: 364

  Lot: 364

  Tıp Tarihi-Türkiye'de tahnit işlemini ilk uygulayan Doktor Nureddin Ali Berkol Mekteb-i Tıbbiye'de teşrih esnasında, Osmanlıca "Doktor Nureddin Bey, Osmanlıca

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-1928 yılında Burhaniye [Balıkesir] Türk Ocağı önünde 23 Nisan çocuk bayramı kutlamaları, Himaye-i Etfal bayrağı görülmekte, Osmanlıca "Burhaniye 23 Nisan 1928 çocuk bayramı türk ocağı önünde" yazılı, Türk Ocağı tabelası mevcut

  Lot No: 365

  Lot: 365

  Tıp Tarihi-1928 yılında Burhaniye [Balıkesir] Türk Ocağı önünde 23 Nisan çocuk bayramı kutlamaları, Himaye-i Etfal bayrağı görülmekte, Osmanlıca "Burhaniye 23 Nisan 1928 çocuk bayramı türk ocağı önünde" yazılı, Türk Ocağı tabelası mevcut

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Erken dönem Himaye-i Etfal afişleri asılı bina önünde topluluk, Foto Zafer

  Lot No: 366

  Lot: 366

  Tıp Tarihi-Erken dönem Himaye-i Etfal afişleri asılı bina önünde topluluk, Foto Zafer

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Osmanlıca "Muavenet-i Sıhhiye Merkezi" tabelası önünde doktorlar ve üniformalı askerler

  Lot No: 367

  Lot: 367

  Tıp Tarihi-Osmanlıca "Muavenet-i Sıhhiye Merkezi" tabelası önünde doktorlar ve üniformalı askerler

  TLSatıldı
 • Tıp Tarihi-Bakırköy Ruh Hastalıkları Hastanesi'ni kuran hekim Mazhar Osman, akliye stajı yapan talebeleriyle, 1948 tarihli

17x11 cm

  Lot No: 368

  Lot: 368

  Tıp Tarihi-Bakırköy Ruh Hastalıkları Hastanesi'ni kuran hekim Mazhar Osman, akliye stajı yapan talebeleriyle, 1948 tarihli 17x11 cm

  TLSatıldı
 • EN ALA TIRAŞ BİCAĞİ teneke kutu, MİZRAH TİRAŞ BİÇAKLARİ

8x7 cm

  Lot No: 369

  Lot: 369

  EN ALA TIRAŞ BİCAĞİ teneke kutu, MİZRAH TİRAŞ BİÇAKLARİ 8x7 cm

  TLSatıldı
 • ALGOPAN CEVAT BÜTÜN AĞRILARI KESER büyük boy teneke kutu

17x17 cm

  Lot No: 370

  Lot: 370

  ALGOPAN CEVAT BÜTÜN AĞRILARI KESER büyük boy teneke kutu 17x17 cm

  TLSatıldı
 • Sülfosüdol teneke ilaç kutusu, Sıhhat Eczanesi - M.Cevdet Konya etiketli

8x5 cm

  Lot No: 371

  Lot: 371

  Sülfosüdol teneke ilaç kutusu, Sıhhat Eczanesi - M.Cevdet Konya etiketli 8x5 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca "Voleybol" yazılı topuyla voleybol sporcusu, arkası Osmanlıca "Yusuf'a spor günleri hatıratından 3 Mayıs 1927" şeklinde ithaflı

  Lot No: 372

  Lot: 372

  Osmanlıca "Voleybol" yazılı topuyla voleybol sporcusu, arkası Osmanlıca "Yusuf'a spor günleri hatıratından 3 Mayıs 1927" şeklinde ithaflı

  TLSatıldı
 • "AZİZ TÜRK! BÜYÜK REİSLE VATANI KURTARAN, CUMHURİYETİ KURAN, SENİN BUGÜNÜN KUTLAR" "YERLİ MALI KULLAN" "YAŞASIN TÜRKİYE" pankartlı Cumhuriyet Halk Fırkası kürsülü bayram kutlaması

  Lot No: 373

  Lot: 373

  "AZİZ TÜRK! BÜYÜK REİSLE VATANI KURTARAN, CUMHURİYETİ KURAN, SENİN BUGÜNÜN KUTLAR" "YERLİ MALI KULLAN" "YAŞASIN TÜRKİYE" pankartlı Cumhuriyet Halk Fırkası kürsülü bayram kutlaması

  TLSatıldı
 • Fenerbahçe kürek takımı

  Lot No: 374

  Lot: 374

  Fenerbahçe kürek takımı

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Erzurum'un Feyziyye kasabası sâkinlerinden Ahmed Efendi Hacı Osman'ın mallarının ailesine dağıtılması ile ilgili hüccet tarihli

55x20 cm

  Lot No: 375

  Lot: 375

  Osmanlıca Erzurum'un Feyziyye kasabası sâkinlerinden Ahmed Efendi Hacı Osman'ın mallarının ailesine dağıtılması ile ilgili hüccet tarihli 55x20 cm

  TLSatıldı
 • Erzurum'da Ayaspaşa Mahallesi'nde oturan İbrahim ve kardeşi Mustafa'nın hasımları Süvari-yi Askeri'den Mehmed'le aralarındaki dava hakkında Osmanlıca Şer'i mahkeme kaydı

34x24 cm

  Lot No: 376

  Lot: 376

  Erzurum'da Ayaspaşa Mahallesi'nde oturan İbrahim ve kardeşi Mustafa'nın hasımları Süvari-yi Askeri'den Mehmed'le aralarındaki dava hakkında Osmanlıca Şer'i mahkeme kaydı 34x24 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Dersaadet [İstanbul] Molla Gürani'de bulunan Hatice Hanım ve İbrahim Efendi malları ile alakalı döküman, Evkaf-ı Hümayun tarafından damga vurulmuş

38x26 cm

  Lot No: 377

  Lot: 377

  Osmanlıca Dersaadet [İstanbul] Molla Gürani'de bulunan Hatice Hanım ve İbrahim Efendi malları ile alakalı döküman, Evkaf-ı Hümayun tarafından damga vurulmuş 38x26 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Erzurum'un Ayas Paşa Mahallesi ahalisinden Mecnun el-Hac Mehmed'in kerimesi Esma Hatun ile alakalı veraset meseleleri ile alakalı verilmiş arz-ı hâl

40x27 cm

  Lot No: 378

  Lot: 378

  Osmanlıca Erzurum'un Ayas Paşa Mahallesi ahalisinden Mecnun el-Hac Mehmed'in kerimesi Esma Hatun ile alakalı veraset meseleleri ile alakalı verilmiş arz-ı hâl 40x27 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Üsküdar'da bulunan Celvetiyye Tarikatinin Selamiyye kolunun kurucusu Selâmi Ali Efendi alakalı temessük Kaydı, es-Seyyid eş-Şeyh Ahmed imzalı, Evkaf-ı Hümayun'a verilmiş olup damga vurulmuştur

39x27 cm

  Lot No: 379

  Lot: 379

  Osmanlıca Üsküdar'da bulunan Celvetiyye Tarikatinin Selamiyye kolunun kurucusu Selâmi Ali Efendi alakalı temessük Kaydı, es-Seyyid eş-Şeyh Ahmed imzalı, Evkaf-ı Hümayun'a verilmiş olup damga vurulmuştur 39x27 cm

  TLSatıldı
 • Osmanlıca Hariciye Nezareti Şifre Kalemi Müdüriyetinde ve Şura-yı Devlet Mülkiye dairesinde görev yapmış Melek-zâde Mustafa Şekip Bey'in sicil kaydı, 1325 tarihli, damgalı ve pullu
 
Belgede, Vilâyet Vâlisi Süreyya Paşa'nın oğlu olduğu, Dersaadet'de 1270 senesinde doğduğu kayıtlı olup. 1317 senesinde ikinci rütbeden nişan verildiği, 1319 senesinde ise Nişan-i Osmani verildiği yazılıdır. Bunun haricinde hangi maaşla hangi rütbelere tayin edildiği de mevcuttur. 

38x23 cm

  Lot No: 380

  Lot: 380

  Osmanlıca Hariciye Nezareti Şifre Kalemi Müdüriyetinde ve Şura-yı Devlet Mülkiye dairesinde görev yapmış Melek-zâde Mustafa Şekip Bey'in sicil kaydı, 1325 tarihli, damgalı ve pullu Belgede, Vilâyet Vâlisi Süreyya Paşa'nın oğlu olduğu, Dersaadet'de 1270 senesinde doğduğu kayıtlı olup. 1317 senesinde ikinci rütbeden nişan verildiği, 1319 senesinde ise Nişan-i Osmani verildiği yazılıdır. Bunun haricinde hangi maaşla hangi rütbelere tayin edildiği de mevcuttur. 38x23 cm

  TLSatıldı